Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Exage ve Nexave Sorun

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Merhaba Atçek avcıları,

Ülkemizde atçek avcılığının yoğun olarak yapıldığı yaklaşık 3-4 seneyi geride bıraktık. Bu süre zarfında herkesin tecrübeleri kesinlikle artmıştır. Kullandığım makinalar ile karşılaştığım bir sorunu sizin görüşlerinize sunmak istiyorum.

İlk makinam Shimano Exage SFC 3000 'i çok severek kullandım. Aşağı yukarı bir senelik bir kullanımdan sonra (30-35 gün ve günde ortalama 4-5 saat av yapılmıştır) makinamım "misina sarıcısından" (Ekteki resimde gösterilmiştir) ses gelmeye başladı. Tavsiye üzerine o kısmı açtım yağladım (singer yağı) fakat makinam düzelmedi. Ben de onu emekliye ayırdım ve bir adet Nexave SFC 3000 aldım. O makinamıda yaklaşık 6 ay kadar kullandım (20-25 gün ve günde ortalama 4-5 saat av yapılmıştır). Yine aynı sorunla karşılaştım ve o makinamı da bir kenara koydum.

Zaten ava az gidiyorum. Herhangi bir kötü duruma karşı yedek sıfır bir Exage SFC 3000 her zaman arabada bulunduruyordum. Ve o makinayı kullanmaya başladım (3 gün ve günde ortalama 4-5 saat av yapılmıştır). Yine aynı sorun ve bu defa daha hızlı geldi. Yağladık ne yaptıysak fayda yok. Neyse arkadaşamın yedek makinasını aldım ve bir kaç gün daha av yaptım. Fakat moralim çok bozuldu.

Daha ilginci, yaklaşık bir ay önce yine Hamdi Bey'den (İnce Çizgi) bir arkadaş için Nexave SFD 3000 makina siparişi vermiştim. Daha ipi sararken yine aynı yerden makina gacur gucur etmeye başladı. Makineyi sağolsun Hamdi bey geri aldı.

Bu arada Exage ile Nexave arasındaki rulman farkını da görmüş oldum. Exage'de metal bir rulman varken, Nexave'de plastik bir rulman var. Malzemecinin birisi rulmanı değiştirirsen sorunun düzeleceğinin söyledi. Üşenmedim rulman satan bir firmaya gittim. Nexave'in misina sarıcısının (Ekteki resimde gösterilmiştir) içindeki rulmanın basit olduğunu ve bunun yerine konulabilecek kaliteli rulmanın fiyatının 18 avro olduğunu söyledi. Malzemenin Karaköy'den geleceğini söyledi. Ben de Fethiye'den ayrılacağımdan şimdilik rulman değiştirme işini erteledim.

Özetle, karşılaştığım sorunu makinaları satın aldığım firmaların yetki kişileriyle paylaştığımda, ilk kez böyle bir sorun duyduklarını beyan ettiler. O zaman ben niye 4 makinada (ki bazılarında çok kısa sürede) bu sorunla karşılaştım diye sormadan edemiyorum.

Sonuç olarak, 1) Atçek meraklısı arkadaşlarımdan, değerli zamanlarını ayırarak, benim nerede hata yapmış olabileceğimle ilgili düşündüklerini yazmalarını
    2) Bu kategoride (30'luk) kullandıkları makinalarla ilgili birikimlerini paylaşmalarını rica ediyorum. (Özellikle Penn, Abu Garcia, Daiwa, Pflueger, Lew's ülkemizde çok yaygın olmayan makina kullananların görüşlerini belirtmelerini bekliyorum)

Formdaki arkadaşlardan, Okuma-Shimano çatışmasına yol açacak söylemlerden kaçınmalarını özellikle istirham ediyorum.

Teşekkürler

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bende shimano Catana, stradic ve mitchell in 3000 likleri mevcut, hiç birinde sorun yaşamadım 4 seneden fazladır kullanmaktayım.. Sürekli bakım yapan da bir insan değilim, hatta çoğu zaman ip misina sarılı diye tatlısuya bile sokmuyorum :) Ses gelmesi dışında bir tespitiniz var mı?

Evren Tamer bunu beğendi.
  4. gürbüz

gürbüz Aktif Üye

Exage 3000 sfc makinem 1 yaşında ve avlar sonrası bakımını yaptığım halde Sarma telinin,atış esnasında kapanması problemini yasadigimdan birkaç değerli sahteme veda ettim...:(
    3000 sfc'i emekli ettim,4000 FC ile devam ediyorum...
    Yetkili firma ile görüştüm...bize gönderin ilgili parçanin YAY'ını değiştirelim,düzelir dediler...
    2 liralık yay için 20 lira kargo veremem açıkçası...
    4000 FC de aynı problemi yaparsa ikisini birlikte göndericem...

5. Plankton

Plankton Aktif Üye

3000 lik Daiwa Exceler 2014 modelini kullanıyorum.Alalı iki buçuk ay oldu ve her gün ortalama 3 saat kullanıyorum.(Bu süre zarfında, toplamda kullanmadığım gün sayısı 1 haftayı geçmez)

Hiç bir bakım yapmadım.Sadece yağmurlu havalarda ıslandığı zamanlar bez ile kuruladım.

Şu ana kadar hiç bir sorun çıkartmadı.İlk günkü gibi çalışmakta. :)

Ne kadar süre dayanacak bende merak ediyorum.:) 6. ayını doldurmadan da tanıdıklarım hariç öneri konularına yazmayı düşünmüyorum. :)

Özellikle bu öneri konularında ayda 1-2 defa kullanılan malzemeleri yazmamakta fayda var. :rolleyes:

6. khyalp

khyalp Aktif Üye

Arkadaslar 1 senedir catana 4000 fb kullanıyorum 6. Ayın sonunda makineden ses gelmeye başladı çokta zorlamam makineyi sonra ne oldu bilmiyorum kendi duzeldi ama atış telini kapanması sinir bozucu Berkley sagolsun sahte kaybetmedim hiç yinede insan korkarak atıyor emekli olucak böyle giderse

gürbüz bunu beğendi.
  7. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Klepe telinin kapanması;

İlk zamanlarda aynı sıkıntıları bende yaşıyordum. Daha sonra anladım ki, sıkıntı makinadan değil, benden kaynaklı imiş. ( Ha bu arada belirteyim, ilk makinam Catana ve ilerleyen süreçde Exage, sonra da + + + yükseltip gittik.)

Şimdi;

Klepe telini açtığımızda, rotor kendiliğinden dönecek ve hep aynı noktada duracaktır. İşte bu durduğu nokta ve takip eden 1-2 Cm.lik kısım, klepe telinin açılmaması gereken kısımdır. Bu bölümde açılan, daha doğrusu açıldığını sandığımız klepe teli '' Trak '' diye yerine oturmadığından, atışlarda kendiliğinden kapanacaktır. Belirlediğimiz bu kısım haricinde klepe telini açmalıyız. Bu makinanın genel teknik yapısı gereğidir.

Can_Ordu ve Selahattin bunu beğendi.
  8. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Teşekkürler,

Ses sorunu zaten misinanın sarımını etkiliyor. O kısım dönemediğinden ses yapıyor. Geçen hafta 1 kiloya yakın yakaladığım levreği zor çektim. Misina tutukluk yapıp durdu.

9. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Teşekkürler
    Sanırım ben de stratic'e terfi etmem gerekiyor. Fakat benim sorunu iyi anlayamamışsınız. Ya da ben anlatamadım herhalde.

10. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Teşekkürler Salih,

Daiwa benim de denemek istediğim bir marka. Aklımda tutacağım.

11. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Teşekkürler,
    Al benden de o kadar. İstanbul'da olsam götürüp Okyanus'a tamir ettirirdim. Ya da parça değiştiridim. Fakat kimseye uzaktan sorun anlatılmıyor.