Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sarosa gitmeyi planlayan arkadaşlardan rica..

Konu, 'Genel Konular' kısmında atakan_ata tarafından paylaşıldı.

1. atakan_ata

atakan_ata Yeni Üye

Değerli arkadaşlar. Bu aralar saros körfezine balık avına gitmeyi planlayan arkadaşlar var ise yapılacak masraflara katkı yapmak kaydı ile sizlere katılmak isterim.Seyahat planınıza beni de dahil ederseniz çok mutlu olurum.atakan ata

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Biz gitmeyi düşünüyoruz ama havasını yakalayamadık. Havalar çok ılıman gidiyor. Biraz sert rüzgar lazım. Hatta üzün süren sert rüzgar lazım.

4. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Biz ayın 19'unda gitmeyi düşünüyorduk 3-4 arkadaş fakat oraların çok soğuk olabileceği, böyle kotla filan gidersek balık filan avlamayacağımız söylendi. Şu aralar böyle bir yatırım yapamayacağımızdan vazgeçtik. Hazır konu açılmışken sarosda şu sıralar av için nasıl bir giyim olması gerektiği bunu ucuza nasıl mal edebileceğimiz hakkında fikirleri olan varsa paylaşmasını rica ederim.

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Öhm tulum altına termal içlik, üstüne yün içlik, o nun üstüne kalın bir eşofman... üste ise termal içlik, tshirt, polar içlik, o nun üstüne boyunlu bir kazak ve en son dağcı montu... ayaklar için ise yün pamuk karışımı kalın bir çorap üstü 5 mm lik dalgıç patiği iş görür... havanın durumuna göre azalır ve eksilik tabii bunlar. heee sağlam polar bir bere bide. eller için ise kafanıza göre bir eldiven nasılsa hiçbiri işe tamamen işe yaramıyor.

6. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam ne yaptın ya ben - 20 de dağda böyle giyinmiyorum :D Biz en son Çanakkalede 0 derecede fırtına varken yaptığımız avda üzerimdekileri söyleyim. altta termal içlik üstünde eşofman(Burada termal içlik üzeri kayak pantolonu tarzı yada içi polarlı treeking pantolonları var ben 80 tlye almıştım zamanında onlar çok güzel olur). Üstte termal içlik polar bir sweat üzerine fermuarlı polar(eğer kaliteli bir polar sweatiniz varsa içliğin üzerine o polar üzerinede mont yeterlidir) üzerine dağ montumu giydim(windstoper özellikli rüzgar geçirmeyen nefes alabiliritesi yüksek bir mont) Çorap olarak outdoorlara gidin oralarda satılan nefes alabilirliği yüksek çoraplar var 20 tlden başlar 250 tlye kadar çıkar. Ben 20 tlliklerinden kullanıyorum. Yüz için polar bir balaklava , eldivenler yine polar veya kayak içinde kullanılan dağ eldivenleri (dışkatman eldiven olarak geçiyor). Ama şunu önerebilirim dağcılıkta 3 kat eldiven vardır iç eldiven orta kat polar eldiven ve dış katman eldiven diye. Outdoorlarda o içlik eldivenlerden alın üzerinede polar eldiven giyin emin olun hiç üşümeyeceksiniz. Ayağınızada goratex özellikli bir bot , eğer kayalıklardan atacaksanız vibram tabanlı olmasında yarar var. Önemli olan nokta terlememek ve üşümemek. Terlerseniz üşürsünüz 0 ın altındaysa hava hipotermi bile geçirirsiniz. Son olarak bir örnek vermek istiyorum dağda bir arkadaşımız üşüyorum diye kat kat giyinmişti ve uzun eğitimlerde terleyip teri donduğu için hipotermi geçiriyordu az daha ondan dolayı doğru giyinmek önemlidir :)

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Tulum giymesek aynen dediğin gibi olurda biz ayaklar suda avlanıyoruz tulum içinde ve biz terlemesek bile tulum terliyor :) Keşke bende tracking botlarımla av yapabilsem ama ne yazık ki bizim meralar pek uygun değil...

8. senihcan

senihcan Daimi Üye

Bende tulum kullandım sarozda gittiğimizde demin bahsettiğim havada denizin içindende tulumlarla atış yaptık. göğüse kadar girdik en sıcak denizdi :) İçlik üzeri kayak pantolonu veya polarlı treeking pantolonu üzerine içlik gayet yeterli araya birde yün içlik giyerseniz hava akımını iyice boğarsınız terleme başlar. İlk başta içlik üzeri eşofmanın üstüne tulum giyip denizde avlandım çıktığımda çok terlemiştim ki benim tulumunda nefes alabilirliği iyi diye almıştım. Daha sonra eşofmanı çıkarıp sadece içlik üzeri tulum giydim ama denizin içinde avlanılacaksa sadece dize kadar falan giriyorsanız yine içlik üzeri eşofman üzeri tulum daha mantıklı.