Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sarı kağıt ( AV TESKERESİ )

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında haydibalıga tarafından paylaşıldı.

1. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

Profesyonel olan balıkçıların çalışma ruhsatı olarak alınan bu vesikayı son yıllarda bazı amatör oltacılarında çıkardığı gözlenmekte.
    Bunun doğru bir durum olup olmadığı zamanla ortaya çıkacaktır.

Benim görüşüme göre amatör oltacının PROFESYONEL ÇALIŞMA RUHSATI edinmesi hoş değil. Hele ticari teknede amatör oltacılık olmaz.

Bu bağlamda bir yazışmadaki bir cümleyi sizlerle paylaşmak isterken hemen belirteyim bu cümleye göre 35 liraya çok kolay SARI KAĞIT sahibi oldum diyenler ileride başlarına çeşitli cezai işlemler gelecek tir diye bir sonuç çıkmakta.

Yine bu bağlamda konuya hakim olan dostların fikirlerini almak ve bilgilenmek isterim.

alıntı cümle..:
    Sarı kağıt alanlar yağmurdan kaçarken doluya tutuldu.Aslında bu belgeyi alan artık ben profesyonel balıkçıyım diyor ve ziraat odalarından birine kayıt olması akabinde aidat ödemesi gerekiyor.İş bu boyutta kalsa gene iyi,birde kişi bağkurlu yada sigortalı olduğunuda deklare etmek zorunda.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YörükEfe

YörükEfe Yeni Üye

Konu hakkında yanlış bilgilenmişsiniz Tuğrul bey.
    Sarı belge almanın hiç bir cezai ve hukuki yaptırımı yoktur.

Ticari olarak faliyette bulunacağını beyan edip, resmi işlemlere başladıkdan sonra; hiçbir merciye haber vermeden faliyetini sonlandırdığı zaman cezai işlemler başlar.

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

Ben sarı kağıt aldım,hemde çok yakın zamanda,bayram arefesinde.
    Bu teskereyi almak benim amatör balıkçılığımı zedelemez.Kendime göre çok ciddi bir sebebim vardı ve bu yüzden aldım.Zira geçimini bu işten sağlayan bir ahbabım var.Yani babadan balıkçı.Teknesi ile hergün balığa çıkar ve olta ile balık tutup,bağlı olduğu kooperatife satar balığını. Dönem dönem bu ahbabım ile çıkarım balığa ve el oltası ile avlanırız. Bugüne kadar başımıza gelmedi ama bundan sonra olursa ve sahil güvenlik denetleme yapsa ,beni o kayıkta
    avlanırken görse , isterse bu ahbabıma ceza kesebilir. İşte bu ahbabımı zor durumda bırakmamak adına ben sarı kağıt aldım.
    Hem bu sarı kağıdı almakla mükellefiyet altına girmez insan,eğer herhangi bir faaliyete başlarsa mükellefiyetler başlar.MEsela profosyonel tur rehberi kokartı almakla vergi mükellefi,bilmemne mükellefi olmaz insan ama tur rehberliği yaparsak ve faaliyetlerde bulunursak bizi mükellefiyete sokar...

5. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Bir yanlış anlamada böylelikle ortadan kalmış oluyor yani.
    Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Kendi adıma.

6. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

Sarı kağıt yani balıkşılık çalışma ruhsatı yada vesikası

Adı üzerinde profesyonel çalışma ruhsatı. Amatör balıkçılık gelgesi değil

2-Profesyonel plaka sahipleri amatörlerden para kazanmak istiyorsa

Aşşağıdaki belgeyi alması yeter( dostlara bilödirelim)

Devamında.

Tebli derki.
    (Değişik fıkra: 15/05/1986 - 3288/2 md.) Ticari amaç dışı veya spor maksadıyla yasak olmayan bölgelerde ufak vasıtalarla su ürünleri istihsal edecek Türkler ve yabancılar ruhsat tezkeresi almak zorunda değildir. Bunların avlanma usul ve esasları ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.

Buradan benim anladığım amatör amatör olacak profesyonel balıkçı ise profesyonel olacak.
    Zaten profesyonel balıkçı balık olduğu zaman yanına kendi çocuğunu bile almaz( tekneye fazla gelir) balık olmadığı zamansa teknesini kanunsuz şekilde kiralar( yalandan sarı kağıtı çıkarıp avlananların amatör olduğunu bilerek)

İşin özü SARI VESİKA amatöre göre değildir. yapılan av ise avatörlük değildir.

7. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

2 yıllık olan avlanma tezkeresi 5 yıllığına çıkmış ,ve fiatı 5 tl dan 15 tl ya yükselmiş,ben muğla tarım ve su işleri müdürlüğünden yeni aldım,,teknede olduğu için resmini koyamadım,bu resimli kimlik gibi ...bunla ticari teknede avlanamayacakmıyız...

9. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Daha önce bu konuyu konuşmuştuk başka bir başlıkta. Burda da izah etmeye çalışayım.

Evet amatör balıkçı olmak için Sarı belgeye ihtiyaç yoktur. Hatta ABD Amatör balıkçılık belgesi bile mecburi değildir.

Bu konuda hem fikiriz.

Neden Sarı belge alma ihtiyacı duyuyoruz? Sorun burda sanırım.

Bunun sebebide ; Ticari Balıkçı ruhsatı olan hiç bir teknede amatör balık avı yapılamıyor.

Şöyle bir örnek vereyim; İstanbul'u düşünürsek Ticari olmayan çok tekne var ve kiralamak istediğimizde alternatif olduğu için sıkıntı çekmiyoruz.

Ama Saros tarafında kiralık tekne bulmak oldukça zor, çünkü çoğu Ticari Balıkçı teknesi ruhsatına sahip. Kiralamak istediğimizde kabul edemiyorlar, ağır cezalar yemek durumunda kalıyorlar.

Kiralamak isteyenlerde Sarı belgemizin olup olmadığını soruyorlar. Bu sıkıntılardan kurtulmak için bu belgelerden alıyoruz.

Ben de yeni aldım. Bu belgeye sahibim diye Amatör avcılığımı sonlandırmış değilim. Yine Amatör balıkçıların uyması gereken kurallar çerçevesinde av yapıyorum.

Şimdi balık yokken yalandan teknesini kiralar demişsiniz. Balık olmadığı için. Malesef bu durumda kalıyoruz, ama hiç denize çıkamamaktansa denizde kısmetimizi aramak için bir teknede olmanın neresi kötüdür ki :)

10. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

Hamdi bey siz ve sarı kağıt çıkaran amatörler kendilerince haklı ama bu olaylar konunun amatör oltacının ticari teknede olmasını mahsum göstermemeli hele forum yöneticilerini asla. Bu durumları düzeltmek için değilmi bu forumlar, dernekler. Yoksa bukalemun gibi teknikleri millete anlatmaksa konu amatör başlıkları kaldırır KIYIDAN BALIK NASIL YAKALANIR, TEKNEDEN BALIK NASIL YAKALANIR diye iki başlık açılır ve herkez balıkçı olur.

Kıyıdan balık yakalayıp satan amatörde kendince haklı.
    İsportacı gibi forumların özelinde dolaşanda kendince haklı.

Tranvayda makinistin ( vatman ) yanında seyahat etmek için makinist belgesi çıkarmaya benzemiyormu.

Bizler yolcuysak yolcu bçlümünde seyahat edelim.

Ayrıca.. etten d Kaptanı zora sokmamak değil plakalı teknede balgesiz balık yakalamanın 350 TL para cezası var belgesiz kişiye. Kaptana ayrı olarak daha ağır para cezası var.

Bizler ağlar içinde spin kamışlar kullanmak bize yakışmaz.

Hele 0.80 lik kaptanın takım takavatı ile amatörlük hiç olmaz.

Genellemedir.

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bu konuda sizinle hem fikir değilim.

Ticari bir olan araçtan kazanç sağlayıp sağlamamak elimizde olan bir şeydir. Benim için önemli olan, o avcının yaptığı av ve vicdanen düşündüğü olay önemlidir.

Aslında bizler o teknelerle çıktığımızda onlara Amatör ruhu ve sürdürülebilir avcılığı aşılıyoruz.

Çok zaman olmuştur, kiraladığım teknede tuttuğum balığı saldığımda bana "neden salıyorsun, salma at livara" dediğinde neden saldığımı anlatıyorum. Bunlar onlar için örnek olacak şeylerdir.

Olaylara hep bir taraftan bakmamak lazım, nasıl bakarsanız öyle görürsünüz.

Ben ticari balıkçı teknesinde balık avlıyorum diye, hiç bir zaman Amatör ruhdan uzaklaşmadım, uzaklaşmam da.

Ama bu ruhdan bir an uzaklaşacak arkadaşlarımız varsa, ne o belgeyi alsınlar nede olta atsınlar.

Unutmamak lazım ki, insanların kişilikleri ve karekterleri ellerindeki kimlik ve varlıkla değişmemekte.

Eğer bir insanın içinde Amatörlük yok ise, nerede ve hangi belgeyle avlandığı önemli değil. Zaten sınır tanımadan av yapacak ve bohçacılığa devam edecektir.

Evet bizler yolcuyuz, kaptan olmadığımız için Dümende değiliz. Ama her teknenin yolcu taşıma rusatı vardır. Ticari teknelerinde sınırlı olmak kaydıyla yolcu taşıma ruhsatı vardır. Sadece bizler o teknede yolculuk esnasında olta atmak istediğimizde bu belgeyi istiyorlar.

Ben belgemi alırken de aynı durumu izah ettim." Neden alıyorsun dediler". Ben de; "Amatör balıkçıyım, ticari teknelerde olta atamıyorum onun için istiyorum" dedim. Su ürünleri müdürüde buyrun oturun bir çayımı için dedi. Uzun süre sohbet ettik, bu durumları konuştuk, o sırada da belgem hazırlandı bana verildi.

Bu belgeyi verince zaten illaki balık tutup satacaksın demiyorlar. Belgem var ama ben kendi kurallarımız çerçevesin de av yapıyorum.