Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Exage mi Sedona mı?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında serkoch tarafından paylaşıldı.

1. serkoch

serkoch Yeni Üye

Herkese merhabalar,
    Uzun süredir karar veremediğim ve direkt olarak kıyaslamasını bulamadığım bir tercih problemim var.Spinde Tatlısu turnası,sudak için ve hafif yemli mantarlı takımlarda kullanılmak üzere iki Shimano makine arasında seçim yapmam gerekiyor.Bunlar;

Shimano Exage 4000 FC
    Shimano Sedona 4000FD

Aslında Sedona 4000 FD kullanıyorum.Ancak bir tane makineye daha ihtiyacım var.Yedek kafası olmaması benim için bu makinenin en olumsuz yanı.Ancak Amerika modellerinin daha dayanıklı,güçlü olduğu izlenimimi de değerlendirmenin içerisinde katıyorum.
    Exage'nın ise 3000 FC'sini kullanıyorum.Sanırım bu modeli kullanmayı ben beceremedim.Zira herşeyinden memnunum dayanıklılığı dışında tabi :)

Üstad ağabeylerimizden ve kardeşlerimizden yardım rica ediyorum.

Herkese rastgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Tamda benim kafamdaki soruya göre konu açmışsın... hade ben hiç shimano kullanmadım..sen bunları kullandığın halde soruyosun..ilginç değil mi bu!!??

ben exage 4000 düşünüyorum ....sen dayanıksız derken ne dmek istedin ..düşünmeyim mi yoksa ?

4. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

exage kullanıyorum gayette düzgün

5. oktay16

oktay16 Moderatör

Her ikisine üçüncü bir alternatif catana yedek kafasıda mevcut, hafifte, dahada ucuz sanırım.

6. serkoch

serkoch Yeni Üye

Sevgili hemşerim goldboy,bende Ordu'luyum soruna şöyle yantıt vereyim;

Stradic'ten Catana'ya kadar olan yelpazede bir çok makinesini kullandım/hala kullanıyorum.Dikkat edersen iki Shimano arasında kararsız kaldım.Kararsız kalmamın nedeni hem sedona'nın 4000fd sini hem de exage'nin 3000 fc sini kullanmış olmam.Exage çok güzel bir makine,iki seneden fazladır kullanıyorum.Ancak son dönemde 30'luk exagede sorunlar oluşmaya başladı.Bu işi bilen bir arkadaşa yağlatıp bakımını da yaptırmama rağmen sürtme sesi geçmedi.Bir de sanki kafanın dönüşünde bir yalpalama peydah oldu.Bu makine Alabalık'tan başka bir balık avlamadı,dolayısıyla da zorlanmadı.Yine de ilk mesajımda da belirttiğim üzere benden kaynaklandığını düşünüyorum bu hataların zira diğer makinelerimde problem yok.
    Sedona ise yedek kafası olmaması nedeniyle düşündürüyor.Takip ettiğim,bildiğim kadarıyla Amerika modelleri daha sağlam yapılıyor.Vakıf olanlar tekzip edebilirler elbet bu hususu.Ama diğer açtığınız konudaki (Düzeltmedir sen açmamışsın sadece cevap yazmışsın)Okuma trio ile Sedona tercihiniz için orada da belirttiğim gibi kesinlikle sedona.(Okuma da kaliteli bir makinedir,kötü değildir.Sadece kaullananların tavsiyesi niteliğinde ben Shimano tavsiye ediyorum)

Catana da düşünülebilir elbette.Ama ilk tercihlerim sedona-exage ikilisi.

7. ryetik

ryetik Aktif Üye

Sedona daha dayanıklı ve güçlü ama ben olsam Exage alırım.
    Amerikalılar (ABD) hemen her konuda olduğu gibi balıkçılıkta da abartıyı seven insanlar , ağır ve güçlü olan her şeyi seviyorlar :)
    Sedona ağır olmasa da güçlü ama Exage e göre teknolojisiden ödün verilmiş dayanıklı bir makine.
    Sedona ve Exage ikiside 4+1 paslanmaz rulmana sahip,
    Sedona 355 gr , 5,7:1 devir , bir turda 83 cm saran , yedek kafası olmayan 0,30 misinadan 160 metre sarılabilen bir makine ,
    Exage 360 gr , 5,1:1 devirli , turda 81 cm. saran , 0,30 misinadan 180 metre alabilen , yedek kafası olan bir makine.

Baktığımızda Sedona hemen her konuda daha iyi ama sonuçta Amerika için üretilmiş yani parçasına ulaşmak zor , parça sorunu olduğunda Sedona için iki kat fazla beklersiniz bence.
    Ayrıca yedek kafa çok önemli bir faktör bana göre.
    Bunların dışında birde düşük devirli olan Exage in kolunu çevirirken drag gücü daha fazla olan ve aynı rulman sayısına sahip Sedona ya göre daha az baskı uygulamanızda benim Exage i seçmemin nedenlerinden biridir.

Not : Piyasada bildiğim kadarı ile Sedona 4000 kalmadı ve ne zaman geleceği yada gelip-gelmeyeceği meçhul. Makina bakımı için aldığınız bayiden rica edin distribütörüne göndersinler gerekli bakımı orada yapılsın , Shimano makinaların bakımı sadece kendi sıvı ve gres yağlarıyla yapılmalı ve bakım esnasında çok az miktar yağ kullanılması gerekli.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Mart 2013
  8. serkoch

serkoch Yeni Üye

ryetik değerli yorumların için teşekkür ederim.Sanırım Exage alacağım gelince tabi.Bu bakım için de makineyi distrübütör'e göndermek iyi fikir hakikaten.Aklıma gelmedi trajikomik bir biçimde.Zira bu tip aksiyonları sık alan biriyim.

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bende de exage4000 var. Ses ve hafif takılma olayı oldu. Söktüm,dişlilerde sorun göremedim.Sarma kolunun rulmanı sorunlu.
    Tamir yerine twin power sw4000 aldım. İlk kez bu gün kullandım ve daha önce almadığıma pişman oldum. İlk tespitim sarımda her seferinde makara üzerine tam paralel sarması. Exagede bu böyle değildi. Kamışa verilen hareketlerde, rüzgarda, sarım hızını sürekli değiştirmede konikten türlü biçimlere formlar oluşabiliyor. Farkına varmayıp uzak atış yapmaya kalkınca ipte sorunlar olabiliyor.

Bu nedenle bence ip kullanan stella veya tw.power, bütçeyi aşıyorsa stradic, aernos falan tercih etmeli. Bunların nasıl olduklarını bilmiyorum sadece fiyatlarının exageye göre biraz daha yüksek olmasından daha iyi olabileceklerini düşündüm.

Bir de ben sorayım, Çin üretimi Ryobi ecusima4000 ve Penn REEL 430SSG yi kullanan var mı?
    Bir arkadaş için soruyorum.

10. alegra

alegra Yeni Üye

ikiside birbirine yakin makinalar.
    ikisindede yeteri kadar tecrübem var. su anda elimde 4000-8000 exage, 4000-10000(on binlik) sedona var.
    bana soracak olursan, sedona bana hep daha fazla güven verdi. ama bu sadece bir his. sonucta ikiside gözü kapali alinacak makinalar.

11. serkoch

serkoch Yeni Üye

Görüş belirten herkese çok teşekkür ederim.:harika:
    Bütçeyi zorlayıp,konuyu açarken arasında kaldığım iki makine dışında bir makine aldım.Tüm araştırmalarım sonucunda Stradic 4000 Fd
    Rastgele...