Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sezon açıldı kökünü kırmayalım...

Konu, 'Genel Konular' kısmında huseyind tarafından paylaşıldı.

1. huseyind

huseyind Aktif Üye

Herkese rastgele arkadaşlar,

Yeni sezonun açıldığı şu günlerde istavrit, çinekop mezgit ya da palamut olsun limitlere dikkat edelim. Örnek olalım etrafımızdakilere. 1-2 kilo her türden balık bir avcı için kafi geliyor çoğunlukla. Tutup tutup eşe dosta dağıtmak yerine kendimize yetecek kadar tutalım. Unutmalayım ki neslin devamını belki bizim geri bıraktığımız ufak balık devam ettirebilir.

Bu sezon da umarım "Bilmem kaç yüz lüfer tuttum hahahah" gibi başlıklar açılmaz umarım. Herkese verimli avlar dileği ile...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

Merhabalar,

bu yazdıklarınızı sadece buradaki duyarlı insanlar okuyor ve uyguluyor. Etrafımıza derken merada sürekli bulunan yüzüne aşina olduğumuz hatta nazımızın geçtiği insanlara belki bunları söyleyebilirsiniz ama;
    2,5 Lt cola şişesine balık sokuşturan, iki balık alacak diye etrafına yeri dar eden, akıntıya karşı 25-50 gr kurşun atıp milleti birbirine katan densiz insanlar ile muhattap bile olmayacağınız kişilere bunu nasıl anlatacağız onu düşünüyorum.

Asıl bu konuya nasıl bir çözüm bulacağız önemli olan bu...

Herkese rast gelsin.
    saygılar.

begin, cemiltonguç ve OnuR67 bunu beğendi.
  4. huseyind

huseyind Aktif Üye

Elimizden geldiğince anlatmakta bilgilendirmekte elbette fayda olur. 10 kişiye anlatmaya çalışırız belki 1 kişiye örnek oluruz. Bazen ilk defa balığa gelen ya da balığa yeni başlamış insanlara denk geliyorum. Ben ufakları atınca şaşırıyorlar. Açıklayınca hak veriyorlar hatta bazıları da ufakları geri salmaya başlıyor.

Etrafına rahatsızlık verenler elbette olacak. Olta karışmasına alıştık artık boğazda. Amacımız birşeyler anlatılabilecek olanlar zaten. Yoksa bohçacılar, trolcüler, benciller için yapabilecek birşeyimiz yok.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çok doğru bir yaklaşım ve öneri getirmişsin Hüseyin..
    "Bana amatörler balık soyunu tüketecek dedirtemezsin"ler çıkacaktır mutlaka.
    Ya da "ben zaten ayda yılda bir balığa çıkıyorum"cular.. :)

6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Balıkçılara bilgilendirici bir broşür basılabilir bence. Küçük ama bilgi dolu. Arkasında bir sponsor olur ve bu kitapçıkla gelene %... şu kadar indirimde yapılır diyerek broşürün hızlıca atılmasıda önlenmiş olur. Hatta broşür içinden soracağımız soruyu bilenlere ekstra şu kadar indirim daha yapılır diyerek broşürün hatim edilmeside sağlanabilir sanki. :)

huseyind bunu beğendi.
  7. göcen

göcen Aktif Üye

Tatlısu kenarlarında balık tutanlar için tarım il/ilçe müdürlüğü ya da jandarma tarafından yapılan kontrolleri sıkça gördüm. yeterlidir demiyorum ama en azından deniz kıyılarındakinden kat be kat fazla kontrol yapılıyor. Fakat istanbulda yaşadığım 6 yıl ne köprüde ne boğazda bir kontrole denk gelmedim. Aynı durum trakya sahilleri için de geçerli. Tebliğ gümrük muhafaza ve hatta kamu tüzel kuruluşlarına bağlı koruma güvenlik personeline bile kontrol ve ceza kesme yetkisi vermişken ne polisi ne de sahil güvenliği kontrol yaparken görmedim. Yani burada yasa uygulanmıyor. Belki duyarlı avcılar en azından kontrollerin sıklaşması için bir imza kampanyası başlatabilir. Biz bireysel olarak limit altı avlananlara müdahale edersek her türlü tepkiyke karşı karşıya kalabiliriz fakat kanun gücü karşısında tepkiler biraz daha sçnük kalacaktır diye tahmin ediyorum. Hatta caydırıcılık açısından da etkili olacaktır kolluk kuvvetlerinin kontrolü.

8. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

'Ya arkadaşlar siz neden bahsediyorsunuz beni küçük balıkları geri atıp büyükleri alıyorum diye antalyada bir askeri kampta şikayet ettiler bunu yapan çelenkli melenkl yaşlı başlı i biriydi

9. huseyind

huseyind Aktif Üye

Deniz bizim balık bizim. Ne yaparsak sonuca katlanacak olan yine biziz. Amacımız çocuklarımız balıkları yalnızca resimlerde görmesin.

10. lufermania

lufermania Daimi Üye

Abi nasıl yani ya :)
    Gerekçe olarak ne gösterdiler, üreme boyunda olan balığı alıkoyup üremesine engel oldun diye mi yoksa :)

11. halimyildiz

halimyildiz Daimi Üye