Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SAZAN BALIGI YEDİGİ YEMİ GÖRÜRDE Mİ GELİR YOKSA KOKLAYARAK MI BULUR? YARDIMLARINIZI

Konu, 'Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemler' kısmında ismail18 tarafından paylaşıldı.

 1. ismail18

  ismail18 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ÇANKIRI
  SEVGİLİ BALIK DOSTLARI SAZAN BALIGI AVLANIRKEN HANGİSİ ONUN İÇİN DAHA ETKENDİR .GÖRMESİMİ YEMİ ,YOKSA KOKLAYARAKMI BULUR YEMİ . BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA YAZARSA SEVİNİRİM
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  görerekmi konusunda net birşey söyleyemem fakat, bir kaç defa sazan avına gitmiş biri olarak, yem olarak kullanılan hamura koku versin diye vanilya kattıklarını biliyorum.
   
 4. Okan1

  Okan1 Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2011
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  0
  Koku sazan avında daha önemlidir ki zaten az çok araştırdığınızda hazırlanan yemlerin ortak özelliği sazanı cezbedebilmesi için çeşitli bileşimler katarak ilgisini çekebilmek olduğunu görebilirsiniz. Esans kullanımları bile olmakta.

  Ama bu demek olmuyor ki sazan a ilgisini çeken yem hazırla topla 10-15 kg balıkları. Burada olta düzeneği de önemli. Mesela en iyi iş yapan yemi çamaşır ipine bağlı iğneyle suya atmak şüphesiz netice vermemesine neden olabilir. :D
   
 5. ismail18

  ismail18 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ÇANKIRI
  koku mutlaka var özellikle zaten boili takımlarının ana sebebi bu.benim merak ettigim balık yemi koku ile mi yoksa görerek mi yiyorr birde bu kokunun mesafesi ne kadar gölde etkili:)))) aslında bize bir profosör lazımmm :))
   
 6. Okan1

  Okan1 Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2011
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  0
  Benim bildiğim görerek yer ama yemi bulmasında koku etkilidir. Koku ile bulduktan sonra kuşkulanmazsa direkt mideye. :)

  Yani ilk mesajımda da yazığım gibi olta düzeneği de önemli.

  İnşallah bu sefer anlatabilmişimdir. :)

  Kokuyla bulmuş olsa bile belki yemin etrafında 5-10 tane yavru sazanlar varsa yeme gelmeyebilir. Bu da kaç metre etkili olduğu sorusuna belki bir cevap olabilir. Kesin olarak şu metre şu m3 alan demek zor olsa gerek.
   
 7. ismail18

  ismail18 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ÇANKIRI
  Sazan burun deliğine benzeyen “Nares” diye adlandırılan ağzının hemen üzerinde her iki yanda yer alan deliklerden koku almaktadır. Su bu kanallardan içeriye alınır ve binlerce kıl benzeri duyargaların olduğu daha derine doğru çekilir.Bu duyargalar tatlı ya da tuzlu maddeler ve tatlar arasındaki farklılıkları ayırt eder.Bu sensorlar son derece duyarlıdırlar ve insanın koku alma duyusundan kat kat fazladır.Sazan bu şekilde aminoasitler gibi düşük seviye kimyasalları kesin bir doğrulukla tespit eder ki bu da su içerisinde var olan solucan,kurt,kabuklu yaratıklar vb gibi avları kolayca bulacağı anlamına gelir.Zaten bu yüzden su tabanında çamurun altındaki herhangi bir besinin yerini tespit edebilmektedir.Yaklaştıkça duyargaları daha hassas olur.
  • Benim buradan çıkardığm sonuç hazırlayacağımız yemler çok fazla koku içermemeli,zira fazla koku bu kadar hassas bir koku duyusuna sahip balığı huzursuz edebilir.Az bir koku bile zaten sazanı uzun mesafelerden kendine çekecektir.


  Sazan koku alma duyusunda olduğu gibi son derece yüksek bir tat alma duyusuna da sahiptir.Sazan besinini adeta bir elektrikli süpürge gibi ağzından içeri çekerek toplar ve bu sırada ağzına gelen maddelerin –yenebilir ya da yenemez – olup olmadıklarını da tespit eder.Sazanın bu duyargaları sadece ağzının içerisinde değildir.Bunlardan kanat,göğüs ve sırt yüzgeçlerinde,kafasının içinde ve hatta vücudu boyunca yer alan bölgelerde de vardır.Bu dış sensorlar onun besin kaynağını daha kesin bulmasında önemli role sahiptirler.
  Emerek beslenirken ağzına aldığı çamuru ağzının en üst bölümünde yer alan başlıca tat organıyla tadar,ağzın alt bölümüne doğru iter ve yiyeceğin orada yakalanmasını sağlar.Bunu yiyecekle birlikte ağzına aldığı çamur,kum vb. parçaları ayırt etmek için yineler durur.Çok küçük tanecikler solungaçlarından dışarı atılır.Daha büyük olanlar en sonunda ağızdan dışarı tükürülür.Tabii tüm bunlar birkaç saniye içerisinde olan bir süreçtir.Sazanın ağzına aldığı şeylerin neredeyse %97sini bu sayede dışarı attığı sanılmaktadır.Sazan bu şekilde yiyeceklerini yıkayıp öyle yiyor dersek pek yanlış olmaz herhalde.Yemeye layık bulduğu yiyeceği –eğer sertse-en sonunda ezerek yutmak için “Pharyngeal” denen tampon benzeri dişlerinin olduğu ağzının arka bölümüne gönderir. Ve kolayca ezerek yutar.Bu dişler midye gibi sert kabuklu yiyecekleri de kolayca parçalar.
  • Sazanın ağzındaki yemi bir içeri bir dışarı atması sonucunda ucu açıkta kalacak bir iğne ile neredeyse %100 bir kesinlikte yakalanacağı anlaşılıyor.O yüzden yemi,yani mısırı boili yöntemindeki gibi takmak çok avantajlı olacaktır.  Sazanın tam olarak ne kadar görebildiği belki de bilinemeyecektir fakat çok düşük ışık yoğunluğunun olduğu yerlerde dahi geniş bir renk spektrumuna sahip olduğu bilinmektedir.Gözleri konum itibarı ile sazana neredeyse 360 dereceye kadar bir görüş açısı kazandırmaktadır.Sadece kuyruk kısmını göremez.Suyun yüzeyinde iken gözleri ışık ve hareket değişimlerine karşı son derece duyarlıdır.Dolaşırken avcılar tarafından (genelde insanlar) fark edilmesin diye yavaş hareketlerde bulunur ve çevreye uyum sağlayarak kamufle olmaya çalışır.Bu yüzden sazana en iyisi arkadan yaklaşmaktır-tabii eğer mümkünse!
  Araştırmalar sazanın başının üzerinde 97,6 dereceyi geçen dairesel bir görüş açısına sahip olduğunu göstermektedir.Bu pencerenin dışında,sazan su yüzeyinin ayna gibi yansıtıcı özelliği sayesinde su tabanından yansıyan görüntüleri de görebilir.Gözlerin bulunduğu pozisyon itibarı ile sazan bazen yemin nerede olduğunu karıştırabilir.Yani ağzının hemen altında olan bir yemi göremeyebilir.Bu da yaklaşık 20 derecelik son derece dar bir açıdır.Tabii bu o yemi bulamaz anlamına gelmez.Gözün tespit edemediği,biraz bulanık diyebileceğimiz yerde devreye bıyık şeklindeki duyargalarının dokunma hassasiyeti ve koku alma duyusu girer.O halde sazanın yemi en kesin olarak tespit edebildiği yer tam da ağzının hemen altında birkaç cm. uzaklıktaki bölgedir.Gözleri bu noktaya bulanık da olsa odaklanabilir.
  • Demek ki kullanacağımız yemin renginden de önemli olan şeyin o yemin kokusunun sazan için aşırı olup onu tedirgin edip etmeyeceği hususunu düşünmemiz olduğu anlaşılıyor.
  • Ayrıca kıyıda çok fazla dolaşarak bu kadar geniş bir görüş açısına sahip bir balığı ürkütme ihtimalini düşünmek gerekiyor.Kamışları da suyun üzerine gölge yapacak şekilde sıralamaktansa biraz daha geriden,uçları su kenarında kalacak şekilde sabitlemenin daha iyi olacağı ortaya çıkıyor. valla benim arastırdıgım bu kadar bilgi bulabiliyorum
   
  zaad bunu beğendi.
 8. konevii

  konevii Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  240
  Beğeniler:
  4
  Çok güzel anlatmış arkadaşlar. Bunlara ilave söylenebilecek bir şey yok sanırım.
   
 9. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  111
  Şehir:
  Çorum
 10. ismail18

  ismail18 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ÇANKIRI
  ARKADASLAR YARDIMLARINIZ İÇİN COK TŞK EDERİM
   
 11. ocalanyasin

  ocalanyasin Yeni Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  ankara
  aynen öle anlattıldıgı gibi soylenecek fazla bişe yok hadi rast gele