Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Aero 2500HG vs Daiwa Freams 2500A

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında MFatihBayramoglu tarafından paylaşıldı.

1. MFatihBayramoglu

MFatihBayramoglu Yeni Üye

Arkadaşlar merhabalar,

Ekipman yenileme kapsamında yaptığım araştırmalar neticesinde bu iki öncü markanın, güzide modelleri arasında kalmış bulunmaktayım.
    Her ikisinin kendine göre artıları ve eksileri olmakla beraber, ihtiyaçlarım doğrultusunda en mühim tercihi yapmak durumundayım. Genelde hedefim dişli, avlak tercihimi ise İstanbul Boğaz'ından yana kullanıyorum. Av marketlerinde tesadüf denk geldiğim ve yardımsever kimliğiyle takdir ettiğim Shimano ekibinden Caner beyin ısrarlı tavsiyeleri Aero'yu bir adım öne çıkarsa da, Freams'te olan yeni nesil su geçirmezlik özelliği makine tahribatını minumuma indirme, uzun süreli kullanım avantajları sunuyor.

Aero dişliye yatkın; 6:0:1 devri var ve bir turda "104 cm" misina sarıyor.
    Freams levreğe yatkın; 4:8:1 devri var ve bir turda "72 cm" misina sarıyor.

Siz bu hobiye gönül vermiş, yazdığım ekipmanları kullanarak tecrübe edinmiş arkadaşlarımın marka sempatizanlığı yapmadan fikirlerini almak istiyorum..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Boğaz da spin yapacaksanız tercihinizi shimano dan yana kullanın. Lüfer familyasında yüksek devir gerekli. Ben sustain ile lüfer avı yaparken epey zorlandım. Devri 5.0.1 di. Lüfer vb balıklar için 5.6.1 devirli daiwa luvias 2510PE-H aldım.

4. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Merhabalar, şuna bir açıklık getireyim eğer gündüz kullanacaksanız biraz yüksek devirli çok olmamak kaydı ile, gece av yapacaksanız tam tersi.
    Lüfer sülalesi hızlı sever diye birşey yoktur, gece o yüksek devirli aletler ile kerelerce eli boş dönebilirsiniz. :) levrek de keza öyledir, düşük devirli aletler avı daha verimli kılar.
    Benim genelde kullandığım ve çok balık yakaladığım makina 73 cm sarıyor.
    Tavsiye edecek olursam, makinada kesinlikle shimano derim herzaman. Exsence serisini bir inceleyiniz.
    Bu yazdıklarım tecrübe ile sabittir, tamamen kendi görüşlerimdir.
    Rastgelsin.

ykbilen ve BlazenHK bunu beğendi.
  5. MFatihBayramoglu

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Sizler bu konuda çok daha tecrübe sahibisiniz, hız konusuna takılmamaya calısıp marifetin beceriyle olduğunu öğrenmiş bulunuyorum.
    Marketler iskontosu yüksek olan makineyi önerdiği için sağlıklı düşünülemiyor alışveriş yapılırken..
    Daha önce shimano dışına hiç çıkmamış birisi olarak Aero'ya biraz daha sıcak bakıyordum. Radikal bir karar alıp Daiwa makine deneyecek cesareti gösteremeyeceğim kanımca..
    Sanki daiwa iç aksamda biraz daha fonksiyonel gibi gözükse de, bildiğim markadan şaşmayı şimdilik düşünmüyorum.
    Havale geçeyim ben en iyisi, kur yine çok hareketli.. fiyatlar yükselmeden hareket edeyim.

6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Ben olsam bunu alırım.

Shimano Ultegra C3000HG

7. MFatihBayramoglu

Mag Sealed teknolojisi ile tamamen tuzlu suya karşı kendini koruyan Freams ülkemizde pek kullanılmamasının sebebi muhtemelen "otomatik kalama ayarıdır"..
    Balık ilk vurduğu anda kendi biraz kalama vermesi alışılması zor, hatta bir cok avda dezavantaj sağlayabilitesi yüksek bir fonksiyondur.
    Tercihim shimano.. Bu kararsızlıkla makine bile tercihinde bulunamıyorken nasıl evleneceğim onu düşünüyorum:)

cihan drums ve NRT75 bunu beğendi.