Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sarı belge

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında Beysehir42 tarafından paylaşıldı.

1. Beysehir42

Beysehir42 Yeni Üye

Sa arkadaşlar benim dayımın kayığı var benim bu kayığa binmem yasakmış avcı kayığı olduğu için sadece dayım binebilir sarı belge alcaktım yaş 18 tutmadığı için vermediler başka ne yapabilirim

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Dündar

Dündar Daimi Üye

Aleyküm selam bilgili arkadaşlar cevap vereceklerdir.
    Bu arada TANIŞALIM bölümüne kendinizi tanıtan bir konu açarsanız size isminizle hitap edebiliriz.
    Keyifli paylaşımlar.

hakan4117 bunu beğendi.
  4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

18e kadar bekleyeceksin mecburen...
    Ya da dayın ceza yemeye razı olacak.. :)

hakan4117 ve Dündar bunu beğendi.
  5. Beysehir42

Beysehir42 Yeni Üye

Bu belge neden gerekli yani ben gezmek için dayımla gidemezmiyim ağ atmıyacaz zaten

hakan4117 bunu beğendi.
  6. leventturksoy

leventturksoy Yeni Üye

Nerede oldunu bilmiyorum karadenizde belgen yoksa basın agrır kontroller cok sıkı
    marmarada daha hic duymadım belge soruldugunu:)

7. mamuli

mamuli Yeni Üye

Dayının teknesi ticari ruhsatlı bir tekne olduğu için içindeki kişilerde balık tutsun yada tutmasın profesyonel sayılıyor ve bu ticari amaçlı su ürünleri tezkeresini (Sarı Kağıt derler) istiyorlar. Eğer dayının teknesi özel tekne statüsünde olsa idi böyle bir kağıda ihtiyaç yoktu. Ayrıca yaşının 18 e gelmesi sarı kağıt alman için yeterli olmayıp herhangi bir balıkçı derneği kayıt yaptırıp bu vatandaşın profesyonel olarak balıkçılık yaptığını gösterir yazıyı alman gerekiyor ve daha sonra dernekten aldığın belge ile su ürünleri müdürlüklerine giderek sarı kağıdını alabilirsin.

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

18 yaşına gelince 50-60 tl ve 2 vesikalık resim vererek dayının kayığına bindiğin zaman ceza ödemekten kurtulacaksın.

Bunun için sınava girmene, balıkçılık, denizcilik ve güvenlik hakkında hakkında bir şeyler öğrenmene gerek yok.
    Sadece biraz para ver, gelecek cezalardan kurtul.

Dayının ise çeşitli belgeleri var. Ayrıca denizci belgesi olması gerekiyor. Bu ise tam teşekkülü hastahaneden göstermelik rapor, göstermelik kurs, göstermelik sınav ve 2000 tl kadar para harcayarak alınıyor.
    Sınav sözlü, ve grup halinde. Sınavdaki kaptanlar da sınava giren gariban balıkçıların durumuna acıyarak hepsine belge veriyor.

Aynı lise, üniversite göstemelik diplomaları gibi bu belgeye sahip olanların durumu. Tek farkı havadan sudan anlamaları. Denizcilik kurallarından habersizler.

Bilgi edinmeden, birkaç bilinen soruyu kavramadan ezberleyip sınav sonrası unutarak aldığın diplomaların benzeri bu diploma.
    En önemli benzer yanı eline bu kağıtlardan birini aldıktan sonra o konularda hiçbir şey bilmemen.

4 aydır makine mühendisi arıyoruz. Makine mühendisi diploması olan 5-600 kişi başvurdu. Henüz mühendis bulamadık. :eek:

Erol 61, korayb3406 ve Lüferman bunu beğendi.
  9. Hocha

Hocha Yeni Üye

Aynı sorunla ben de karşılaştım. Canlı balıkla (kalamar, sübye) av yapan, ve genelde iyi verim alan bir tekneci ile tanıştım. o da bana aynısını dedi. sarı belge almazsan seni tekneme alamam dedi.
    bende bir telaş. kaç gündür bu belge için uğraşıyorum. ben öğretmenim, tam alacaktım, diğer öğretmen arkadaşlar aradı; o belge ticari bir belge, biz memur olduğumuz için için o belgeyi alamayız, alırsak, ek iş yaptığımız için ceza yeriz, dediler ve vazgeçirdiler.
    ben duramadım, vergi dairesine gittim sordum; orda da tam tatmin edici cevap alamadım. balıkları satarak ticaret yaptığın anlaşılırsa başın belaya girebilir, gibi şeyler dediler.
    belgeyi alıp o tekne ile balığa çıkmayı çok istiyorum. ama sonuçta memur olduğumdan, o belge de ticari belge sayıldığından başıma bir şey gelmesinden korkuyorum.
    bu konuda bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirse çook memnun olurum. net olumlu cevap verene ve beni tatmin edene yakaladığım 3. balığı hediye edeceğim... :)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Öyle bir çapraz araştırma yapacaklarını hiç sanmıyorum ama gün olur kulp ararlar onu bulurlar.. :(
    Bu belge olmaksızın binip avlanabileceğin tekneler de var. Bunlar turizm ruhsatlı ve balık turu yapan tekneler.
    Bütün Ege'de mevcut. Bu teknelerle irtibatlanmaya çalış bence..

Hocha bunu beğendi.
  11. oguzhand

oguzhand Aktif Üye

Geçen hafta aldım bir resim 62 TL ödedim başka hiçbirşey istemediler

Hocha bunu beğendi.