Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

sazan için iğne tavsiyesi

mehmetsah

Yeni Üye
slm ustalar bana sazan avı için önerebileceğiniz bir iğne varmı bu soruyu sormamın nedeni kullandığım iğnelerin kalitesiz olusu bide oturduğum yer de 2 tane av bayisi var kaliteli iğne yok tane ile satılıan var hem pahalı hem kalitesiz ancak internetten alabilirim kullandığım iğneler okadar kalitesiz ki balığın bir türlü ağzına batmıyor neyse dedimki bidaha iğne almam o bayiden bu sefer diğerinden aldım balıga çıktım oltamı attım yine balık vuruyor ipi götürüyor bir türlü iğne ağzına batmıyor neyse sansıma büyük bir sazan denk(yaklasık 10kg) geldi herhalde iğneyi bütün olarak yuttu ancak öyle takıldı tam yakaladım derken birden olta hafifledi iğne kırılmıştı yarım saat sonra yanımdaki o balığı yakaladı sizden ricam çok keskin bir iğne balık vurduğu anda yakalansın kurtulma şansı olmasın bide kaç numara kullanmalıyım bütün takımı yenileyeceğim (bide ben el oltası kullanıyorum diğer kamıs oltaları hiç alısamadım sevmiyorumda )

mehmetsah

Yeni Üye
cevap için sağol yalnız bir ton marka var sazan için hangisini yada hangi çeşit iğne tavsiye edersiniz tskler

konevii

Aktif Üye
slm ustalar bana sazan avı için önerebileceğiniz bir iğne varmı bu soruyu sormamın nedeni kullandığım iğnelerin kalitesiz olusu bide oturduğum yer de 2 tane av bayisi var kaliteli iğne yok tane ile satılıan var hem pahalı hem kalitesiz ancak internetten alabilirim kullandığım iğneler okadar kalitesiz ki balığın bir türlü ağzına batmıyor neyse dedimki bidaha iğne almam o bayiden bu sefer diğerinden aldım balıga çıktım oltamı attım yine balık vuruyor ipi götürüyor bir türlü iğne ağzına batmıyor neyse sansıma büyük bir sazan denk(yaklasık 10kg) geldi herhalde iğneyi bütün olarak yuttu ancak öyle takıldı tam yakaladım derken birden olta hafifledi iğne kırılmıştı yarım saat sonra yanımdaki o balığı yakaladı sizden ricam çok keskin bir iğne balık vurduğu anda yakalansın kurtulma şansı olmasın bide kaç numara kullanmalıyım bütün takımı yenileyeceğim (bide ben el oltası kullanıyorum diğer kamıs oltaları hiç alısamadım sevmiyorumda )
Sağlam ve avcı iğne istiyorsan OWNER, SESAME, HAYABUSA marka japon iğnelerini tavsiye ederim. 1/0 veya 2/0 numara olanları idealdir. Ancak, eğer bu iğne kayalıklara takılırsa eğilip bükülmesini bekleme, takımı koparır gene yamulmaz. bu markaların fiyatları biraz pahalıdır ama son derece kaliteli iğneler. Çeşitli tipleri var. benim tercihim olanların linki aşağıdadır. umarım yardımcı olabilmişimdir. (Bende el oltası severim.)

50116 - OWNER NE Olta ineleri - Owner ine AVmarketi.com
50923 - OWNER NE Olta ineleri - Owner ine AVmarketi.com
F769 SASAME BLACK CROME NE Olta ineleri - Sasame ine AVmarketi.com

Bunların dışında fransız vmc marka iğnelerde kaliteli ve daha hesaplı iğnelerdir. RASTGELE.

mehmetsah

Yeni Üye
İĞNE KONUSUNDA BENDE ARAŞTIRMA YAPTIM GENELDE OWNER GAMAKATSU EAGLE CLAW ÖNE ÇIKIYOR AMA FİYATLARI BİRAZ PAHALI ÇÜNKÜ AVLANDIĞIM YERDE İĞNELER ÇOK TAKILIYOR HER BALIĞA GİTTİĞİMDE MUTLAKA 20 İĞNE HARCIYORUM( BİDE SAĞ DAN SOLDAN İSTEYEN OLUYOR ) ALACAKSAM Bİ 10 PAKET ALMAYI DÜSÜNÜYORUM AVCI VE ÇOK KESKİN İĞNE İSTİYORUM ALMIŞKEN KALİTELİ ALAYIM DİYORUM BİDE OWNERİN HANGİ İĞNESİ SAZAN İÇİN UYGUNDUR( İĞNE NUMARASI DAHİL ) REMİXON SAMURAİ OWNER KADAR İYİMİDİR İĞNE KONUSUNDA ÇOK KARASIZDIM SİZİN GİBİ USTALARDAN YARDIM ALMAK İÇİN FORUMA ÜYE OLDUM YARDIMLARINIZ VE:harika: CEVAPLARINIZ İÇİN HEPİNİZE ÇOK TSK EDERİM

Sökeli

Aktif Üye
Adı
Sami Sökeli
Mehmet şah arkadaşlar igne serilerini bildirmişler sazan ignesi genelde kısa pala çapraz ignelerdir, balık boyutu ile igne nosu kullanman gerekir 1-1/0-2/0-3/0 gibi av marketi com'a girip igne araştırması yapabilirsin,
Eagle Claw, remikson o kadar kaliteli igneler degiller ama iş görürler, Sesame,Gamakatsu, Owner bu üç marka şu anda dünya lideri markalardır gerçekten işin hakkını veriyorlar ama fiyatları biraz pahalı seçim senin kıyı avcılıgının olmazsa, olmaz kuralı takımın takılmasıdır bu da avın bir parçası yapacak bir şey yok,
Sazan yemi yerden alır takım yere yatmalı ama oturmamalı nette sazan takımları hakkında biraz araştırma yapman gerekiyor kullanacagın yem yöreye göre değişkenlik gösterir solucanla da alınır, bildigin dutla da yakalanır, boili yemle, palet yemle de yakalanabilir,
Biraz araştırırsan dogruya dogru yol alırsın kolaylıklar gelsin rastgele.

mehmetsah

Yeni Üye
slm iğne tavsiyeleriniz için hepinize çok tesekur ederim sizden son bir ricam sazan için bana önerebileceğiniz sağlam kopmayan kaliteli misina varmı bide ip misinaları çok merak ediyorum nerde kullanılır sazan için uygunmudur (bide ben el oltası kullanıyorum)biiliyorum sizi cok sıkboğaz ediyorum ama bu konularda acemiyim sizin gibi ustaların tecrübelerini faydalanmak istiyorum geçen sene misina siparişi verdim okuma carp 0.43 300mt mercan 0.45 250mt bawra 0.43 300mt misinaları aldım ama çabuk kopuyorlar bide lastik gibi esniyor internetten bakarak aldım biraz pişmanım onun için bu yıl siz ustalara sorarak güzel kaliteli bir takım yapmak istiyorum (misina.iğne ...)

Turuncu

Aktif Üye
Adı
Tamer
İĞNE KONUSUNDA BENDE ARAŞTIRMA YAPTIM GENELDE OWNER GAMAKATSU EAGLE CLAW ÖNE ÇIKIYOR AMA FİYATLARI BİRAZ PAHALI ÇÜNKÜ AVLANDIĞIM YERDE İĞNELER ÇOK TAKILIYOR HER BALIĞA GİTTİĞİMDE MUTLAKA 20 İĞNE HARCIYORUM( BİDE SAĞ DAN SOLDAN İSTEYEN OLUYOR ) ALACAKSAM Bİ 10 PAKET ALMAYI DÜSÜNÜYORUM AVCI VE ÇOK KESKİN İĞNE İSTİYORUM ALMIŞKEN KALİTELİ ALAYIM DİYORUM BİDE OWNERİN HANGİ İĞNESİ SAZAN İÇİN UYGUNDUR( İĞNE NUMARASI DAHİL ) REMİXON SAMURAİ OWNER KADAR İYİMİDİR İĞNE KONUSUNDA ÇOK KARASIZDIM SİZİN GİBİ USTALARDAN YARDIM ALMAK İÇİN FORUMA ÜYE OLDUM YARDIMLARINIZ VE:harika: CEVAPLARINIZ İÇİN HEPİNİZE ÇOK TSK EDERİM

Owner tabiki Remixon dan daha iyi Remixon un tek ustunlugu burada Circle olmasi tasmalama yapamana gerek kalmamasi. Biraz da fiyati uygun.

konevii

Aktif Üye
slm iğne tavsiyeleriniz için hepinize çok tesekur ederim sizden son bir ricam sazan için bana önerebileceğiniz sağlam kopmayan kaliteli misina varmı bide ip misinaları çok merak ediyorum nerde kullanılır sazan için uygunmudur (bide ben el oltası kullanıyorum)biiliyorum sizi cok sıkboğaz ediyorum ama bu konularda acemiyim sizin gibi ustaların tecrübelerini faydalanmak istiyorum geçen sene misina siparişi verdim okuma carp 0.43 300mt mercan 0.45 250mt bawra 0.43 300mt misinaları aldım ama çabuk kopuyorlar bide lastik gibi esniyor internetten bakarak aldım biraz pişmanım onun için bu yıl siz ustalara sorarak güzel kaliteli bir takım yapmak istiyorum (misina.iğne ...)
Değerli kardeşim, naçizane el oltacısı olarak sana misina tercihimi ifade edeyim.
Oltalarımda 0,50 POWERLİNE misina sarılı. tercihen 0,60 da olabilir. beden kısımlarını 0,60 pelikan dozer misinadan yaptım. sert attığım için genellikle atarken kurşunu kopartıyordum. doğru şekilde düğümlenmişse o sorunu ortadan kaldırdım. İğnelerimi bağlarken ise bu forumdan yardım alarak öğrendiğim 0,37 okuma bluefish veya 0,35 pelikan dozer misinalar kullanıyorum. Ama fluorokarbon misina veya ip kullananlar var.
İp misina konusuna gelince, eğer el oltasına düşünüyorsan bence uygun değil, misinalara ve parana yazık olur. ip misina makine oltalarda iyi. El oltasında 0,45 ince kalır bence, oltanın ana gövde kısmını kalın tut, ama kösteklerini ince misinadan yap. Takıldığında sadece bir iğnen kopar ama takımı kurtarırsın.
Bereketli avlar...