Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SHIMANO POWER AERO FLIEGEN TD3 İNCELEMESİ ve BAKIMI

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında balıkoltası tarafından paylaşıldı.

1. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Merhaba arkadaşlar,
    Geçen sene aldığım makinemi bugün bakım için açtım ve bakımını yaparken de sizlere incelememi yazmak istedim.
    Özellikler:

-Hibrid Alüminyum gövde
    -CI4 Rotor
    -İkili kalama sistemi
    -Yüksek dayanıklılığa sahip pirinç rotor dişlisi
    -Ultra Cold Forged Duralumin ana dişli (Twinpower SW'deki ile aynı)
    -Yeni inceltilmiş gövde yapısı
    -9 cm. kol uzunluğu
    -Lastik kaplı ergonomik, büyük ve güçlü tutamak
    -2 adet AR-C, örgü misinalara uygun hafifleştirilmiş kafa
    -Kolun bir turunda 81 cm misina sarımı
    -3.4 devir
    -Kafa çapı 76 mm-misina sarılan yerdeki kafa uzunluğu 35 mm.
    -8+1 Korumalı ve korozyona dayanıklı S-ARB Shimano rulman
    -580 gr. ağırlık
    -Kolay bakım portu
    -Aero Wrap sıralı ve sıkı misina sarım sistemi
    -Tek parça atkı teli
    -Su altında yıkanabilir tasarım
    -Japon malı
    -Çeşitli modifikasyonlara müsait yapısı sayesinde 12+1 rulmana kadar çıkarılabiliyor.
    -Type 3 ve 5 lik kafalar ile geliyor. Type 5 kafa 0.37mm-200 mt, Type 3 kafa ise 0.285mm-200 mt misina alıyor.

Kutusunu açtığımızda karşımıza Makine, yedek kafa, 2 adet kafa koruyucu kılıf, 1 adet makine kılıfı, misina sarımını ayarlayan pullar, evraklar ve vidalı kolun sağa-sola takılmasını sağlayan pim çıkıyor.

Makinenin rotor kısmı CI4 hafif karbon alaşımından yapıldığı için önceki serilerin 670 gr. olan ağırlığı 580 gr.a kadar düşürülmüş. Gövde kısmı ise makinenin içine rahatça ulaşılması ve hafiflik için 2 kapaklı olarak değişik malzemelerden yapılmış. Makinenin ana gövdesi ve yan kapaklardan biri alüminyum alaşımlı, diğer yan kapak ise xt7 malzemeden imal edilmiş.

Makine kafaları ise ele alındığında hafifliği ve kibarlığı ile göz dolduruyor. AR-C kafalar örgü misinaların atışlarda daha rahat boşalması için faydalı...Kalama sisteminin su geçirmemesi için lastik conta kullanılmış. İkili kalama sistemi tek dokunuşla kalamayı ayarlamak da faydalı görünse de ben tek kalamalı olmasını tercih ederdim.

Misina atkı telinin tek parça olması misinanın oraya buraya dolanmasını ve olası sorunları en aza indirmekte.

Makinenin iri ve güçlü, aynı zamanda lastik kaplaması ile de ergonomik güzel bir tutamağı var. Bu tutamakta 2 rulman kullanılmış olması makinenin Power Aero sınıfında olduğunun bir göstergesi. Bu iki rulman dönüş rahatlığı sağladı gibide rulman başına yük ikiye bölündüğü için rulman arızası ve ağır yüklerde olabilecek sorunları bertaraf etmekde. 9 cm lik kol uzunluğu yine çekiş gücü için son derece gerekli. Çevirme kolu vidalı ve ana dişli ile kol arasında sıfır boşluk olmasını sağlıyor.

Makine de ayrıca misinanın kafanın altına girmesini engelleyen ve yine rulmanlı bir misina koruyucusu bulunmakta.

Rulmanlı misina tekerleği ise yapısı itibariyle gam problemlerini en aza indiriyor.
    Makine yapısı itibariyle modifikasyona müsait. Mesela ben Shimano surflerde en üst model olan Kisu Special'ın misina tekerleğinin içindeki parçaların siparişini verip misina tekerleğini çift rulmanlı hale getirdim. Bu da Boğaz koşullarında ağır kurşun ve akıntıda daha yüksek performans sağlıyor ve yine rulman başına düşen yükü azaltacağından daha az rulman arızası demek oluyor diye düşünüyorum.

3.4 devir ve kolun bir turunda 81 cm.e kadar misina sarımı ile gerçekten güçlü bir makine. Ve bu devir sayısı Boğaziçi'nde çeşitli kandırıcılar ile avcılıkta yeterli olup derin su, ağır kurşun, kuvvetli akıntılarda minimum efor ile avcılığı mümkün kılıyor.

Makine inceltilmiş tasarımı ile göze de hitap etmekte. Makinenin kafası 76 mm. çapa ve 35 mm. kafa uzunluğuna sahip. Bu ölçüler bundan önceki Power Aeroların kafa ölçülerinden biraz daha yüksek. Ayrıca Shimanoya özel Aero Wrap sıralı sıkı sarım da eklenince uzak atışlarda başarılı bir makine ortaya çıkıyor.

Makineyi avdan sonra su altında rahatça yıkayabiliyorsunuz.

Ana gövde üzerinde yer alan bakım portu ile makinenin içini açmadan yağlama kolayca yapılabiliyor. Tabii bu delikten Shimano'nun özel gresini sıkmanızı öneririm. Sıvı yağı değil...

Şimdide makinenin içini açıp inceleyelim...
    Bu aşamada ufak tefek bakım yapmayıda anlatacağım.
    Öncelikle kafayı çıkarıyoruz. Misinanın kafanın altına girmesini önleyen rulmanlı misina koruyucusunu da çıkarıyoruz. Rotoru gövdeye bağlayan somunu da sağa doğru çevirerek söküyoruz. Böylece makinenin rotoru gövdeden ayrılıyor. Bu aşamada su geçirmemeyi sağlayan geri dönüş sistemindeki ve onun altındaki contalarıda görebiliyoruz.

Daha sonra gövdenin arkasındaki ve alttaki vidayı söküyoruz ve arka koruyucu kapak gövdeden ayrılıyor. Makinenin gövdesinin sağındaki ve solundaki vidaları da söküyoruz. Resimlerdede gördüğünüz gibi gövdenin 2 yanında çıkabilen kapaklar kullanılmış ve gövdenin içine son derece rahat ulaşılabiliyor.

Ana dişli 2009 model Twinpower SW lerdeki gibi ultra cold forged duralumin malzemeden yapılmış ve bu da sağlamlık, korozyona karşı dayanıklılık sağlıyor. Ana dişli 2 adet S-ARB korozyona dayanıklı rulman arasında dönüyor.

Makinenin gövdesindeki lastik conta ile korunan geri dönüş sisteminin 4 adet vidası söküldüğünde rotoru döndüren pinion dişli ortaya çıkıyor. Yine bu dişlide sağlamlık ve dönüş rahatlığı sağlamak için dişlinin iki tarafında da rulman kullanılmış.

Şimdi de gelelim benim yaptığım modifikasyonların bir diğerine...Resimlerdede görüldüğü gibi solucan dişlinin 2 tarafına 3 adet Shimano S-ARB rulman ekledim. Bu rulmanlar Kisu Special modelindeki solucan dişliye ait rulmanlardır. Tabii bu rulmanları eklerken eski yerlerinden çıkan parçalarında işleme tabi tutulması gerekiyor. Beyaz boşluk oluşturucuların eğelenip uygun kalınlığa getirilmesi gerekiyor ki biraz hassas bir konu olduğundan pek girmemeyi düşünüyorum.

Solucan dişli diğer makinelerdekinin aksine kasanın alt tarafı yerine üst tarafına konumlandırılmış. Böylece makinelerin alt taraflarında gereksiz uzunluğun önüne geçilmiş.

Solucan dişlinin her iki tarafına eklenen Kisu Special'a ait rulmanlar:

Makinenin bakımında Shimano makine bakım yağı ve gresi kullanıyorum. Misina tekerleği rulmanlarına sadece bakım yağı kullanıyorum. Geri dönüş sistemine ise kesinlikle gres sürmeyin işleyişini bozarsınız. Burada da ince yağ kullanılıyor.
    Diğer rulmanlar zaten kapalı olduklarından pek yağlamaya ihtiyaçları yok. Ben yinede çevrelerine gres sürüyorum hafiften. Diğer dişlilere ise yine gres ile yağlama yapıyorum.

Ve yazımın sonucunda Power Aero Fliegen için söyleceğim son söz, hafif-güçlü-yağ gibi dönen, sağlam bir makine olduğudur.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Temmuz 2011
    MADMAN, Cabarov, Discovery_TR ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Birol çok güzel bir çalışma. Teşekkür ederim.

4. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Rica ederim Yaşar. Bu rulman ekleme konusunu baya araştırmıştım. Japonlar bu işi çok da güzel yapıyorlar ve meraklılar. Meraklı arkadaşların işine yarayacağını düşünüyorum.

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ellerine sağlık Birol abi çok kapsamlı ve yararlı bir çalışma olmuş. Rulman ekleme konusunu da özellikle bekliyoruz:) Bu arada ben de shimanonun bakım yağı setini kullanıyorum deyim yerindeyse ölüyü diriltiyor gayet memnunum her türlü makinemde kullanıyorum..

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Teşekkürler Selahattin. Rulman ekleme resimlerde görülüyor aslında. Misina tekerleğine 1 rulman, solucan dişliye 3 rulman eklendi. Böylece 12+1 oluyor makine.
    Misina tekerleğine eklenirken Kisu Special'ın misina tekerleği bölümündeki tüm parçaları ekstradan almak gerekiyor vidasına kadar.

Solucan dişliye eklemek içinde Kisu Special'ın solucan dişlisindeki rulmandan 3 adet almak gerekiyor. Resimde görülen 2 rulmanın yanındaki beyaz parçayıda uygun kalınlığa gelene kadar eğelemek gerekiyor. Bu parça normalde Fliegenin solucan dişlisinde rulman yerine konan parça. Bu rulmanların rahat dönüşe pek etki edeceğini sanmıyorum ama uzun zamanda dayanıklılığı arttıracağını düşünüyorum.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Birol
    Çok kapsamlı bir çalışma olmuş.
    Darısı diğer modellerin başına.. :D

8. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Teşekkürler Şeref Bey.

9. dede

dede Aktif Üye

eline sağlık güzel anlatım olmuş

10. BİROL