Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

sazan için iğne tavsiyesi

mehmetsah

Yeni Üye
tskler ustalarım aynen sizin önerdiğiniz gibi yapacağım misina konusunda kendi kullandığım markalar taşa takıldığı zaman lastik gibi esneyip sonra kopuyorlar benim sizden ricam taşa takıldığı zaman güçlükle koparabileceğim taşı yerinden sökebilecek kadar kaliteli bir misna tavsiyesi istiyorum bütün forumları araştırdım herkes bir marka öneriyor kafam çok karıştı neyse iğne konusunda ise dün av bayisine gittim orda remixon 530 sazan iğnesi gördüm 100lü kutuda herhalde yeni getirmiş parmağımla kontrol ettiğimde sanki sivri değildi owner marka iğneyi hiç kullanmadığım çok merak ediyorum acaba owner iğneleri anlatıldığı gibi keskinmi sizin önerdiğiniz 50116 owner iğnesi sazan içinde kullanılabilirmi son sorum sazan için tasmalama yapmama gerek kalmayacak bir iğne önerebilirmisiniz normalde balığı tasmalayacağım zaman iğne balığın ağzından çıkıyor neyse balık avında doğru iğne ve misina seçimi çok önemli onun için bu konu üstünde bu kadar duruyorum cevaplarınız için tekrar tskler hepinize saygı ve sevgilerimle

konevii

Aktif Üye
tskler ustalarım aynen sizin önerdiğiniz gibi yapacağım misina konusunda kendi kullandığım markalar taşa takıldığı zaman lastik gibi esneyip sonra kopuyorlar benim sizden ricam taşa takıldığı zaman güçlükle koparabileceğim taşı yerinden sökebilecek kadar kaliteli bir misna tavsiyesi istiyorum bütün forumları araştırdım herkes bir marka öneriyor kafam çok karıştı neyse iğne konusunda ise dün av bayisine gittim orda remixon 530 sazan iğnesi gördüm 100lü kutuda herhalde yeni getirmiş parmağımla kontrol ettiğimde sanki sivri değildi owner marka iğneyi hiç kullanmadığım çok merak ediyorum acaba owner iğneleri anlatıldığı gibi keskinmi sizin önerdiğiniz 50116 owner iğnesi sazan içinde kullanılabilirmi son sorum sazan için tasmalama yapmama gerek kalmayacak bir iğne önerebilirmisiniz normalde balığı tasmalayacağım zaman iğne balığın ağzından çıkıyor neyse balık avında doğru iğne ve misina seçimi çok önemli onun için bu konu üstünde bu kadar duruyorum cevaplarınız için tekrar tskler hepinize saygı ve sevgilerimle
Kıymetli kardeşim, 50116 owner iğne gerçekten çok kaliteli, son derece sivri, genellikle tasmalama gerekmeden balığı alabilecek bir iğnedir. Ben kullanıyorum, özellikle boili takımlarında tercih ediyorum. Özel yapısı dikkatini çekmiştir. Siyah renkli ince yapılı bir iğne. Owner iğnelerde dikkatimi çeken özellik ise, örneğin 1/0 iğne aldığımda diğer markalara oranla biraz daha ufak oluşu. Bu marka ile birlikte gamakatsu (ki oldukça pahalıdır) sesame, hayabusa markaları yüksek kalitelidir. öyle 50 li 100 lü kutularda yok bildiğim kadarıyla.
Hesaplı iğne diyorsan Fransız VMC markasına bir göz atabilirsin. ben kullandım son derece sivri iğneler. Ancak, owner kalitesi beklememek gerek.
Bereketli avlar..

mehmetsah

Yeni Üye
tesekkurler konevii ustam iğne konusunu senin sayende hallettik sıra misinada misina aradığım özellik sağlam olması bazı forumlarda değişik marka öneren hatta owner iğneyi kırıp kopmayan misinaların olduğu yazıyor bende böyle sağlam bir misina yani taşa takıldığı zaman taşı yerinden sökecek sağlamlıkta bir misina tavsiyesi ustamdan istiyorum önerdiğiniz pelican dozer powerline iyimi üzeindeki çeker değerleri doğrumu el oltası için kaç mm lik olanından alayım

Sökeli

Aktif Üye
Adı
Sami Sökeli
Hayabusa çok kaliteli bir igne degildir, Arkadaşım pelikan dozer 0.40 lık misina tüm işini görür.

konevii

Aktif Üye
tesekkurler konevii ustam iğne konusunu senin sayende hallettik sıra misinada misina aradığım özellik sağlam olması bazı forumlarda değişik marka öneren hatta owner iğneyi kırıp kopmayan misinaların olduğu yazıyor bende böyle sağlam bir misina yani taşa takıldığı zaman taşı yerinden sökecek sağlamlıkta bir misina tavsiyesi ustamdan istiyorum önerdiğiniz pelican dozer powerline iyimi üzeindeki çeker değerleri doğrumu el oltası için kaç mm lik olanından alayım
Estağfirullah kardeşim ne demek.
El oltası yapmak için ben makaralarıma 0,50 powerline sardım. 1000 metre olanından aldım 7 olta yaptım. uzun mesafe atmak için kullanıyorum. Ama el oltalarında ince misina çabuk karışır bilirsin, dikkat etmek lazım. Ama fırdöndüden sonra yani beden kısımlarını 0,60 pelikan dozer ile yaptım. Uzun mesafe atmak için sert atınca diğerleri düğümü patlatıyor. El oltası kullanan sazancı arkadaşlarım genelde 060 kullanır, ama uzun atış için 050 alırlar. Eğer fiyat konusu mesele değilse tamamını pelikan dozer ile yapabilirsin. Biraz hesaplı olsun dersen powerline 1000 metre olanı uygun. ben 2 yıldır kullanıyorum, bir sorun yaşamadım. Elbette olta takılıyor, kurtarmak için kuvvet gerekiyor. İğne kösteklerini 0,35-0,40 bağlıyorum, oradan kopsun diye. takımı kurtarıyor. Pelikan dozer ile daha yakın zamanda tanıştım. çok sağlam misina gerçektende. linklerini ekliyorum incelersin.
Bereketli avlar..
POWERLINE SUPER PREMUM 1000 METRE 0,50 MM MSNA Olta misinalar - Makara misinalar - Powerline misina AVmarketi.com
0,60 PELICAN DOZER 100 MT MAKARA MSNA Olta misinalar - Makara misinalar - Pelican misina AVmarketi.com
0,50 PELICAN DOZER 100 MT MAKARA MSNA Olta misinalar - Makara misinalar - Pelican misina AVmarketi.com

mehmetsah

Yeni Üye
ilginiz için hepinize tskler özellikle konevi ustama cok tskler takımın hepsini pelican dozer yapacağım konevi ustam bizim burda takımlarda fırdöndü köstek kullanılmıyor tek bir misinaya önce iğne sonra armut kurşunu yada yay bağlıyorlar sıralama bu şekilde bende onlardan öğrendim herhalde yanlış öğrenmişim forumda anlatılımı varmı hepinize :harika:bereketli avlar..

BALIKCI 1

Üye
Adı
uğur soran
ilginiz için hepinize tskler özellikle konevi ustama cok tskler takımın hepsini pelican dozer yapacağım konevi ustam bizim burda takımlarda fırdöndü köstek kullanılmıyor tek bir misinaya önce iğne sonra armut kurşunu yada yay bağlıyorlar sıralama bu şekilde bende onlardan öğrendim herhalde yanlış öğrenmişim forumda anlatılımı varmı hepinize :harika:bereketli avlar..
Doğrudur kardeşim bazen fırdöndü kullanmazsın ama ben kullanmanı tavsiye ederim hem bedenin sağlığı hemde takımını daha avcı hale getirebilirsin misina ana beden 0.60 beden 0.40 kadar düşebilirsin boiliyi bağladığın ipide 0.20 den falan yaparsan kesinlikle verim alırsın hatta boiliyi de kendin yaparsan dahada verimli olur (içeriğini merana göre seçersin) birde eğer boiliyi kendin yaparsan mümkünse meranın suyundan kullan iğne konusuna gelince kesinlikle gamakatsu veya owner derim başkada demem ufaksa tamam ama trofe gelirse ve sazlığa girerse bilki bu dediğim iğnelerden almadığın için kahrolursun tasmaya gerek yok balık kafayı çevirdiği an bilki iğne yarıya kadar oturmuştur.

konevii

Aktif Üye
Değerli kardeşim;
BALIKCI1 arkadaşımızın ifadelerine aynen katılıyorum. El oltasını atarken çevirerek atıyoruz malum. Dolayısıyla misina bükülme eğiliminde olur. Ayrıca bazı avlaklarda sazanın döne döne geldiğinide dikkate alırsak, fırdöndü kullanmak zorunlu hale geliyor. Üstelik, oltayı atarkende buradan tutup kolaylıkla atarsın. Oltanı savururken tuttuğun yere çok küçük olmayan 3 cm boyunda bir fırdöndü taksan bu sorunları büyük oranda çözersin. Misina ne kadar kaliteli olursa olsun, uzun süre bükülürse zayıflar. Yaylı takıma gelince, evet yaygın olarak kullanırız. Vanilya ile kokulandırdığımız yumurtalı hamuru yaya sıkarız, iğnelere de mısır, boili veya her ne yem kullanacaksak onu takarız. Bitti gitti gerisi nasip, kısmet. Ama, gittiğin avlak eğer yoğun kullanılan bir yerse oltayı olabildiğince uzak atmaya bak (gündüz).
Bir başka fikirde; eğer avlağın çok sazlık, otluk veya oltanın aşırı takıldığı yerler ise, tek iğneli takım kullanmanı tavsiye edebilirim. Balıklar, iğneye takıldıklarında otların, sazların veya kayaların altına doğru saklanmaya çalışırlar. Fazla iğne olduğunda, balık tutulsa bile bu iğneler takılır hem balıktan, hem takımdan olursun.
Bereketli avlar..

mehmetsah

Yeni Üye
bu konuya ilginiz için siz değerli ustalarıma cok tsk ediyorum hepinize bereketli avlar dilerim