Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sazan Avcılığında Kullanılabilecek Yemler

RIBAK

Yeni Üye
Adı
Can Deniz
EVDE HAZIRLANAN HAMUR YEMLER

TARİF 1 :

Malzemeler:
-300 gr su
-200 gr mısır unu
-100 gr buğday unu
-2 çorba kaşığı sıvı yağ
-1 çorba kaşığı şeker
-1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı:
-3oo gr su orta büyüklükteki çukur bir tencereye konarak kaynatmaya başlanır.
-Kaynamaya başlayan suya şeker ve tuz ilave edilerek iyice eritilir.
-iyice kaynayan suya yavaş yavaş mısır unu ve bugday unu ilave edilerek karıştırılır. Bu aşamada ocağın ateşini biraz kısmak gerekir.
-iyice lapa haline gelmeden sıvı yağ ilave edilir.
-Suyunu tamamen çekene kadar kısık ateşte karıştırılarak kıvamın tutması beklenir.
-Lapa haldeyken ekmek tahtasının üzerine karışım dökülerek bir parmak kalınlığında kalacak şekilde yayılır.
-lapa (buradaki adıyla Mamaliga) 15-20 dakika soğumaya bırakılır.

Kullanımı ve oltaya takılması:
-İğnelerinizin büyüklüğüne göre bir çay kaşığı yada bir tatlı kaşığı kadar kopartılarak iğne tamamen sarılır. Kızılcık meyvesi formunda.
-Yağ ve şeker nedeniyle yapışkan bir karışım olduğu için kamışımızı yada kasnak oltamızı ne kadar güçlü savurursak savuralım yem dağılmadan suya ulaşır.
-suda uzun süre beklediğinde bile yemin dağılmadığını göreceksiniz.
-Bu bölgede karışıma katmak için küçük şişelerde aromatik kokular hazır olarak satılıyor. Ancak ben daha farklı bir aroma kullanıyorum;
Karışıma koyduğum suyu temiz içme suyu değil bir kaç gün önce bir tencere içinde 3-4 kez haşlayıp soğumaya bıraktığım kuru mısır tanelerinin içinde beklediği sudan kullanıyorum. Haşlanmış ve kavanoz içinde beklemiş mısır tanelerini balık avladığım bölgeye avlanma başında serpiyorum. hatta bazen mamaliga bittiğinde bu haşlanmış ve bekletilmiş mısır tanelerinden oltaya takıyorum .Umarım denediğinizde faydasını görürsünüz.
Herkese bereketli avlar.

Ersin bey yukarıdaki tarif forum Balıksevdası adında aktif iken, benim verdiğim bir tarif kelimeleri ve anlatımıyla aynen alınmış ama alıntı yapıldığı belirtilmemiş
emeğe saygı lütfen

Adı
Volkan ÖZYİĞİT
Ben Karacaören Baraj Gölü'nde beyaz dutla sazan avlayanlar gördüm olur mu dedim ben de denedim 1 saatte 2 şer kilolu 2 sazan yakaladım. Bir de siz deneyin derim.

KalamA

Daimi Üye
Adı
Can
Görüntü itibariyle kurda benzediğinden evet sazanda avcı yemlerdendir dut :) Bu arada forumumuza hoşgeldiniz. Bir ara imza ayarlarınızı yapabilirseniz (Lokasyon,yaş,isim,kan grubu vs.) size isminizle hitap edebiliriz. Her zaman rastgelsin...

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sazancıların tariflerine bayılıyorum :D Birbirinden farklı malzemelerle yapılan leziz yemekler :) İnsanın balık olası geliyor bazen, güzel tarifleri olan üyelerimiz lütfen paylaşsın, sonuçta her meranın balığı aynı yemi yemez elimizi korkak alıştırmayalım :D

boili malzeme
2 su brdağı un
2 su bardağı mısır unu
2 su bardağı soya unu
2 su bardağı irmik
2 su bardağı civciv yemi
1 çay bardağı pudra sekeri
1 çay bardağı mısırt nişastası
1 çay bardağı tarçın
1 çay bardağı kakao
2 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 çay bardağı süt tozu
1 su bardağı süt
1 çay bardağı krem şanti
1 su bardağı seker
2 yemek kaşığı yoğurt
10 adet yumurta
1 yemek kaşığı zeytin yagı
1 yemek kaşığı Ayçiçek yagı
bir tatlı kaşığı gıda boyası sarı - kırmızı
yorumlarınızı bekliyorum...ne eksik ne fazla dır ? bu boili verimli olurmu

nickbalik

Yeni Üye
işte benim arayıpta bulduğum sayfa. sazan yemeği.:( sazan çokratması arkadaşlar....

ALİCO

Üye
Adı
ali suulker
paylaşım için teşekkürler, benimde eklemek istediğim birşey var, son 2 yıldır piyasalara çıkan sarı boncuklarda sazan avında verimli durumda. ava gidecek arkadaşların yanlarında bulundurmalarını tavsiye ederim.
sarı boncuk dediğin nedir abı varmı bir resmi acaba

osman55

Yeni Üye
Arkadaşlar slmlar ben kızılırmakta balıkçılık yapıyorumda su çok hızlı akıyor akışkan sularda nasıl sazan avı yapabilirim

Hunterfishing1903

Aktif Üye
Adı
mutlu
Buraya bir de küspe yemlemek için isetavuk yemi veya kuzu yemi ekleyebiliriz...