Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Seyseller Yelken Balığı denemesi

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında heraktitus tarafından paylaşıldı.

1. heraktitus

heraktitus Üye

Yurtdışında bir iki kere balık turu amacı ile olmasada gittiğim yerlerde balık turu yapan firmalar ile çıkmışlığım var. Bunlardan bir taneside 3 sene once seyşellerde oldu. Bu tip turistik yerlerde kazıklanma ihtimali kolay olduğu için öncelikle çok iyi bir internet araştırması yapmaya çalıştım. Cunku fiyatlar çok oynak 600 - 700 Euro yarım gunluk turlar var ve bence pahallı . Mekanda balık turu çok moda oldugu için etrafta kolunu sallasan balık turu yaptıran, dalışa, yelkene goturmeye calısan adama rastlıyorsun. Bizim oteldede boyle bir amca devamlı gidip geliyor, tekne otelin onunde, adamı ilk gordugum gun biraz konustuk nereye gidiyorsun, tekne ne filan diye, adamda sagolsun anlattı epi bir bilgi balık turleri vs. Seysellerde tutulacak iyi balıklardan biri SailFish dedikleri sanırım turkcede yelken balığı diye geçen kılıç balığına benzer bir balık. Bende içimden niyet ettim bize yakışır filan diye ama adama çok çaktırmadan gun asiri yokluyorum. İlk iki gun yanımızda kalan rus bir grubu çıkardı. Ruslar mahsallah hergun sabah akşam 700 er 700 er bayılıyorlar ama tık yok. Bende, amcaya Ramon du yanlış hatırlamıyorsam adı devamlı pazarlık halindeyiz. En sonunda 250 euro ya anlaştık. Bu arada anlaştığımız gunun aksamı rusların ucuncu gunu canlarına tak etmiş uğraş didin 3 tane Yelken balığı yakaladılar. 1,5 2 metre arası, yanındada ufak tefek bir iki şey daha. Ben kendimi şanslı hissettim cunku pazarlığım balıklar tutulmadan kapanmıştı. Hep pazarlık yaparken bak ruslar cıkıyor hiç bir şey yok diye adamı bozuyordum. Herneyse gelelim rusların parası biraz azaldıktan ve gucleri bitip zafer sarhoslugu yasarken ertesi gun sıra bize geldi. Erken kalkmayı sevmeyen biri olduğum için gece uyumadan sabah balığa gitmeyi tercih eden biriyim ama o gun karsıma ne cıkacak bilmiyorum diye uyudum. Ruyamda Ruslarınkı dort donuyordu heralde. Gun ağarmadan kalktık, sahilde Ramon ile bulustuk, tekneye binip yol almaya basladık. Seyseller 6 ay kuzeyi, 6 ay guneyi dalgalı olan bir konumda. Onun icin tatil beldelerinin ya iki istikamettede ikiz konaklama yerleri mevcut, yada 6 ay kapalı yada acık olmasına ragmen cok bos ve ucuzlar. Mekana denizden gelmediğimiz için tabi biz etrafı yayla zannediyoruz teknenin arkasındaki iki tane 225 e anlam veremiyoruz. Gel gelelim adanın (Mahe Adası) dogu ucundan kafamızı gostermemiz ile tekne sudan kesmeye basladı. İşte bu noktada tavsiyem balayında tekne ile balığa çıkacaksanız bile eşinizi yanınıza almayın. Gelgelelim etrafımızda bizim gemi olarak tabir edeceğimiz vasıtalar, dalganın içinde bazen bir havada bir yerin dibinde gozukuyor. Deniz Otobusu buyuklugunde bir tekne 600 metre ilerimde sadece telsiz anteni gozukecek kadar dalgaya gomuldu sonra cıktı. İstediğiniz kadar Marmara çocuğu olun bünye biraz etkileniyor. Her neyse amaç Yelken balığı seyir sureti düştü, mekana gelindi dendi, oltalar bırakıldı, 8 değişik rapala, ipek, arkamızdan geliyor, bizde bekliyoruz. Bu arada teknede 1 kaptan, 1 asistan birde yardımcı cocuk var bizim dısımızda. Asistan balığı, nasıl tutacağımızı, nasıl oturmam gerektiğini, nerelerde ve nasıl kolumu bacağımı parmağımı kaybedebileceğimi anlatmayı bitirdikten sonra bir iki kere Yelken Balığı nın yemlere cok yaklastığını gorme şerefine nail olduk ama hiç atlamadı ne yazık ki. Kaptan ile yolda yapılan muhabbet ve ruslar gibi ilk gun bos donup ikinci gunde bayılmamak icin ton balığı ve varyosları olan bir yere gotureceğini soyledi. 1 saat sonra teknede 3 tane su an ismini ezberden hatırlıyamacağım balık tuttuk. Tombik, Ton , Yazılı orkinoz çakması bir şeyler.

Ne yazık ki kendi teknenizde boyle bir şeyi tutmanın keyfini vermiyor yapılan iş turistik olduğu için ve tüm sistemi hiç bir şey bilmeyen ustune kurdukları için biraz ruhsuz. Padişah gibi ne yerinizden kalkabiliyorsunuz, ne balığı tekneye alıyorsunuz, ne rapalayı çıkartma şerefine erişebiliyorsunuz. Onun için tutma, çekme aşamasında aldığım keyif en yüksek keyifti, balıklarda tutmak istediğimiz balıklara gore gerek misina gerek çeker olarak cok yuksek olduğu için çekerken belli bir direnç yada zorlama ile karşılaşmadım.

Bu tip teknelerde çalışanlar iki şekilde para kazanıyor birincisi tutulan balık için ve yaptığı servis kalitesine gore aldığı bahşiş ikincisi ise tutulan balığı bahşiş olarak bırakabiliyorsunuz. Onu pazarda satıp para kazanıyor. Mesela fotoğraftaki cocuk, tur firmasından tek kuruş almıyor ama ingilizce, fransızca ve yerel dili deli gibi konusuyor sadece aldığı bahşiş ve balıklardan para kazanıyor.

Cok kotu bir Tombik maceram oldugu için, hiç pişirttirmek istemedim ilk başta ama sonra balıklardan bir tanesini almaya karar verdik. Diğer ikisini ve ufak bir bahsisi cocuga verdikten sonra sahilde bizi Ramon karşıladı. Ertesi gun hava guzel olacak kesin Sailfish alırsın gazından sonra elimden aldı balığı ben bunu sana bu akşam dehset bir şey yaptırıcam dedi gitti.

Aksam uzeri odamıza gelen tabağı çok anlatmak istemiyorum ama sanırım biz ulke olarak buyuk balık pişirmeyi çok bilmiyoruz. Kucuk balıklarda cok iyiyiz ama hayatımda ben boyle lokum gibi pişmiş bir balık ulkemde goremedim. Denizin yorgunluğu ustune çekilen ziyafetteki masadaki tek eksiği tahmin edersiniz artık.

Ruslar ve tuttuğum bir balık aşağıda yada ekte.

Saygılar

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Selçuk merhaba,

Öncelikle çok güzel bir av macerasını güzel pazarlıklar sonucu yaşamışsın, tebrik ederim :)

Yakaladığın balık Bonito, genelde yem balığı olarak kullanılıyor ama ticari değeri olan da bir balık, bizdeki Palamut-Torik gibi...

Büyük balık pişirme konusu tam bir muamma aslında ama yapabilecek yerlerde yok değil ve bizde de yeterince büyük balık olsa fazlasıyla yapacak düzeyde olabiliriz ;)

Bu tip balık avlarına organize olarak gittiğinde bu kadar yüksek fiyatlar ödemiyorsun ya da biz ödemedik. Teknede çalışan personelin maaşı karada çalışanlara oranla iki katı, ayrıca bahşişlerle ay sonunda ellerine geçen para çok çok iyi düzeyde oluyor.

Maledive seyahatimizde bizleri evine konuk eden kaptan ve ekibi Kurando Adası'na yanaştığında "Kaymakam" gelmiş gibi karşılandı, pek bir havalıydılar :):)

Böyle bir av sehatine gidebilecek 4 kişilik bir ekip oluşturulsa yeniden gitmeyi çok isterim. Ama kendi takım taklavatımla ;)

Her zaman rast gelmesi dileklerimle...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Eylül 2013
  4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler güzel ve detaylı bir günce olmuş, ellerinize sağlık, keyifle okudum :)

5. TekAdam

Gidersek Ramon'a dikkat etmek lazım :D:D

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ramon filan bize vız gelir abi, bi gidelim de gerisi kolay ;)

7. Melih

Melih Aktif Üye

Maldivler balik avi paketi yakında baliksevdam.com da :)

8. TekAdam

Sabırla bekliyorum Melih'can

9. Melih

Melih Aktif Üye

Güzel birseyler çıkacak inşallah abicim :)

10. echoes

echoes Aktif Üye

Süleyman Abi şu maldivler ve Tanzanya maceralarını yeniden bir paylaşsanda yine doya doya okuyup oralara gitsek. Hem görmeyen arkadaşlarda o anları yaşamış olur.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Selçuk
    İyi pazarlık edip güzel bir balık yakalamayı başarmışsın.