Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sanki o yeri biz keşfettik ve hiç bir Allah'ın kuluda bilmez..!!!

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat BİLGE tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Saygıdeğer abilerim, arkadaşlarım...
    Kısacası Balıksevdam dostları.
    Aşağıda değineceğim konuya bir çoğunuz belki olabilir diyeceksiniz.
    Ama hiç bir şekilde onaylamadığım ve her okuduğumda küçümseyerek ağız büktüğüm bir konuyu paylaşmak istedim.
    Burası balık formu.
    Ve doğal olarak hep balık konuşuluyor. (istisnalar hariç) Buda normaldir.
    Okuduğum çoğu raporda, bazı kişiler misinenin markasından, modeline...
    Kalınlığından metresine kadar yazıyor.
    Kamışın marka ve modeline,
    İğnenin de nerdeyse hangi fabrikada ve hangi toptancıdan geldiğine kadar yazıyor...
    Raporu o gün balıklı geçtiyse onuda güzel bir şekilde yazıyor.
    Ancak; balık olsun yada olmasın yer ile ilgili açıklama yapmıyor.
    ''Sanki bulunduğu yeri kendi keşfetmiş, ve ondan başka bir Allah'ın kuluda orayı bilmiyor'' havasında...
    Buna cevap şu şekilde gelebilir: Efendim orası bilinmesin, her duyan gelmesin diye söylenmiyor...
    Ne kadar saçma..!!!
    Belkide dedem zamanından beri Galatada balık tutulur.
    Hatta bazen geç giderseniz yer bulamaz, iyi niyetli birine rica ederseniz akraba olur omuz omuza balık tutarsınız..
    Ve hemen yanı başınızdaki adam çapariyi doldururken size balık tık bile demeye bilir. Yada siz bir çinekop aldığınızda başkaları bakar. Ya daa; herkes balık alır.
    Sarayburnu keza öyle.. Kuleli.. Arnavutköy.. Anadolu yakası, Avrupa Yakası karşılıklı tüm boğaz ve marmara... Buralar bilidik yerler. Ve balık olduğunda ayrım olmaksızın herkes kısmetini alır. Sen oraya tekte girsen kamışın ve kısmetin kadar alırsın.... Tüm Galata dolu olsada kamışın ve kısmetin kadar alırsın.
    Yani sizin birşey keşfettiğiniz ve gizli bir hazine bulduğunuz yok...!!!
    Bugün bir raporda arkadaşımız, Kalender'den Palamut aldım ve sonra öğlene kadar tık demedi dedi. Bu haberi okuyan tüm site sakinleri Kalender'e mi taşındı???
    Yada otobüslerle seferler mi düzenlendi ????
    Belki konusu bile edilmeyecek bir konu bu.
    Ama düşüncelerimi ve konuya olan tepkimi belirtmek istedim.
    Sonuç olarak:Balık kısmet işidir... Ve merak etmeyin. Herkese yetecek kadarda vardır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Maalesef birçok kişi balık sadece orda çıkıyormuş muamelesi yapıp hemen üşüşüyor.
    Geçmişte örnekleri çokça yaşandı. Bu nedenle avlak belirtip belirtmemek sadece avcının inisiyatifindedir.

4. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

Nedende bu konu yıllardan beri forumlarda yazılır, çizilir. Balık raporlarında neden mevki, yer bildirilmez.?

Bu konu avcıya kalmış bir durumdur. 18 milyonluk şehirde şurada balık aldım deyipte yarındası orada olta atamaz duruma düşecek yine aynı kişidir yada daha ilerisi balık satmak için olta sallayanlar tarafından hemen doldurulur.

Birde neden bu oltacılara hemen sitem edilir. Adamın mevki belirtmesi şart değilki.

Beyler avcılık hele amatör oltacılık en sağlıklı spordur,
    Yok ben her gittiğimde balık alayım diyenler varsa Hemen en yakın balıkçıya uğrayıp bir iki kilo balık sardırsın ve balıkta güzelse adresini yazsın, yazsınki PAYLAŞIM OLSUN.

Şunu hepm hatırdan çıkarmaktayız..Balık kısmet içidir ve genç işidir özellikle İstanbulda.

Olta balıkçılığında kolaycılığa yer yoktur.Her oltacı nasibini kendi arayacak, bulacak. Yoksa betten balık başladığını görmek, hemen yarındası o mevkide olta sallama koılaycılığı Amatör olta balıkcılığı olmaz.

Bu konulardada birbirimize siyeme gerek yoktur.

5. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Sayın abim,
    Bende o bahsettiğin ''Avcının İnsiyatifin''e değinmek istedim.
    Bence gereksiz insiyatif kullanımı. Bana ters...

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Boğazda balık çıkan ve bilinen yerler genelde kalabalık olur. Önemli olan araştırıp herkesin denemediği-deneyemediği tenha yerlerde balığı bulup orada avlanmaktır. Keyifle avcılık yapmak isteyen böyle yapar çünkü.
    Tabii avcı araştırarak bulduğu ve rahatça avlandığı yeri yüzlerce kişinin baktığı bir forumda doğal olarak söylemek istemeyebilir. Forumlarda yeni açılmış av raporları incelendiğinde örneğin 4 kayıtlı üye okuyorsa 30 da kayıtsız üyenin okuduğu kolayca görülecektir. Durum ortadadır.
    Zaten işi bilen bir avcı boğazın bir yerinde çinekop-lüfer raporu geldiğinde başka nerelerden balık alacağını da bilir.
    Bir yerde balık alındığı ve o yerin forumlara düştükden sonraki günlerde ne hale geldiğini yaşayarak çok tecübe ettik zamanında.

7. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

O sitem bana ait.
    Ben bu güne kadar kimsenin raporuna göre hareket etmedim.
    Eğer öyle olsa benim kıyıdan gelmemem lazım.
    Bakın her yerden balık raporları geliyor.
    Ancak ben kendim müsait olursam giderim.
    Yani, anlatılan avlak bana ters ise, yada benim zamanım yoksa ben sırf arkadaşın biri raporunda Karaburundan 4 kasa palamut aldım dese,
    ben Eyüp'ten kalkıp arabamda yok taa Karaburuna mı gidecem...???
    Ben elimdeki malzemelerle Eminönüne bile bazen gitmek zor geliyorken...

8. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Geçenlerde tekne turu düzenledik,
    yaklaşık 30-35 kişiydik.
    4 tane balık aldık galiba.
    Demekki o tekneye 5 kişi binsek çok balık alacaktık...:D
    Ben (Kendi adıma söylüyorum) kamışımı düzgün sallayacak kadar,
    sağımda ve solumda 1.5mt. mesafe olsun yeter bana...
    hem kalabalıkta balık tutmak başka oluyor.
    Ne yapayım koskoca koyda tek başıma balık tutuyorum..

9. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Murat,
    Ana sayfada en alta bakarsan şu kadar üye , bu kadar misafir online yazar.
    Misafir sayısı 5e10a katlar üye sayısını. Yani sorun üyelerin o avlağa üşüşmesi değildir aslında.kim olduğunu bilemeyeceğin bazısı çok iyi insan ,bazısı ise kötülük abidesi konumundaki insanlarda forumları misafir olarak takip ediyorlar.
    Olayı zaten sadece Boğaz olarak düşünme,şehir dışında in cin top oynayan koylarda yapılan avlar var. Şurdan 3-5 levrek aldım diye bir rapor aç, ertesi gün git bak oranın haline. Ağcısından dinamitçisine,zıpkıncısından bilmemnecisine kadar birsürü kişi dadanır oraya...
    Boğaz içinde benzer durum vardır.Tüm boğaz balık yapar ama 2 forumda 2 rapor Hisar deli lüfer yaptı diye yazsa,ertesi gün yüzlercesi orada olacak.
    Zaten kendimize kıt kanat balık zamanı ayıran biz çalışanlar, o günü de gözü dönmüş et avcıları ile uğraşarak geçirmek istemiyoruz açıkcası...

10. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Belki, kesin demiyorum bak.
    Belki istisna göller ve kıyıda köşede ıssız kalan yerler için bu olabilir.
    Koruyucu olması açısından.
    Ama adam zetinburnu sahilde tutuyor, yer yazmıyor...
    Adam, aşiyanda, kireçburnunda, istinyede, kanlıcada vs.. vs.. tutuyor yer yazmıyor..
    Oralar zaten, her hafta sonu tıklım tıklım olan yerler..
    Kimden neyi saklıyorsunuz???

11. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

şimdi ben size bir hıkaye anlatayım bu hıkayeyi canlı yaşayan arkadaşlarımız hala aramızdadaır biraz ramız dayı edası ile oldu ama kusura bakmayın :)

bir zamanlar bir avlak vardı taaa uzaklar da amatör balıkcı usta buraya gidip mevsiminde akşamları gece 11 ekadar olta atardı ufakalrı geri, salar kiloya yakın olanları alırdı ,günlerden bir gün yakaladığı balığı net ortamında ifşa etti herkes evet aaa ne güzel balık ne buyk balık nereden yakalandı oda tabiki tum ıyı nıyeti ile yeri yazdı hatta tarif etti çu otelın arkası ,şurdan gideceksiniz, geş zaman ha sonra gel git zaman diğer arkadaşlarıda balık aldı ordan haaa tarifeeti arkdaşlarıda olta balıkçı sı idi orada bir kaşam yıne avlanırken suda ışıyan bir şey gördü derinlerde daha dikkatli bakınca bunların gece dalan dalgıçlar olduğunu fark etti ,aralarında sürtüşmeli bir konuşmadan sonra sahıl korumaya telefon etti ,güvenlık güçlerinden ne gelen vardı nede giden bir daha aradı yılmadı ama cevap hep aynıydı ,tamam geliyoruz ,ama tamamen yalandı!!! daha sonra dalgıçlar o günlük işin ciddi olduğunu anlayarak kaçmışlardı fakat ,daha sonrada gelmıyeceklerinin bir garantis yoktu ,daha sonrakı seneler oralara defalarca balığa gıttı ama nafile o eskı verim yoktu avlakta ya çok kuçuk balık gelıyordu yada peşinde olduğu balıkla ilgisi olmayan balık geliyordu işte bu olaydan sonra yemın ettiii tövbe bir daha hiç bir yerde avlağının paylaşmayacaktı ,, baradakı yani sitedeki arkadaşlara avlak paylaşmak sorun değil fakat burayı okuyan binlerce kişi var asıl tehlıke onlar murat kardeşim , bundan dolayıdır ki ister kızın ister darılın ama kimse avlak noktası söylemekle mukellef değildir buna bende dahılım olayın özü yukarıdakı kısa hıkayede saklı ,daha dün yaşadığım olaydan hiç bahsetmıyorum çinekop buyukluğundeki ispendeklerın katıller tarafında n nasıl vurulduğunu gözlerim ile gördüm tepkı verincede karşıdan gelen cevabın pişkinliğini hiç anlatmamayım nesizin canınız sıkılsın nede ben tekrardan yaşayayım sağlıcakla ve esen kalın dostlar

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.