Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Senkop

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında spindoctor tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Adak

Mustafa Adak Aktif Üye

Allah rahmet eylesin. Bilgilendirme için ayrıca çok sağ olun.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. coner

coner Daimi Üye

Başınız sağolsun.

4. Ersen

Ersen Aktif Üye

Başınız sağolsun. Evet dalış sporları biraz zorlu bir disiplin, dikkatli olmak gerekiyor.derin su büyük balık anlamına gelmiyor, Her balığı normal derinliklerde hatta bazen sığ sularda bile bulabiliyoruz. kişinin kendi limitlerini bilip ona göre davranmalı, mutlaka şamandıra kullanılmalı ve yanında arkadaşsız dalışlardan kaçınılmalı, nefes tükenmeden yukarı dönüş yoluna geçilmeli,dalış bıçağının mutlaka çok kolay ulaşabileceğimiz bir yerde bulundurmalı . Kısacası bir balık ugruna arkamızda bırakacağımız gözü yaşlı insanları düşünüp ona göre davranalım . Dalın sağlıcakla .

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

En sevmediğim adam "bir şey olmaz" diyen adamdır. Hele denizden korkmayan adamdan hiç hazzetmem. Hastaneler, mezarlıklar, hapishaneler bu adamlarla doludur. Sadece suyun içinde değil kayalarda avlanırken de riskleri minimuma indirmek gereksiz risk almamak lazım. Lakin ezik yurdum insanı sürekli kendini ispat çabasında olduğu için sürekli gereksiz riskler alır. Babam olta balıkçısıydı denizin üstünde altında büyüdüm iyi yüzerim iyi dalarım, lakin halen korkarım, babamdan böyle öğrendim. sizde korkun.
    Hayatını kaybetmiş arkadaşı tenzih ediyorum tabii ki allahtan rahmet diliyorum, başınız sağolsun.

6. zaad

zaad Aktif Üye

Allah rahmet eylesin,başınız sağolsun.

Geçen yıl bu konuyu biraz araştırmıştım. (Senkop) Sığ su boğulmasının gerçekleşmesinin ana sebebi olarak dalış öncesinde, seri bir şekilde yapılan nefes alıp verme eylemi gösteriliyor. Çünkü bu şekilde vücudumuzda ki oksijen miktarını artıramıyormuşuz, sadece kanda ki karbondioksit oranını düşürüyormuşuz. İşin kötü tarafı vücudumuz oksijen miktarının azalmasına göre değil, kanda ki karbondioksit oranına artmasına göre uyarı veriyormuş. Dolayısıyla kendi kendimizi kandırıyoruz, vücudumuz beynimize; karbondioksit yükseldi nefes almalısın uyarısı verdiğinde zaten oksijeni çoktan tüketmiş, bayılma sürecine girmiş oluyoruz :( Ve 3-5 metrelik derinlikte çok hızlı bir şekilde bayılma/boğulma gerçekleşiyor.

Son düzenleme: 25 Ekim 2015
  7. ADİL AYKOL

ADİL AYKOL Aktif Üye

BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER

8. NRT75

NRT75 Aktif Üye

Bugünün haberi; dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen'de de senkop gelişti. Bu da bize senkop olayının ne kadar ciddi bir hadise olduğunu gösteriyor. Profesyonellerin bile başına gelebiliyor.