Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şanslı Balık

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında spindoctor tarafından paylaşıldı.

1. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Cumartesi sabahı hava hafif poyraz ve poyrazın bulduğu bir noktaya shore jig için gittim. Sabah 06:15 gibi sert dalgalar arasında yüksek bir kayanın üzerinde atışlarımı yapmaya başladım. Uzun zamandır spin avı için çıkmıyordum ve kafayı shore jig ile balık almaya takmış durumdaydım. En son mart ayında turna avlamıştım. Geçen haftalarda badim 4 kg bir sinariti kandırmış sudan çıkarabilmişti. Bu heyecanın arkasına benim oltama iri bir balık takılmış oldukça çetin bir mücadele sonucu hayvan iğneden kendini yırtarak kurtulmuştu. Yine böyle bir heyecan aramak için çıktım. 07:30 a kadar oltama dokunan olmadı yer değiştirmeye karar verdim ve yer değiştirirken kullandığım sahte yemimi de değiştirdim. DAİWA SALTIGA SACRIFICE II SLOW KNUCKLE jig sahtem daha önce sargozlar kandırmıştı ve bir çok balık takip ediyordu. İlk atışımı yaptım ve sahte dibe inene kadar bekledim, sarıp bırakıyorum sarıp bırakıyorum sahte düşerken birden yüklendi ve tasmayı attım. Nasıl bir güç nasıl basıyor taşlara girebilir diye hiç boşlamadım kalama almayı başardı birkaç tur ve arada bir mücadele ne o kalama alabiliyor ne ben sarabiliyorum. Kafa darbeleri inanılmaz bir ara duruyor ve ben sarabiliyorum yukarı kaldırdım biraz hissettim bunu o yük inanılmaz ve birden tekrar yükleniyor yine kalamadan o sevdiğim ses ancak çok zorluyor makinemde çok zorlanıyor belli kalama tamamen kapalı durumda yükleniyor yükleniyor ve o olmaz dediğim şey oluyor kurtuluyor. Ben yine yırtıldı diye düşünüyorum takımın kopması çok zor, 50mm leader 0,17mm berkley whiplash takım oldukça kuvvetli. Ne varsa kırıp dökmek geliyor içimden umutsuzca toparlıyorum takımı. Sahte geri geliyor ancak eksik iğnenin yarısı yok :( Ummadığım yerden takım beni yolda bıraktı ve inanılmaz bir avdan beni mahrum etti. İğnenin modelini bilmiyorum av malzemecisi bir arkadaşım bağladı ancak oldukça kuvvetli nasıl kırılır diye kendisi de şaşırdı. Umarım sizin başınıza gelmez. Her ne olursa olsun inanılmaz bir mücadele yaşattı sırf bu yüzden spin avına bir süredir gitmiyorum bu avın verdiği yaşattığı keyfi yaşatmıyor.

Herkese hayalini kurduğu avı yapmayı diliyorum, rastgele...

Kullandığım Takım:
    - Major Craft Crosstage 902LSJ 15-50
    - DAIWA CALDIA 3520PE-H
    - Berkley Whiplash Crystal 0,17
    - DAIWA SALTIGA SACRIFICE II SLOW KNUCKLE 45gr jig

Bedimin yaptığı avdan birkaç foto ekliyorum kendisi sanırım bir konu açar bununla ilgili bende olan birkaç foto fazlası yok yarım yamalak çıkmış ama umarım beğenirsiniz.

1459225_10153000946347874_7899910789550496476_n.jpg 11050654_10153001070012874_6985236050507419490_n.jpg 20150328_152715.jpg 20150328_152817.jpg

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Mayıs 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Ali Bey , neredeyse ...
    Çok güzel bir hikaye. Takımı yenilersiniz , heyecanı da sizde kalır.
    Neden biraz kalama vermediğinizi anlamadım ama vardır bir bildiğiniz.

spindoctor bunu beğendi.
  4. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

@dusty35 Tuncer bey, taş balığı denk gelirse yuvaya alıyor takımı akya sinarit gibi balıklarda taşa dolayıp kesiyor takımızını bu yüzden kalamanın sıkı olması avantaj oluyor.

5. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Üstadım ,
    Mutlaka öyledir de benim demek istediğim şey misine 0,17 whiplash . Bendeki 0,18 whiplash ve yanılmıyorsam ve yanılmıyorsam 21 kg civarı cekeri var. Sizinkinin de o civarı bir şeydir diye düşünüyorum. 0,5 FC de 15-18 kg civarı bir şeydir diye düşünüyorum. Düğümler de gözetildiğinde 12kg-13 kg civarı bir kalama ayarı daha iyi olur diye düşündüm ama sonuçta siz daha iyi bilirsiniz.

Bir tarafta kırma , kopartma ihtimali var diğer tarafta dediğiniz gibi dalacak taşın altına , misineyi keser ...
    Herhalde sizin yaptığınız daha doğru "ya herro ya merro" :)
    Bir de başka bir marka iğne deneyin olmazsa.

spindoctor bunu beğendi.
  6. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

@dusty35 Tuncer bey daha önce daha hafif bir kalama ile sahteyi de alıp gittiği için o seçeneği sildim kafamdan :) en azından ağzında sahte ile gezmez balık diye düşünüyorum. Tekneden yapılan jigde de durum aynı diye biliyorum zaten balığı biraz dipten kestiniz mi daha fazla mücadele etmiyor diye biliyorum. ya herro ya merro stili kesinlikle doğru demişsiniz :D

Muharrem vardar ve dusty35 bunu beğendi.
  7. Elixer

Elixer Aktif Üye Gold Üye

Hard Rock Fishing bu olsa gerek :) devamı gelir inşallah

spindoctor bunu beğendi.
  8. cemiltonguç

cemiltonguç Aktif Üye

Ben bu güzel hikaye ile dizi çekerim :)..

spindoctor bunu beğendi.
  9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Müthiş bir mücadele yaşatmış bu hırçın balık sana Ali.
    Hikayeden önce kuyruğu gördüğüm için okurken daha bir heyecanlı okudum ve seninle aynı anda da (zaman farklı bile olsa) hüsrana uğradım. :(
    Emin ol en az senin kadar üzüldüm. O balığı fazlasıyla haketmişsin. Her takım en zayıf halka kadar sağlamdır ya. Burada da zayıf halka iğneymiş. Dövme iğne kullanmak çözüm olabilir belki.
    Sağlık olsun deyip bu tecrübeden ders çıkarmaktan başka seçenek yok elde.
    Bir sonraki mücadeleni ve sonucu bekleyeceğiz artık.
    Rast gelsin.. :)

10. Muharrem vardar

Muharrem vardar Aktif Üye

Tebrikler Ali bey umarım aradığınızı bulursunuz

spindoctor bunu beğendi.
  11. oktay16

oktay16 Moderatör

Hikayenin sonunu bu şekilde beklemiyordum ne yalan söyliyim, talihsizlik olmuş, bir dahakine şansı yok bence, umarım rastgelirsiniz:)

Son düzenleme: 12 Mayıs 2015
    spindoctor bunu beğendi.