Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sbirolino İle Balık Avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Adını duyup merak ederek, iki ayrı üreticinin ürününü aldım. Metalden yapılmış üçüncüyü de gördüm, batacağını düşünüp almadım.

Amacım silikon gibi hafif sahteleri su doldurularak sudaki derinliği ayarlanan saydam şamandıra yerine bununla daha uzağa atmaktı. Araştırdığımda düşündüğüm dışında birkaç kullanım amacı olduğunu gördüm. Ve hiçbir kullanım amacında bana tarif edilen bağlama şeklini görmedim. Yani biliyormuş gibi bana anlatanlar bağlama yönünü hep ters söylemişler. Belki de ters bağlayıp kullandıkları ve sorun yaşamadıkları için böyle anlattılar.

Bu ürünü bilenler benim yazdıklarım dışında bilgi sahibiyseler paylaşırlarsa iyi olacak. Çünkü hafif sahteyi veya canlı yemi daha uzağa atmak için kullandığımız kurşunlardan, sulu şamandıralardan daha sorunsuz bir ürüne benziyor.

Önce, aldığım iki markayı kovadaki suya attığımda birinin yüzdüğünü diğerinin askıda kaldığını veya dibe yavaşça battığını gördüm. Satın almadığım, metal olanı da bırakmada kullandığımız gezer kurşunlara göre atışta dolaşma sorununu azaltacak tasarımda. Ancak bırakmada kullanılan gezer kurşunlara göre hafif olduğundan daha düşük atarlı kamış kullanmak gerekli. Fakat akıntılı ve dalgalı yerlerde yerinde durması olanaksız.

Bu durumda suda farklı derinliklerde duranlar yemi hangi seviyeden çekmek istiyorsak ona göre seçilmeli. Yani bunların hacım/ağırlık oranları farklı modelleri var. Su doldurulan şamadıralarda bunu tek şamandıra ile ayarlamak ayarlamak mümkünken bu aletten farklı modeller almak gerekiyor. Fiyatları 5 TL civarında. Kırılma riski olmaması yanında başka üstünlükleri de var.

Diğer amacı oltayı ağırlaştırıp istenilen yere atışı sağlamak. Oval biçimi mermi gibi gitmesini sağlayarak, küresel sulu şamandıralara göre havayla daha az sürtünme oluşturacak, borusu ağırlıkla yemin birbirine dolaşmasını önleyecek. Bu zımbırtı başlangıçta alabalık avında sinek fırlatmak için kullanılmış. Dikkat çekmemesi amacıyla saydam yapılmış. Sonra denizde ragot atmak amacıyla kullanılmış. Yavaş batan ve suda askıda kalan tipleri yemli oltada istenilen derinliğe ulaşınca yavaş çekilerek yeme hareket verip avın dikkatini çekebilir.

Benim kullanma amacım spinde silikonları doğru yere atabilmek. Yüzen modeli çekerken su üstünde popper gibi dikkat çekeceğinden bir de buna iğne ekleyeceğim. Beyaz renklisini de aldım bizim sahtelere benzer şekli var. Levrek silikon yerine su üstünden gelen bu zımbırtıya da atlayabilir diye düşünüyorum. Böylece kıyıdan aynı anda iki sahte çekmiş olacağım. 5kg sınırını aşmanın yolu :D

Bulabildiğim; çeşitli amaçlarla birkaç bağlama şekli. İlk üçü bırakma şeklinde kullanmak için.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bu konuda 50-60 gramlıklarının olup olmadığını bir arkadaş özelden sormuş. konuyu ararken önce şamandıralara baktım ve burada aynı konu varmış.:)
    Konu aslında şamandıralara konulabilirmiş. Bende önce kendi yazdığımı orada aradım. Bulamayınca silinmiş sandım.

Neyse bulduk, bu işe yarayan ürünün 50-60 gramlıkları var mı bilmiyorum.
    Ancak bunlar yerine istenilen ağırlıkta gezer kurşun kullanılabilir. Hacım/ kütle oranı nedeniyle kurşun derinden gelmesini sağlayacak. Ya da bırakmayı kıyıdan fırlatmak amacıyla kullanacaksak fırdöndüden sonrasının gövdeye dolaşması için;

kamış yönüne misina üzerine sırayla stoper, tuhafiyeciden alınan bocuk, içi çıkarılmış tükenmez kalem veya ince çaplı istediğiniz boyda sert plastik boru, buna yapıştıracağınız istenilen ağırlıkta gezer kurşun ve fırdöndü geçirin. Alın size dipte duran veya derinden gelen sbiro.

Boncuğu stoper çaplarının küçük olması ve tükenmez kalemin içinde kaçıp fonksiyonunu sağlayamayacağını düşünerek ekledim.
    Yazdıklarımı denemedim, arkadaşın sorusu nedeniyle aklıma geldi.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

50-60 gr olanlarından görmüştüm ben.
    Sanırım Alba markaydı..