Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano 13 Super Aero Surf Leader

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında lufermania tarafından paylaşıldı.

1. lufermania

lufermania Daimi Üye

Öncelikle abilerim, daha sonra kardeşlerim. Herkese Merhaba.
    Sizlerden bir ricam olacak.
    Aşağıdaki makine hakkında bazı sorularım var:
    Shimano 13 Super Aero Surf Leader CI4 35 Fine String Specification Spinning Re | eBay

1. Kafa yapısı nedeniyle ip misinada kusma problemi yaratır mı.
    2. Devir oranı 3.5 gibi çok düşük olduğu için boğazda avantaj olduğunu biliyorum fakat Sar babam sar durumu yaşatır mı.(Hedef balık lüfergiller olduğunda)
    3. Kalaması olmaması problem olur mu ( Boğazda kalamayı daha hiç açma gereği duymadım da :)
    4. Bunun yerine Daiwa Windcast Z daha mantıklı mı olur. Shimanonun 425gr gibi ezici bir ağırlık üstünlüğü var fakat Daiwa Windcast Z de de 8 kapalı bilye var. +3 adet daha bilyesinin olması o kadar fayda sağlar mı?
    5. Bu fiyatlarda, bunları boşver şuna bak diyebileceğiniz başka makine varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

1. Bu kafa zaten sadece örgü misinalarla kullanım için yapılmıştır. Kusma yapmaz.
    2. 3.5 devir 84 cm. sarışa sahiptir. 84 cm. lüfer familyasını kandırmaya yeterlidir. Lakin ilişkenli bazı meralarda yavaş kaçabilir. Bazı avcılara göre sar babam sar durumu yaşanabilir.
    3. Misinayı ayarlarken kalama rahatlık evet ama kalamasız da pek bir sorun yaşanmaz boğazda. Örgü misinayı tekneye taktırınca biraz problem çıkabilir. (örgü hemen kopmaz ise)
    4. Shimanonun yağ gibi dönüşünü daiwada bulamazsınız. Ayrıca en önemli husus devirdir. Windcast akıntıda kilitlenir, surf leader kilitlenmez.
    5. Benim yok.

lufermania bunu beğendi.
  4. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Çok şık bir alet yedek olarak almayı düşünüyorum bende.

5. lufermania

lufermania Daimi Üye

Konuyu açarken ilk cevabın senin vereceğini ve böyle madde madde cevap yazacağını biliyordum Birol abi :) Nerden biliyordun dersen forumda kim makineler hakkında soru sorsa cevap yazıyorsun, sağolasın.

Yani diyorsun ki akıntı da olay sadece devirden ibaret, isterse 8 değil 10 bilya olsun farketmez. 4.9 devir yetmez diyorsun yani. Minimum devir ne olmalı o zaman, bu konuda da sorabilir miyim. Bir de mesela senin makinelerine 1-2 bilye daha eklediğini biliyorum. Akıntıya karşı faydası yoksa ne amaçlı yapıyorsun.

Son bir sorum daha olacak. Ürünün Türkiye'de satışı olmadığı için yurtdışı sitelerdeki açıklamalarında ip misina kapasitesi Japon birimleri olan aşağıdaki gibi veriliyor. Bunların mm değeri nedir biliyorsan cevap verebilir misin.
    PE winding amount (No.-m) :0.8-250 / 1-200/1.2-165 . Yada 0.14 - 0.18 ip misinadan ne kadar sarabilirim.

Çok soru sordum biliyorum ama affına sığınıyorum :eek:

6. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

araya girip gereksiz bir bilgi vermek isterim :D
    surf leader made in japan değil.
    malezya sanırım.
    Sadece bilin diye yazdım.iyi - kötü yorumu yapmıyorum bununla ilgili olarak:)

7. lufermania

lufermania Daimi Üye

Japon olanı yok mudur peki. Yok sa da Malezya üretimi o kadar kötü müdür. Biliyorsun dünya devi markalar da Çin'de üretim yaptırabiliyor, ama kalitelerinden tek puan taviz vermiyorlar. Bu da öyle olamaz mı?

8. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Boğazda güçlü ve dayanıklı olması için surf makinede devrin 3.4-4.1 arası olması gerekiyor. Rulman ise birkaç yıl sonra makinenin dönen parçalarının aşınmaması için gerekli. 5+1 den başlar, kaliteli surflerde 9+1'e kadar çıkar.
    type 1.5 kafa 0.14 mm örgüden 250 m. kadar alır.
    http://oceanbluefishing.com.au/2010/06/24/pe-rating-fishing-line-diameter-chart/

9. lufermania

lufermania Daimi Üye

Abi, bildiğim kadarı ile sende de Fliegen vardı, kafa kısımları aynı sanırım. Kaç mm'den kaç metre ip sarabiliyorsun üstüne ya da 0.14'den kaç mm sarılabilir?

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

E tabi bu fiyata japon olmaz zaten :p 1000 liği gözden çıkarınca japon alınır. Ama bu makinede iş görür. Alırım belki.

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Benim makinemde type 3 kafa var. Ve 0.06 mm. (0.18) Whiplashden 274 mt. alıyor. Biraz boşluk bile kalıyor.