Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Saros F ve Shimano Saros FA

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Levrekspinner tarafından paylaşıldı.

1. Levrekspinner

Levrekspinner Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba hepinizin bayramını mübarek ederim. ;

Yeni bir spin makine almak niyetindeyim ekonomik sebeblerden dolayı sephiadan vazgeçmek zorunda kaldım onun yerine daha uygun olan saros modeline yöneldim.
    İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda hakkında neredeyse hiç olumsuz yorum görmedim gerçi çok fazlada bilgi ve yorum mevcut değil en azından var olan bilgiler beni tatmin etmedi bu yüzden konuyu açma gereği duydum.

İlk başta sahara üzerine arştırma yaptım derken bu makineyi gördüm baya bir süredir zaten sürekli makine araştırıyorum her marka modelle aşina oldum hani sınav yapsalar makineler üzerine 5 lik bir öğrenci kadar olmuşumdur :harika:;)

Neyse gelelim Saros a ;

Neden saros 3000 öncelikle ağırlığı istediğim düzeyde 300 gr altında ve markası shimano bunlar seçimdeki ilk sebebler sonrası deviri 6.0 yüksek bu benim için önemli bir ara kırmızı renk takıntım vardı onu bıraktım en azından makine için çünkü makinanin görünüşünden ziyade ruh güzelliği daha önemli bunu iyi biliyorum artık Sahara modelide olabilirdi fakat bildiğim kadarı ile onun yedek kafası yok saros un var yanlışsam düzeltin

Özetlemek gerekirse seçme nedenlerim

1 300 gr altı olması
    2 Marka Shimano yada Daiwa
    3 Devir 6 ve üstü
    4 Yedek makarası olması
    5 ip misinaya uygun olması

Merak ettiklerim

1- Makinanın kolunu çevirdiğimde yağ gibi akması gerekir örn daiwa Lexa ve Shimano exsence gibi akmalı

2- F modeli 2012 fa modeli 2013 modelimidir ben böyle bir kanıya vardım fa Türkiye piyasasında yok gelirse zamanı hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim

3 Bildiğim kadarıyla f modelin yedek makarası var fa modelinde de yedek makara mevcut mudur ?

4 Sahara gibi Amerika pazarı içinmi üretildi yoksa Avrupa pazarımı ?

5 Birde Shimano symtre 2500 fj benzer özelliklere sahip arasındaki farklar nelerdir hangisi tercih edlimeli Saross mu symtre mi(Türkiyede 3000 liğini bulamadım varsa linki o da olabilir)

ve son olarak makinayi kullanan ardadaşlar genel olarak memnuniyetleri hakkında bilgi verirler ise memnun olurum.

Videolar:

http://www.youtube.com/watch?v=Fk5ZjeP64-I

http://www.youtube.com/watch?v=FN14NKWKbs4

http://www.youtube.com/watch?v=YQl98D6giEE

Yukarıda belirttiğim özelliklerde bildiğiniz kullandığınız makine tavsiyelerinede açığım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Amerikan pazarına yönelik üretilen ve at-çekte kullandığım bir model var. Shimano Spirex RG. Quickfire özelliği büyük kolaylık sağlıyor ve alıştığınız zaman daha isabetli atışlar yapabilirsiniz. Devir 6.2, ağırlık 300 gram, drag 3-4 kilo. Şahsen kalama ayarının mutlaka arkada olmasını tercih ediyorum.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben bunun FG olanını kullanıyorum ve çok memnunum.

5. furunotr

furunotr Aktif Üye

Telin orada siyah bir mandal görüyorum; o mandala parmakla basınca diğer eli kullanmaya gerek kalmadan atış mı yapılabiliyor??? Ya da tek el ile atış yapabiliyormuyuz??? Pek çözemedim durumu...:)

6. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Resimde misina olmadığı için hayal etmek gerekiyor.
    Şimdi misina benim tetik diye adlandırdığım siyah çıkıntının altından sola ve yukarı doğru kamışın ilk fincanına gidiyor. İşaret parmağını alttan misinanın altına uzatıp, tetiğe doğru yukarı bastırınca, hem misinayı atış için tetikte sabıtlemiş oluyorsun, hem de yayı açan mekanizmayı (mekanizma bile denemeyecek kadar basit aslında) çalıştırıyorsun. Bunu sadece sağ eli kullanarak yapabiliyorsun, işin güzelliği orada. Esas artısı ise her durumda misinanın aynı yerde sabitlenmesi ile atışta zamanla isabet oranının artması.

7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Tekrar baktım da, pek iyi anlatamamışım. En iyisi izlemek.
    Bu arada bu tetik sistemi sayesinde, atış sırasında yay kendiliğinden hiçbir şekilde kapanmıyor.
    Shimano Spirex - YouTube

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Özellikle gece kullanımlarında çok faydalı.
    Sahteyi sudan çıkardınız ve atış seviyesi kadar boşlukla havada duruyor.
    Normal bir makinada sol elinizle makinanın kafasını atış pozisyonuna getirmeye çalışır, misinayı sağ elinizle tutarken sol elinizle de atma telini açarsınız.
    Bu makinada son hareket nerede kalırsa kalsın makine kafası gerektiği kadar döner ve tel her zaman atış pozisyonunda kalır.
    Size kalan o tetiği misina ile birlikte tutup çekerek atış yapmak.

9. furunotr

furunotr Aktif Üye

Çok iyi imiş...:) Sanırım eğer alışılır ise kamış ve makinaya atış esnasında tek el ile kumanda edilebilir...

Eğer gün olur da spine merak sarar isem ilk seçeneğim olabilir bu makina veya varsa türevleri...

10. Levrekspinner

Levrekspinner Aktif Üye

Öneriniz için teşekkürler sistem güzele benziyor ama nasıl otomatik vites arabaları sevmiyorsam böyle bir şeyide sevebileceğimi sanmıyorum vitesi kendim değiştirmezsem tadını alamam o sürüşün :);)

11. menopiko

menopiko Aktif Üye

Gerçekten güzel bir özellik. Avda epey vakit kazandırır, bu özellik.