Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

shimano spin makina tavsiyesi

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında barisgirgin tarafından paylaşıldı.

1. barisgirgin

barisgirgin Aktif Üye

Merhaba arkadaslar spin makina alacagim 3 tane makina var aklimda gittim gordum inceledim bogazda kullanicam 3mt okuma vsystem kamisimla kombine edecegim.
    1.shimano biomaster 4000 6.0.1 devirli JDM 310 gram
    2.shimano sustain 4000 4.9 devirli malasia 280 gram
    3.shimano exsence 3000m 4.7 devirli japon pazari diyorlar ama malasia mali 205 gram

bu 3 makineden hangisini tavsiye edersiniz biomaster agir basiyor ama digerlerine gore biraz agir gbi sanki ne dersiniz ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Son düzenleme: 6 Ocak 2016
    barisgirgin bunu beğendi.
  4. Dündar

Dündar Daimi Üye

Biomaster ya da Sustian her ikisi de çok güzel makineler ,aralarında ki seçimi tamamen devir farkları olarak değerlendirebilirsiniz.
    Yüksek devir , düşük devir seçimi yani.

5. barisgirgin

barisgirgin Aktif Üye

Tesekkur ederim Ewet ikiside cok güzeller ancak hangisi işte sustain yedek kafasida var 600 tl pazarlik payi var, biomaster ise 550 tl pazarlik payi var ama yedek kafasi yok ama JDM ve kol topuzu buyuk ele geliyo :) cok kararsi kaldim yuksek devir yada dusuk devir olmasinin arti ve eksiler ne olabilir cok fark edermi spin makinelerde?

6. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Sustain Nerede 600 tl.Bende almayı düşünüyorum.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Dündar

Dündar Daimi Üye

Boğazda avlanan biri olmadığım için yanlış bir şey yazmak istemiyorum bu konu da (DEVİR) hakkın da.

Ama kendi bölgem de genel de levrek avları için düşük devir makineleri tercih ediyorum.

Ama bu demek değildir ki yüksek devirli bir makine ile levrek yakalanmaz. (Galiba biraz fazlaca kendi bölgeme uyarladım) :D

Örn. Kendim 4.9.1 devirli makinem ile de levrek yakalıyorum 6.2.1 devirli olan makinem ile de yakalıyorum bizim akıntısız sularımız da, tamamen kullanıcı bileğine kalmış bir durum ama boğaz gibi akıntısı yüksek olan bir yer de devir fark eder mi bu konu hakkında maalesef bir bilgim yok.

Not: Ben olsam Made İn Japan yazanı tercih ederdim ;) Çok mu önemli hayır tabi ki değil belki ama kişisel kendi tercihim.
    Made İn Japan ;)

8. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

japan bence ilk önce gelir :)iç pazarı ile yan yana gelince ve incelendiginde de fark görülür

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Mayıs 2014
    barisgirgin ve Dündar bunu beğendi.
  9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Üçü de güzel makine. Hangisini alırsanız alın mutlaka elinize alıp kontrol edin.
    İlk ve önemli kontrol, misinanın üzerinde yürüdüğü makara olsun.
    Bu makara üzerinde ip veya misinayı U şeklinde sardıktan sonra misinayı ileri geri en az 15 cm strokla hareket ettirin. Sesi ve makaranın dönmesini kontrol edin.

Bende Twinpower4000 (şimdi yok 1.5 aydır tamirde) sorduğunuz 3 makineden ikisi Sustain4000 ve Exence3000M var.

Twin Power 4000SW de başlangıçta ses var mıydı hatırlamıyorum kullanmaya başladığımdan iki hafta sonra sarım sırasında ses oluştuğunu fark ettim. Vida gevşetmeden tel yataklarını Shimanonun sıvı yağıyla yağladım. Çünkü makine bakımı için buraların yağlanması gerekiyor. Sarmadan kolu çevirmede herhangi ses sorunu yoktu, mekanizma sağlam. Bu şekilde kullanmayı sürdürdüm. Önce 200 liralık Spider Wire invisi ipim kopmaya başladı. Suçun ipte olduğunu sanarak, çok pahalı bir ip olan Morethan Branzino aldım. Bir haftada bu ipin de bükümü açılıp kalınlaşmaya başladı.

Daha önce sıkışıp çıkmaması gereken teleskopik bir kamışın iki parçası 4-5 kullanım sonrası çıkıp ayrıldığı için tamirini 6 ay kadar beklediğimden bunu yedek makina almama rağmen servise göndermedim. Üçüncü yedek makina olarak Sustain aldıktan sonra daha çok Exence'i kullanmak üzere, Cahit Acun buraya son ne zaman gelmişti hatırlamıyorum Şubat sonu veya Mart başı olabilir onunla Tw. Power servise gitti. İstanbula gittiğinin ertesi günü İnce Çizgi'ye vermiş ve o gün servise kargolanmış. Geçen hafta İnce Çizgiden aradılar abi makine geldi yanında 25 liralık bir fatura olduğunu söylediler. Ben de önemli değil deyince ancak yapılmamış olarak geldi gönderdiğimiz gibi dediler.

Twin Power'daki sorunlar nedeniyle kısa süre sonra yedek olarak kullanmak üzere Exence3000 almıştım. Ve ilk kullanımda bunun da sarma sırasında garip ses çıkardığını duyunca, Exence4000 i olan arkadaşa makinesinde ses olup olmadığını sordum. Arkadaş makinaya evde ilk kez ip sararken sesli sardığını söyleyince bunların mekanizmasında çalışma sırasında böyle bir ses çıkardığını sanarak kullanmaya devam ettim. Daha sonra exencenin de misina makarasının yatağının bozuk olduğunu sesin buradan geldiğini fark ettim. Alalı bir yıl olmamış bu makineyi de servise gönderip sittin sene beklememek için kendim onardım.

Biomaster JDM yazmışsınız ama Malezya'da da üretilmesine rağmen güzel makinadır sanırım. Benim Twin Power da Japon malı. Ben Biomaster kullanmadım.

Sorduğunuz diğer iki makine ise de bende var. Sustain de Exence de Malezya üretimi.

Sustain'i hiç kullanmadım ambalajında duruyor ancak makarasını kontrol ettim, ip sardım görünürde bir sorun yok.

Exence 3000 küçük ve çok hafif bir makine olmasına rağmen 10kg lık drag kuvvetiyle güzel makine. Düşük devri ve küçük makara çapıyla kolu hızlı çevirenler için levrek avında mükemmel. 7.3 kglık levreği bu makinayla hiçbir takılma, kilitlenme olmadan rahatlıkla çektim.

Bunca kalite prosodürleri ve uygulamalarına rağmen arada gözden kaçmış iki makina da bana mı rast geldi bilmiyorum fakat satış sonrası hizmeti hala hiç olmayan bir marka bu Shimano Türkiye.

Yine de teşekkür etmem lazım, beni son zamanlarda iki Daiwa kamış sahibi yaptılar.
    Çünkü hala servislerinde, ne zaman verdiğimi unuttuğum biri Technium 2 kamışım var.

Bu yazıyı onları tanıyan biri onlara iletebilirse sevinirim. Çünkü telefonlarını dahi açmıyorlar.

10. eylmz

eylmz Daimi Üye

Japon olması bencede fark eder etmese de psikolojisi de yeter kol Topuz'u gercekten hoş ben 6.2.1 kullanıyorum farklı bir marka ve model ama düşük devirin eksisi olmaz bu arada cok iyi fiyatlar almışsın piyasaya göre ayrıca pazarliksiz bence kasma ikisini de al kurtul :))

barisgirgin ve Dündar bunu beğendi.
  11. Dündar

Dündar Daimi Üye

Bülent ağabey sanırım bu olta makineleri de biraz beyaz eşya gibi kiminde yıllarca hiç bir sorun çıkmıyor kiminde ise daha kullanmadan bir kaç kullanımda belki de sorunlar çıkabiliyor.
    İlginç durumlar gerçekten.
    Shimano gibi kendini kabullendirmiş ve büyük bir müşteri pazarı oluşturmuş firma yurdumuz da ciddi bağlam da yedek parça , servis hizmetini geliştirmeli bu kısmına kesinlikle katılıyorum.
    Eminim bu yönde çalışmaları vardır ama sanki biraz yavaş ve geride kalmış bir çalışma.