Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sarıkanat'larla muhteşem bir gece

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında CAHİT ACUN tarafından paylaşıldı.

1. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Sarıkanat'larla dün muhteşem bir gece yaşadım.Yine rüzgar bana izin vermemek için çok uğraştı ama beceremedi.Vazgeçiremedi beni aşkımdan.Üç kişiydik avlak yerinde.Önceleri pek oralı olmadı Sarıkanat'lar.Hepimizin yüzü bir anda düştü.Bir saatlik bir beklemeden sonra kamışımın ucu silkelenmeye başladı.Çalındığımda o muhteşem varlık iğnelerimden kurtulamadı ve onu deniz anadan ayırdım.Öyle harika görünüyordu ki anlatam.Arkadaşlarımdan "oh şükürler olsun Cahit Ağabey" sesleri ile hüznün yerini bir anda mutluluk aldı.Hepsinin yüzü gülmeye başladı.Onlar mutlu olunca,bende sevindim.Arkadaşlarımda artık balık avlamaya başladı ve Sarıkanat saldırıları gecenin ilerleyen saatlerinde inanılmaz şekilde yoğunlaştı.O ana kadar kullandığım yemli gezdirme takımımı değiştirerek,zokalı-hırsızlı takımlarımı kullanmaya başladım ve sonuç muhteşem oldu.

Dilerseniz bu takımlarımı kısaca açıklamaya çalışayım.Bilgi edinmeniz açısından yararlı olacaktır.Birinci takım,yani yemli gezdirme takımımın hazırlanışı şu şekildedir.50-60 cm uzunluğundaki bir fluorocarbon misinanın bir ucuna, peşpeşe iki iğne bağlıyorum ve üstlerine mantar ilave ediyorum.Buradaki mantarın görevi,yemi dipten yukarı kaldırmaktır..Diğer ucuna da bir fırdöndü bağlıyorum.Bu bedeni,kamıştan gelen klipse bir kurşunla birlikte geçiriyorum.Bedeni işte bu kurşun yardımıyle ileri atabiliyorum.Kurşun dibe çöktüğünde mantar yemi yukarı kaldırarak dipten kurtarıyor ve balığınyemi daha rahat görmesine imkan sağlıyor.

İkinci takım,yani Zokalı-hırsızlı yemli gezdirme ise,50-60 cm uzunluğunda bir fluorocarbon misinanın bir ucuna zoka ve üstüne hırsız iğneyi,diğer ucunada fırdöndü bağlıyorum.Bu bedeni kamıştan gelen klipse takıyorum.İstavrit yaprak yemi düzgün bir şekilde keserek,zoka ve hırsıza yerleştiriyorum.Oltamı ileri doğru fırlatarak,biraz çökmesini bekledikten sonra,kamışı sola hafif hafif vurdurarak,yemi hareketlendiriyorum ve bu şekilde balığın oltama atlamasını sağlıyorum.

Her iki takımda da dikkat edilmesi gereken en önemli husus yemin iğnelere düzgün bir şekilde takılmasıdır.Her zaman söylediğim bir sözümü bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum.Yemi taktıktan sonra "ben balık olsam bu yeme atlar mıydım" sorusunu mutlaka kendinize sorun.Eğer cevabınız " hayır" ise yemi değiştirmekte bir an bile tereddüt etmeyin.Sağlıcakla kalın...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Cahit Abi, sarıkanatlarla aşkınız tüm hızıyla devam ediyor. Umarım daha uzun süre de devam etsin.

4. i.h.beyaz

i.h.beyaz Aktif Üye

tebrikler cahit abi kısmetin acık olsun

5. scofield

scofield Aktif Üye

Tebrikler.Aşkınız hiç bitmesin.Her daim rastgelsin.Sevgiler üstadım...

6. maestrocan

maestrocan Üye

Tebrikler Cahit abi yine güzel bir av yapmışsın.

Her zaman rastgelsin.

7. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Teşekkürler sevgili İsmail.Sağol.Kendine iyi bak.Arayacağım seni.

8. Denizci Bora

Denizci Bora Üye

Cahit Abi tebrikler, biraz sıkıntılı bir başlangıç mutlu son ile noktalanmış. Nicelerine... Saygılarımla...

9. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Tebrikler ustam..ayrıca bilgiler için teşekkürler...yalnız merak ettim 1. hazırlamış olduğunuz takımda kurşun balığın vuruş etkisini azaltmıyormu..yani gezer kurşun daha iyi değil mi...?

10. helaldılı

helaldılı Aktif Üye

Hay maşallah abi tekrar rastgele afiyet olsun.

11. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Emre teşekkürler ediyorum.Sanada rast gelsin.Daha irileri nasip olsun.Sevgiler.Sağlıcakla kal..