Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

saroz ve orkinos ?

Konu, 'Genel Konular' kısmında harbyteam tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

dede, Rapalacı ve ozy bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Bunun adı neyse susuyorum bizim ülkemizde yasak dendiği zaman içgüdüsel olarak illa yapılması gereken birşey olarak algı görüyor.Yazık çok yazık gerçekten

around deep ve harbyteam bunu beğendi.
  4. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Zaten sadece ilk bahar ve yaz aylarında orkinos avına çıkan çok büyük gırgırlar var, her sene çekiliş yapılıyor orkinos ağı olanlar katılıyor bu çekilişe. Belli bir tonaj kotaları var uyarlarsa tabii. Birde oltacıların orkinos modası çıktı :) imkanı olanlar sarozda. Hadi hayırlısı.

dede ve harbyteam bunu beğendi.
  5. ozy

ozy Aktif Üye

bu sene saroza giren orkinoslarin hicbiri sag cikmamistir heralde,son bir aydir face sayfamda ve forumlarda hergun 3 5 tane orkinos yakalama konusu dustuki bunlarin hepsi amator balikcilardi.ticari avlananlari dusunemiyorum bile.

around deep ve harbyteam bunu beğendi.
  6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Amatör balıkçıya tebliğler de 1 adet 90 cm serbest. Ama amatörce yapılmayan bir çok av mevcut.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Amatör sirkülerde tarih yasağı bulunmuyor.
    Büyük ihtimalle ya atladılar, ya da bunlar tutamaz zaten deyip boş verdiler.. :)

Saros körfezi 3 tarafı kapalı, deyim yerindeyse göl gibi deniz.
    Burada her tür balığın, her tür avı özel kurallara tabi olmalı.

Belli ki denizin bir çok özelliği balıkların yumurtlamak için seçmesine neden oluyor. Diğer taraftan 3 tarafının kapalı olması da içeri girenin dışarı çıkamamasına sebep oluyor. :(

İşin içine bir de büyük tekneler karışınca hiç şansı yok zavallıların.

Saros körfezinde büyük teknelere av izni verilmemeli..

8. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Şeref,

Bildiğim kadarıyla gırgırlara Saroz Körfezi'nin bir yerinden sonra av yapma yasağı var ve yine yanlış bilmiyorsum Kabatepe Liman'ından içeriye giremiyorlar. Üstelik gırgırlar Orkinos avı konusunda çok hassas davranıyorlar, cezaları çok büyük ve bu dönemde satışı bile yasak olduğundan ticari balıkçıların bu işe bakmadıklarını biliyorum.

Buradaki sıkıntı amatör kisvesi altında yapılan avlar. Belli bir kesim var bu avı amatörce yapan, hevesini alan bir daha gitmiyor ama bazı sözde amatörler tekneye sığdırabildiği kadar adamı (kadın, çocuk) doldurup adam başı limitiyle av yapıyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı elinden gelen denetimi yapıyor. Sirküler dışı av yapanlara gerekli cezaları da veriyor ama sorun yine de bu şekilde çözülmez. Bu balıkların nereye gittiklerine bakmak lazım ki, hiçbir tezgahta görünmeyen bu balıklar nereye gidiyor :confused:

Cevabı çok basit, balık restaurantlarına baktığınızda göreceksiniz. Tabi vitrinde göremezsiniz ama içeri girip ''balık ne var'' diye sorduğunuzda karşınıza Orkinos çıkacak. Önce bu işlerin önüne geçilmeli ki, satılacak yer olmadığında gerçek amatörler bu balıkları yakalama şansına nail olsunlar. Gerçi bu sefer de para yapacak balığı yasal olmayan şekillerle avlamaya devam edecek birçok sözde amatör var ;)

Bana göre bu işin sonu iki ucu oklu değnek...

9. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Yanlış anlaşılmasın bu konuyu açarken amatörce bu balığın peşine düşen hobidaşları hedef göstermek değil niyetim..
    Bu eşsiz balık gerek boyutlarıyla gerekse avcılığı esnasında yaşattığı heyecan ile bu spora gönül vermiş her avcının hayalidir eminim..
    burda hiç bir problem yok :)
    Ancak Süleyman abinin de belirttiği üzere amatör geçinen bazı doymaz ruhlar yüzünden de geleceğimizin çalınmasına müsaade edilmemeli.
    Burası gerçekten bir akvaryum, avlanma şansını yakaladım ne mutlu bana..
    Ama bu güzellik bir o kadar da korunmaya muhtaç öyle değil mi ?

İrfan, KalamA ve TekAdam bunu beğendi.
  10. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Olan orkinoslara oluyor gerisi boş. Bundan 20-25 sene evvel karaköydeki balıkçı tezgahlarından bir tane orkinos yavrusu satın almıştım. Tabi bana palamut adı altında satılmıştı o da ayrı bir mevzu. O zamanlarda birçok balığı tanısamda demekki bu konuda bir eksikliğim varmış. Yaklaşık 4-5 kg civarında bir balıktı yanlış hatırlamıyorsam. Ya da olsun olsun 1-2 kg daha fazla olsun. Velhasıl kelam çok uygun bir rakama aldığım bu balıktan boyutuna göre fazlacada bir lezzet beklemiştim. Lakin istavrit, mezgit ve hamsi üçlüsünün pek dışına çıkmayan annem bu balığı tavada yapınca hem balık keyfimizden hem de evin hoş kokusundan olmuştuk. Büyükçe bir kısmıda hatırladığım kadarıylada ziyan olmuştu. Bu orkinos avlarını gördükçe herhalde diyorum bunu yapmasının bir usulü kaidesi vardır. Yoksa yazık o güzelim balığa. Gerçi yukarıda yazan 3 lira kg fiyatı bu balığı hakkıyla pişiremeyenlerin sayısının pekte az olmadığını düşündürüyor bana. Yoksa nadir sayılabilecek bu balığın çok daha fazla bir maddi değeri olması gerek diye düşünüyorum. Umuyorum en kısa zamanda bu katliama dur derler.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu balığın en büyük müşterileri Japonlar ve onlar da malum olduğu üzere bunu suşi olarak tüketiyorlar. Belki serbest şekilde gezenler yeterince yağlanamıyordur ve bu da lezzete etki eder.
    Bana göre balık köftesi olarak tüketmek lezzetini artırabilir.
    Ben her ihtimalde konserve ton balığını tercih ediyorum.
    Makarnaya sos olarak ya da yanında katık olarak.. :)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.