Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano catana cx telespin

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında MRwhite tarafından paylaşıldı.

1. MRwhite

MRwhite Aktif Üye

Merhaba sevgili dostlar,

başlıkta bahsi geçen kamıştan edinmek istiyorum,

genellikle spin için tatlı suda ve yılda belki bir iki kez tuzlu suda kullanacağım.

şimdi gelelim sizlere danışmak istediğim noktalara,

ürünü görmek test etmek gibi bir imkanım olmadığı için

ürünle ilgili tecrübesi olan arkadaşlardan malumat almak istiyorum.

hali hazırda iki parçala 2.10 m alivio 7-21 gr kamış kullanmaktayım.

bu ürün oldukça esnek. farklı bir deneyim edinmek, daha sert aksiyonlu

bir ürün istiyorum.

1; catana esnek bir kamış mıdır?

2; atarı 10-30 düşünüyorum, bu aksiyon ile daha fazla erim sağlayabilir miyim yoksa 14-40 gr atarlı olanı mı tercih etmeliyim?

3; erim mesafesini arttırmak için 2.40 m tercih etmem yerinde olur mu, yoksa 2.10 ile nereye atıyorsan 2.40 ile de aynı yere atarsın mı diyorsunuz?

4; kılavuzların markası nedir, örgü misina kullanımına uygun mudur?

forumu gezdim baktım, ilgili konuları okudum ama yeteri kadar cevap bulamadım.

cevaplarsanız çok makbule geçer.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

240 7/21 ini kullandim cok abanmadan uygun makina ve iple tabiri caizse ettiriverince:) 30/35 mt atiyordum 11,, 5gr sahteyi ama ben tat alamadim cok esnek epey luferime mal oldu sarikanatta sikinti yasamadim

MRwhite bunu beğendi.
  4. MRwhite

MRwhite Aktif Üye

abi hızır gibi yetişmişsin :harika: sağ olasın.

ben 10 gr civarında kaşıklar kullanıyorum, 50-55 mt arası atıyorum.

esnek olması 7-21 gr aksiyonundan kaynaklanıyor olabilir mi?

aynı model olmasa da bende alivio 7-21 gr kamış kullanıyorum.

malzemesi de aynı XT30-40,iki kamış arasında pek fark yoktur diye düşünüyorum.

iyice kafam karıştı:confused:

o zaman niye catana alayım ki diye bir ışık yandı aklımda :)

5. furunotr

furunotr Aktif Üye

Daha sert kamış isteniyor ise aynı markanın daha üst segment ürünlerine veya farklı marka ürünlerine bakmak gerekecek...

MRwhite bunu beğendi.
  6. MRwhite

MRwhite Aktif Üye

örnek verebilir misin abi?

ve

2.10 ile 2.40 arasında erim mesafesinde belirgin bir fark olur mu?

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ben 270MH yani 14-40 gr kullandım. Daha yumuşak olan M, 10-30 gramı arkadaşımın kamışını denemek için birkaç kez kullandım.

İkisi arasındaki fark sertlik. Atacağınız yemin ağırlığına bağlı olarak aynı koşullarda yani aynı makina ve iple MH her zaman daha iyi.
    Hatta 12 gramlık yemde dahi daha iyi. Atar özelliklerine bakacak olursak M in daha iyi olması gerekmesine rağmen.

Ancak ben bu kamışta garip sorunlar yaşadım ve kısa sürede kullanamaz duruma geldi.

Sıralanmış sorulara bildiğim kadarıyla yanıt vereyim.

1. Catana esnek bir kamış mı? Daha pahalı kamışlarda da aynı sertlik kodları var, ve Shimanonun bu kodlara göre yumuşaktan sert olana kadar serileri mevcut. Catana esnek mi sorusu bu nedenle gereksiz. Çünkü catananın esnek olanı da orta ve sert olanı da var. Orta sert yani MH kodlu geniş kullanım aralıklı ya da genel amaçlı rüzgarlı havada da kullanılabilecek sertlikte olan modeli. Kimileri daha serti bazıları da esnek yani yumuşak olanı tercih edebilir.

2. 10-30 veya 14-40 tercihi yukarıda yazdığım gibi 14-40gr. Ancak 7-8 gram yem kullanımınız çoğunlukta ise 10-40 olabilir.

3. Boy, daha uzağa atmak istiyorsanız 270,
    270 yerine 240 da olabilir alışma meselesi.

4. Kılavuzlar ne olduğu belirsiz ancak poselenlerinde sorun yok, ip kullanımında aşınma çok az. Bunu başka kullanıcılardan duydum. Çünkü ben test edecek süre kullanmadım. Shimano 700 liralık kamışlarında dahi kalitesiz kılavuz metali kullanıyor.
    Kamış fiyatı daha da yükselince Fuji kullanıyorlar. Kullanılan metallerin kesiti çok ince ve malzeme mukavemeti zayıf olduğundan her yöne eğiliyor. Eliniz değmese bile atış sırasında uçtakiler öne makineye yakın taraftakiler arkaya, ve hepsi de kendi ekseninde bu eğilmeler sırasına ya da balık çekerken ve aksiyon verirken dönüp burkuluyor. Çok dikkatli düzeltmek gerek ve ve bu düzeltmeleri seyrek yapmalısınız, birkaç düzeltme sonrası kırılıyor. Bırakın catanayı benim silisyum karbür fincanlı technium DF inki dahi kırıldı. Üstelik ben makine mühendisiyim düzeltmeleri dikkatli yaptığım halde.

Kısaca kamış gövdesi malzemesi oldukça kaliteli ve atış sorunu yok. Diğer markalara göre atış uzaklığı çok iyi.

Ancak teleskopik Catananın çok önemli sorunları çıkabiliyor. Şansınız varsa sorun yaşamayabilirsiniz.
    Bu şu demek birbirine geçen parçaların delik çapı ile bu deliğin içinde kalması gereken mil çaplarının imalat toleranslarının uygunsuzluğu. Ya bu toleranslar yanlış tespit edilmiş ya da tolerans dışı parçalar gruplandırılmadan monte ediliyor. Ayrıca gruplandırma, değişirilebilirlik nedeniyle asla yapılmaması gereken bir eylem. Yani bozulan bir parçanın yerine yedek parça kullanımı gruplandırarak yapılan imalatlarda olanaksızdır. Tamiratın pek yapılmadığı ülkelerde bu önemli değil, ölçüp gruplandırılarak montaj yapılabilir. Bu nedenle her eleman tasarımda doğru yani fonksiyonunu yerine getirebilecek şekilde ölçülendirilmeli ve bu ölçülere imalat toleransları verilmelidir. Bu toleranslar dışında 1 mikronluk sapma dahi parçanın ıskartaya ayrılması için yeterlidir.

Delik çapı üst toleransta, buna geçen ve milin çıkmasını engelleyen çapı alt toleransta imal edilip ikisi birbirine denk geldiğinde sorun çıkıyorsa ölçülendirme yanlış tasarlanmıştır. Normalde çıkmıyor veya sıkışmıyorsa fakat bazı kamışlarda buna rastlanıyorsa imalat toleransları dışında yani ıskarta parçalar atılmayıp monte ediliyor demektir.

İşte bu özellik Catana tele spin kamışlarda çok sık rastlanan durum.
    Benim Catana birkaç kullanım sonrasında uçtan ikinci parça ile üçüncü parça birbirine kilitlendi. Çıkarmak isterken kırdım. 4 ayda tamir edildi. Kamışı çok beğenmiştim.
    Tamirat sonrası daha kaliteli kamışlarım olmasına rağmen sadece bunu kullanmaya başladım. 25 gramlık yemi makinedeki 130 metre ipi sonuna kadar açacak uzaklığa atıyordu. Fakat ancak 12-15 gün. Bu sefer ise makine yönündeki ikinci parça öyle bir çıktı ki en az 15mm. Yerine oturtmak mümkün değil.
    Kamış şu an yepyeni mantarından dahi kullanılmış olduğu zor belli olur. Ama kullanmak mümkün değil.

Kısaca Catana almak istiyorsanız teleskopik asla almayın. Bu sadece benim karşılaştıklarım nedeniyle değil. Başkalarından da sıkışma şikayetleri duydum. Ayrıca bir kamışın iki ayrı bölgesinde böyle bir durumun ortaya çıkması başkalarından duymayı da gerektirmez.
    Sonuçta olta kamışı insan yaşamında sekürite bir ürün değil. Ancak para verip aldığımız sorunlu bir ürün catana telespin.

Taşıma sorununuz yoksa 270MH, varsa 240 M olabilir. Kısa olanı alacaksanız daha serti almaya gerek duymayabilirsiniz.

Yukarıda bir arkadaş daha sert isteniyorsa aynı markanın üst segmenti demiş.
    Bu geçerli bir varsayım değil. Üst segment yani daha pahalı olanlarda daha yumuşak olanlar da var.
    Önemli olan istediğiniz sertlik. Daha pahalı olanları fosil odunu, Fuji, Alps, kılavuz malzemeleri, imal edildikleri ülkedeki işçilik ücretleri ya da karbon yapısı nedeniyle bu fiyatlara ulaşır.

senolecevit, hugras ve MRwhite bunu beğendi.
  8. MRwhite

MRwhite Aktif Üye

beklediğimden de fazlasını cevaplamışsınız,

çok teşekkür ederim

deneyimlerinizden yola çıkarak bana uygun atar değerinin 10-30 gr, uzunluğun ise 2.40 m olduğunu anlıyorum.

fakat yaşadığınız problemler, daha doğrusu kamışın dayanıklılığı kamışa zayıf bir görünüm kazandırıyor.

bu tarz problemleri orta Anadolu' ya yakın bir yerde yaşadığım için profesyonel yardım alarak aşmam imkansız.

hali hazırda shimano'da indirim varken, taşıma kolaylığı dolayısı ile, bu kamıştan edinmek istemiştim ama aklımda ciddi şüpheler oluştu.

ama erim mesafesi oldukça dikkat çekici, surf kamışlara taş çıkartıyor.

durum böyle olunca parçalı olanının kapalı boyuna baktım ne yazık ki 124 cm

ve oldukça uzun taşıması zor olacaktır.

cevabınız ve ayırdığınız zaman için tekrar teşekkür ederim.

9. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Discovery_TR ve MRwhite bunu beğendi.
  10. MRwhite

MRwhite Aktif Üye

evet abi bx serisinin daha iyi olduğunu başka yerlerde de okumuştum. hatta yine sizin yazınızdı sanırım.

bende taşıma avantajından dolayı teleskopik olsun istedim.

belli olmaz şans bana da gülebilir:)

ilginiz için teşekkür ederim.

11. furunotr

furunotr Aktif Üye

Shimano'nun tüm kamışlarını bilmiyorum; ama mesela Nasci oldukça sert ve diri bir ürün; atışta 2,10 ile 2,40 arasında fark olacaktır elbet ama kamışı atış farkı için değil avlak durumunuza göre seçmeniz yerinde olacaktır... Su içine giriyorsanız ve avlaklarınız dar ise 2,10 mantıklı bir seçim olabilir; diğer şartlarda 2,40 ve üzeri; spinciliğim pek yok ama en çok tercih edilen kamış boyu da 2,70 civarı sanırım...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Şubat 2014