Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

shimano makina kısaltmaları

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında adil kaan tarafından paylaşıldı.

1. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

selam, geçen gece rüyamda bu shimano makinaların, modellerinin sonunda duran FD,FC,SF,SFD gibi kısaltmalar neyi işaret eder diye düşünüyodum.

biraz araştırdım ama bulamadım. ne anlama geldiklerini veya nerden bilgi bulabileceğimi bilen varsa çok sevinirim.

rastgele.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KarşıyakaBalıkçısı

KarşıyakaBalıkçısı Aktif Üye

FD acilimi: F`nin onden kalamali oldugunu D`nin ise o yil icin uretilen serisi olgunu yansitir mesela F nin B C D seri gibi insallah aciklayici anlatimda bulunmusumdur

4. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Sfd cift topuzlu oluyor yani cift tutamac var, digerleride biri arkadan kalama digeri normal.

5. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

sen bi uyu belki bidaha görürsun ha ha başka markamı kalmadı shımanov gördun

6. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Rüyana mı girdi ? Yoksa, rüyanda mı düşünüyordun ? :D

Akşam akşam güldürdün beni. Allah'da seni güldürsün.

Makinalarda önden kalamalı için F ( Front = Ön ), arka kalamalılar için R ( Rear = Geri ) kullanılır. ( Araçlarda da geri vitesi, R değil mi ? :D )

Sonrasında gelen harf, A,B,C,D,E gibi harfler, o ürünün, o seride ki kaçıncı nesil olduğunu;

Diğer bahsedilen, S harfide SHALLOW = SIĞ anlamı taşır. ( Bak şimdi, hem ingilizcesi, hem de Türkçesi S harfi. :D Yani işi Türkçeleştirirsek, Sığ ın S si :D )

Birde 4000 RCDH var. :confused: Burada ki DH harfi de, Double Handle lever'in kısaltmasıdır. Yani, çift kollu tutamak.

Tatlı rüyalar. :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Mart 2014
    Oktay34, adil kaan, Ersin1903 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  7. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

valla tevfik abi shimano kataloğu gibisin,paylaşım için teşekkürler

İsottevfik bunu beğendi.
  8. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

bütün gece o dükkan senin bu dükkan benim gezip makinalara bakınca rüyama girdiler hakkaten :D

çok teşekkür ederim açıklamanız için. bi sorum daha bu "sığ" kafalı makinalar ip kullanımı için daha uygun oluyor dimi? yanlışmı hatırlıyorum.

9. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

cümleten teşekkür ederim yardımlarınız için.
    rastgelsin.

10. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Adil kardeşim, sığ kafalar genelde kısa mesafe amaçlı tercih edilir ki benim tercihlerim arasında değildir. 3000 lik tercih edeceğime, aynı kalıp ve ağırlıkta olan 2500 lük öncelikli tercihim olurdu. 20 m. fazla misina, benim için her zaman avantajdır. ( Gerçi stilim gereği, 4000 likten aşağısını düşünmem. :) ) İp konusunu pek sevmediğim için fazla bir deneyimim yok. Gerek sığ makaralarda ve gerekse diğer makaralarda arkadaşların sağlıklı olarak kullandıklarını bilirim. Hangisi olursa olsun, ip konusunda sıkıntı yaratmayacaktır.

11. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

anladım. yani kafa olayının misina veya ip ile bi alakası yok. sadece daha az veya daha çok sarım yapabiliyosunuz.

ip olayına bende geçemedim henüz. yorumları okuyunca insanın pek geçeside gelmiyo. ama alın kullanın skıntı olmaz diyenler de var. konu yine shimanoya gelicek galiba, ip misinalar için uygun olduğunu duyuyorum. belki birazda yedek kafasının olmasından dolayı.

herneyse konuyu dağatmayayım.
    teşekkür ederim paylaşımınız için.

rastgelsin.