Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano P.A. Spinpower makinamı nasıl modifiye edebilirim...

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında araştırıcı tarafından paylaşıldı.

1. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar....

P.A. Spinpower makinemi modifiye etmek istiyorum.. Memnun olmadığımdan değil... Şükür memnunum.... Lakin özellikle makineyi biraz daha rahatlatmak ve bu rahatlama ile kullanım ömrünü uzatmak niyetindeyim...

Bu işlemi yapmış olan değerli arkadaşlarımın önerilerine ihtiyacım var....

şimdiden teşekkür ederim...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. furunotr

furunotr Aktif Üye

Temizlik ve bakımlarını zamanında yapın yeter; zaten uzun ömürlü olacaktır...

4. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Çok teşekkür ederim Haluk Bey...

Temizlik ve bakımını aksatmadan yapıyorum, lakin; hafif bir uğultu ve zaman zaman zorlanma hissetmekteyim....

ileriki zamanda bu küçük problemlerin artmaması için böyle bir müdahele düşündüm....

en güzel dileklerimle...

5. furunotr

furunotr Aktif Üye

Dişlileri ne ile yağladınız acaba???

Tüm makinalar ama özellikle Shimano'larda eğer gresi ilave etmek suretiyle kullanıyorsanız kendi orjinal yağı olması gerekiyor... Eğer orjinal yağını temin edemiyorsanız ilave etmemek; yerine makinayı söküp içerisindeki tüm yağı güzelce temizleyip kuruladıktan sonra makina için uygun evsaflı herhangibir yağ ile yağlamak gerekmekte... Eğer böyle yapılmaz ise 2 farklı yağın özellikleri farklı olabileceğinden yağlar birbirini bozmakta; yağ dişliden sıyrılarak makinanın herhangibir yerinde birikmekte; bu esnada yağlama olmayacağından dişlilerde aşınma ve dolayısıyla gürültü, hırlama v.s. türünden sıkıntı yaratmakta; sonuçta da dişli yenmesinden dolayı ciddi arızalar meydana gelmektedir...

6. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Cevabınız için çok teşekkür ederim Haluk bey....

Makinemi Shimano nun kendi yağı olmadığı için würth 2000 yağ ve BP kauçuklu gress zaman zaman yağlıyorum....

en güzel dileklerimle....

7. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Elinizdeki makinenin gerekli tüm noktalarında rulman vardır. Ama birkaç noktaya daha eklenebilir tabi. Yanlız bu işlem risklidir. Ayrıca bir rahatlama sağlamaz. Sadece daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir.
    http://www.baliksevdam.com/forum/shimano-power-aero-fliegen-td3-incelemesi-ve-bakimi-3670.html

Yukarıdaki linkte nerelerine rulman eklediğimi yazdım. Solucan dişliye rulman eklenirken rulman eklenecek yerden çıkan beyaz parçaların eğelenip inceltilmesi gerekiyor. O yüzden ben pek tavsiye etmiyorum bu işlemi. Makineye zarar verebilirsiniz.
    Misina tekerleğine eklenecek 2. rulman ise fayda sağlıyor. Özellikle ağır yüklerde tek rulman kısa bir süre sonra sorun çıkarırken bu işlemi yaptığımdan beri herhangi bir rulman arızasıyla henüz karşılaşmadığımı belirtmek isterim.

8. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

çok teşekkür ederim Birol bey....

sizin önerinize uyarak sadece misina tekerleğine rolman eklemek istiyorum... solucan dişliye rulman ekleyeyim derken makineden olmak beni kahreder...

1) misina tekerleğine rulman eklemek için nasıl bir yol izlemeliyim...?

2) bir yakınım şu an Japonya da... talep etmem gereken malzemeleri ona nasıl iletmeliyim....

en güzel dileklerimle...

selamlar...

9. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

http://img641.imageshack.us/img641/5842/kisuspecialenson.pdf
    Yukardaki pdf dosyasında misina tekerleğine ait tüm parçaları almak gerekiyor.
    30-13-14-14-15-15-16-114-18-24

Bu parçaları plat.co.jp den mail atarak isteyebilirsiniz kendinize.
    Ayrıca şunuda belirteyim uyumsuzluk problemi olabilir ancak deneyerek anlaşılır.
    Birde misina tekerleği biraz genişlediği için çok hafif kafada balans problemi oluyor.

10. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

En ayrıntılı ve nokta işaretlerle gösterdiğiniz cevap için çok çok çok teşekkür ederim.....

en kısa zamanda misina tekerleği içerisindeki parçaları spariş edip denemek istiyorum.....

en güzel dileklerimle....

11. furunotr

furunotr Aktif Üye

Kauçuklu veya silikonlu gres kullanmayın; bu tip makinalar için uygun değildir...