Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sazanlarla dolu bir baraj gördes barajı...

yamansukru

Üye
Adı
ŞÜKRÜ
Arkadaşlar öncelikle selamlar.Size buradan gördes barajının hikayesini anlatmak
istiyorum.Gördes barajı bundan yaklaşık 8 yıl önce izmirin içme suyunu karşılamak için yapılmış olan bir baraj.içme suyu için olsa gerek barajda kooperartif yok.çevredeki köyler haricinde baraja ağ atan da yok.yalnız amatör oltacılar öyle bir düzeye gelmiş ki barajın yeni olduğundan mıdır nedir barajda nadir büyük balık çıkıyor ben 2kg dden buyuk balık yakalayan görmedim.şöyle aklınızda hayal edin herkesin elinde birer göl kamışı ucunda şamandıralı tek iğneli takım iğnenin ucuna bazen mısır bazen ekmek takıyorlar ve bakın burada abartı yok her livarda en az 100 tane sazan ve sazanların en büyüğü bir karış.şunu belirtmek istiyorum barajda israil sazanı kesinlikle yok hepsi pullu ve aynalı sazan.barajda resmen balık katliamı yapılıyor su an tarih 29,04,2014sazanın acılmasına bır ay var ve su an o barajda olta atack yer yok.başımdan geçen bir olayı anlatayım akhisarlı olduğunu söyleyen bir grup yaşları 45-50 civarında herkesin livarı 1 karışlık sazanlarla dolu abi çok küçükleri bari bırakın diyorum(çok küçükten kastım 1 karıştan da küçük olanlar)adamın cevabı onları da evde kedim var ona veriyorum diyor.ne kadar jandarmayı aradıysak hiç kimse ilgilenmiyor.göz göre göre sazan katliamı yapılıyor ne yazık ki insanımız böyle bilinçsiz işte...yorumu sizlere bırakıyorum

eylmz

Daimi Üye
Limitlere gore 40 cm altı yasak zaten 40 cm ortalama 2 kg geliyor onun altında sazanı yemek cok kılcikli olduğu icin zor fakat bizim insanımız sazanı da yayını da hamsi ile mukayese ediyor bu konuda zerre kadar bilinç yok gecen gun bir karışlik kasnayi suya attım Burali bir arkdas hamsidende mı kucuk niye atıyorsun dedi bazı seyleri belirli bir yastan sonra insanlara anlatmak zor insanlara ağır vergi yükü altında bırakacağına devlet bu kişilere gerekli cezayı yazsın limitlere uymadığımız takdirde kiloluk balık yakalamak hayal olur

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Sahil33

Daimi Üye
ilgili olan resmi kurum jandarma ise tekrar arayın bi cevap alamazsanız bir üst ilgili kumu arayacağınızı söyleyin ve arayın tebliği de anlatın

MRwhite

Aktif Üye
bırakın balığı insanımızın çoğu için kendisinden başka canlı değerli değil.

ALİCO

Üye
Adı
ali suulker
benim bulunduğum mıntıkada bu kadar buyuk sazan yok benim yakaladıgım en büyük sazan 1.5 kğ çıktı geri kalanlarda hepsi bir karış boyunda nasıl 40 cm üstü balık bulacaz

eylmz

Daimi Üye
benim bulunduğum mıntıkada bu kadar buyuk sazan yok benim yakaladıgım en büyük sazan 1.5 kğ çıktı geri kalanlarda hepsi bir karış boyunda nasıl 40 cm üstü balık bulacaz
Bulundugun bolgeyı merak ettım dogrusu sazan sıcak bolgelerde daha hızlı büyür ben Türkiyenin en soguk ortalaması olan sehırde kıloluk sazan yakalama sansı yakalarken senın bulamaman garıp olmus
Ayrıca el kadar balıkları salar kıloluk olmadan yakalamazsak illaki kiloluk balık alırız
İlk once vicdani sürkülerimizi büyütmemiz lazım

Mehmet Sertkaya

Aktif Üye
Adı
Mehmet Sertkaya
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Duyarlılığınız için teşekkürler... bu olay bir çok yerde oluyor. gözümüz aç , onu bir doyurabilsek... bu gidişle balık depil, hatıraları kalacak sularımızda.

katipoglu

Aktif Üye
Adı
Umut Katipoğlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Aslında büyük balık yok demek yanlış, çünkü Trofe sayılabilecek büyüklükteki pek çok balığın tutuldukları yerlerde de böyle söylemleri çok duydum. Ancak hem avlanma sirkülerindeki kurallara uyamamak hemde avlanmak için uygun takım/yem/mevsim/saati tutturamamaktan oluyor. Örneğin sürekli Küspe kullanılan bir avlakta birkaç kez küspenin küçük iğnelerinden kurtulmuş büyük boy bir Sazan her daim bu kokuya temkinli yaklaşıp iğne hissedecek gibi olunca kaçıyor, daha deneyimsiz olan 20 cm gibi ufaklar ufak iğnelere yakalanıyorlar. Kamışlar kısa ve atarı yetersiz ise yeteri kadar uzağa ulaşamayan yemler hep kıyıda beslenen küçüklere denk geliyor. Ayrıca avlak bölgelerde sürekli kullanılan ekmek, papates ve mısır gibi yemlere göre daha başarılı olan özel formüllü Boili yemler ve hamurlar her daim büyük balıkların ilgisini çekiyor. Trofe için özel takımlar ve yemler hazırlayan avcılar zaten daha küçükler gelince geri salıyorlar. Yetersiz takımla büük boy Sazan çok nadiren şans eseri denk gelebilir. 1 karışlık sazanları alıkoyanlara bu bilgileri vermemek gerek bu platform içinde de okuyup öğreniyorsa her yazının için vicdan/sirküler/gelecek sorunsalına değinmek gerek. Belki birkaç tanesi etkilenip doğru olanı yapmaya çalışır.