Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Saros Güzeli

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Marmarasinariti tarafından paylaşıldı.

1. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

Sarosdan döneli neredeyse 1 ay olmuştu, boğazda takılan balıkçı arkadaşlar palamut çıktığını söylüyor ve devamlı bizi davet ediyorlardı, fakat ne beni nede abimi sarosdan sonra tekrar boğazda ufak balık yakalama fikri cezbetmiyordu! İşyerinde oturup devamlı hava tahminlerine bakıyorduk. Uzun süren soğuk ve yağmurlu havalardan sonra hava tahminleri haftasonu için güneşli ve rüzgarsız diyordu. Aralık ayında böyle bir hava bulmak çok zor olduğundan abimle göz göze gelip zaman geldi dedik! Tabiki de geçen bu 1 aylık zaman içinde boş durmamış, devler için gerekli olan bazı malzemeleri alıp takımlarımızı yavaş bir şekilde özenle hazırlamıştık. Hatta karşılaşabilinecek aksiliklere göre takımların yedeklerinide hazırlamıştık. Artık hazırdık. Cuma günü yola çıkıp haftasonunu orada geçirecektik. Yola çıktık, istanbul'da havanın soğuk ve yağmurlu olması aceba oradada hava değiştimi diye düşündürüyordu bizi. Abim bana dönüp "heralde hasta oldum midem ve sırtım ağrıyor" dedi! Bu hiç iyi bir haber değildi! Ona "boşver o zaman dönelim" dedim. Bana "bişey olmaz sanki eve dönsek oradada hasta olmayacak mıyım! çivi çiviyi söker! sen şu eczaneye yanaş" deyip soğuk algınlığı için ilaç ve suda eriyen vitaminler aldı.
    Tam gaz yola devam edip sarosa ulaşmıştık. Akşamı etmiştik, direk otele istirahate çekildik. Cumartesi olmuş ve sıra limana gelip teknemizi suya atmaya geldiğinde başka bir problemle karşılaşmıştık. Rampa oldukça eskiydi ve çukurlar oluşmuştu üzerinde ve tekerliğimiz o çukurlardan birine düşmüştü. çıkartıp kayığı indirene kadar çok sıkıntı çektik. Ben kayığa binip kayığı limana bağlamaya gittim, abimde arabayı uygun bir yere çekip yanıma gelicekti, Fakat gereğinden fazla zaman geçmesine rağmen ortalıkda görünmüyordu. Telefon arabada kaldığından arıyamıyordum. En sonunda söylene söylene geldi. "ne oldu, neden geciktin" dedim. "sorma! adamlar alakasız bir yere beton atmışlar göremedim arabayı oraya çaktım, betonun üstüne oturdu, Allahdan etrafdaki balıkçılar gelip yardımcı olduda bir şekilde kurtardık" dedi. Aksilikler üst üste gelmeye devam ediyordu! Tekneye çalıştırdık, ve sonar cihazımızı bağladık. Oda ne!!! çalışan sonar çalışmıyordu! ne dibi yazıyor, ne balık yazıyor nede derinliği görebiliyorduk! Bağlantı noktalarından mı acaba deyip WD40 sıktık ama para etmedi. Sadece GPS çalışıyordu! Buradanda geçen seferden işaretlediğimiz noktaları görebiliyorduk. Bütün planlar altüst olmuştu! Planlarımızı duruma göre değiştirdik ve bagajdan daha önce ilerya tutmak için yaptığımız transparan kumaşı çıkardık, kenarlarına batsın diye ağırlık bağlayıp liman içinde dibe yatırıp üstüne ekmek attık! Bu şekilde içeri giren 6-7 tane ileryayı yakaladık. Hedef, sadece bu aylarda kıyı şeridine uğrayan dev levreklerdi! Fakat levrek için su fazla durgundu! sıfır kıyıda dolaşmaya başladık, yarım saat sonra bir vuruş geldi geldi, 4-5 metre çekti ve bir anda bıraktı, oltayı çektik yem yoktu! muhtemelen bu bir kalamardı. Artık hava kararmıştı, limana döndük. Tek bir günümüz kalmıştı. Sonarın arıza vermesi elimizi kolumuzu bağlamıştı!

Pazar günü limana geldik. Deniz dahada durgun olduğundan dolayı levrek tutma fikrinden uzaklaştık! Yemimiz yoktu ve vakit kısaydı, kendimize tahmini olarak bir yer belirleyip kalamar avlamak üzere motoru durdurduk. 1 saat geçmişti fakat gelen giden yoktu. Abim "biraz daha derinlere bakalım" dedi. Tam
    oltayı toplamak üzereyken oltam ağırlaşmıştı! Bir kalamar gurubuna denk gelmiştik ve bir kaç dakika içinde 3 adet almıştık. Fakat daha gelmiyordu, fazla daha fazla vakit kaybetmeye gerek yoktu! hemen takımları toplayıp GPS'te kayıtlı olan meramıza gittik.

Yemimizi güzel bir şekilde taktıktan sonra aşağı indirdik, tahminen 30-40 metre derinliklerdeydik. Abim oltayı kayalara takmamak için gps de kayıtlı olan yerlerin biraz daha açığından geçiyordu. Balığa ilk tasmayı atmak ve takımı kayalara takmamak için misinayı her zaman elimde tutuyordum. Tam bu sırada inanılmaz bir vuruş oldu! Ben balığa ilk tasmayı attım ve "abi yol verr" deyip hemen misinayı elimden bıraktım, O kadar hızlı ve güçlü bir vuruştu ki, büyük balık için almış olduğum eldivenler elimde olmasa belki bu satırları sizlere yazamıyor olacaktım Mücadele çok çılgın bir şekilde başlamıştı! Zaten ilk vuruştan kendini belli eden balık yaptığı mücadeleylede ufak bir balık olmadığını kamışı kıracakmışcasına ardı ardına eğip bükmesinden anlamıştım. Balığın gücüne saygı duymamak elde değildi! Fakat kamışı her büküp bırakmasında gücü biraz daha azalıyordu. Bende bir yandan balığı yukarı almaya çalışıyordum.
    Artık yorulmaya başlamıştı ve yukarı daha hızlı alabiliyordum. Henüz derinlerde olmasına rağmen parıltısı görünmeye başlamıştı! Daireler çizerek yukarıya doğru geliyordu. Abime " Kepçeyi hazırla" dedim. Hemen kepçeyi hazırlayıp yanıma geldi. Balık yaklaştıkça kepçeye sığmayacağını anladık. Kakıçta ters bir yerde olduğundan balığı elle içeri almaya karar verdim. Artık ellerimdeydi fakat içeriye almak çok zor oldu. İkimizde çok sevinçliydik. Şansızlıklarla başlayan hikayemiz mutlu bir son ile sona erdi. Bu balık zaten oldukça büyük olduğundan dolayı daha fazla avlanmaya gerek görmedik. Zaten balığın bize yaşattığı paha biçilmez heyecandan sonra daha fazlasını arzulamak kim isterdiki! Avımızı sonlandırıp istanbul!a doğru yola çıktık.

Daha güzel avların sizlerin olması dileğiyle...

image.jpg

image.jpg

image.jpg

utkuanıl, marule, serinci ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Sonunda aradığınız balıklara ulaşmaya başlamışsınız :)

Tebrik ederim, kısmetiniz açık olsun.

4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrik ederim çok keyifli ve güzel anlatım, ellerinize sağlık :) Her daim rastgelsin :)

5. pendikli_fb

pendikli_fb Aktif Üye

Tebrik ederim

6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Tebrikler. Aksiliklerle başlamış olsada snu güzel biten bir av hikayesi.

7. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Tebrikler..Masallah tam bır canavar..Avlarınız daim olsun..

8. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

tebrikler.güzel bir av olmuş rastgele.

9. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

Teşekkür ederim, çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek ))

Hamdi bunu beğendi.
  10. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

Teşekkür ediyorum. Daha güzelleri size gelsin..

11. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

Teşekkürler