Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

shimano spin makina tavsiyesi

Dündar

Daimi Üye
Adı
.........
Aynen iki makinanında kendine göre artıları var şu sustainde japan olsaydı ne olurdu :D
yarın baya bi inceleme beni bekliyor ikisi arasında gelgit yaşıyorum resmen:confused:
Şaka bir yana hangisini tercih edersen et her ikisi de zaten iyi ve güzel makineler.
Senin içine hangisi sinerse onu tercih et boş ver bizi.
Sonuçta sen kullanacaksın , seveceğini al.

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Japon olduğu için biomasterı seçme. Sustain4000 le kıyıdan 20 kg akyayı tereyağından kıl çeker gibi çekersin. Bu işte ağırlığın da çok önemli olduğunu unutma.
Japonyadaki fabrika neyse Malezyadaki de aynı. İşçiliğin maliyete etkisi nedeniyle Sustain ucuz. Teknik özellikleri at çek için daha uygun. Sırtıda ve yemlide de kullanacaksan biomaster ağır basabilir. Kullanımın %80 at çek ise sustain düşünmeden seçeceğin makina. Hatta diğeri stella olsa bile.

KalamA

Daimi Üye
Adı
Can
Üçü de güzel makine. Hangisini alırsanız alın mutlaka elinize alıp kontrol edin.
İlk ve önemli kontrol, misinanın üzerinde yürüdüğü makara olsun.
Bu makara üzerinde ip veya misinayı U şeklinde sardıktan sonra misinayı ileri geri en az 15 cm strokla hareket ettirin. Sesi ve makaranın dönmesini kontrol edin.

Bende Twinpower4000 (şimdi yok 1.5 aydır tamirde) sorduğunuz 3 makineden ikisi Sustain4000 ve Exence3000M var.

Twin Power 4000SW de başlangıçta ses var mıydı hatırlamıyorum kullanmaya başladığımdan iki hafta sonra sarım sırasında ses oluştuğunu fark ettim. Vida gevşetmeden tel yataklarını Shimanonun sıvı yağıyla yağladım. Çünkü makine bakımı için buraların yağlanması gerekiyor. Sarmadan kolu çevirmede herhangi ses sorunu yoktu, mekanizma sağlam. Bu şekilde kullanmayı sürdürdüm. Önce 200 liralık Spider Wire invisi ipim kopmaya başladı. Suçun ipte olduğunu sanarak, çok pahalı bir ip olan Morethan Branzino aldım. Bir haftada bu ipin de bükümü açılıp kalınlaşmaya başladı.

Daha önce sıkışıp çıkmaması gereken teleskopik bir kamışın iki parçası 4-5 kullanım sonrası çıkıp ayrıldığı için tamirini 6 ay kadar beklediğimden bunu yedek makina almama rağmen servise göndermedim. Üçüncü yedek makina olarak Sustain aldıktan sonra daha çok Exence'i kullanmak üzere, Cahit Acun buraya son ne zaman gelmişti hatırlamıyorum Şubat sonu veya Mart başı olabilir onunla Tw. Power servise gitti. İstanbula gittiğinin ertesi günü İnce Çizgi'ye vermiş ve o gün servise kargolanmış. Geçen hafta İnce Çizgiden aradılar abi makine geldi yanında 25 liralık bir fatura olduğunu söylediler. Ben de önemli değil deyince ancak yapılmamış olarak geldi gönderdiğimiz gibi dediler.

Twin Power'daki sorunlar nedeniyle kısa süre sonra yedek olarak kullanmak üzere Exence3000 almıştım. Ve ilk kullanımda bunun da sarma sırasında garip ses çıkardığını duyunca, Exence4000 i olan arkadaşa makinesinde ses olup olmadığını sordum. Arkadaş makinaya evde ilk kez ip sararken sesli sardığını söyleyince bunların mekanizmasında çalışma sırasında böyle bir ses çıkardığını sanarak kullanmaya devam ettim. Daha sonra exencenin de misina makarasının yatağının bozuk olduğunu sesin buradan geldiğini fark ettim. Alalı bir yıl olmamış bu makineyi de servise gönderip sittin sene beklememek için kendim onardım.

Biomaster JDM yazmışsınız ama Malezya'da da üretilmesine rağmen güzel makinadır sanırım. Benim Twin Power da Japon malı. Ben Biomaster kullanmadım.

Sorduğunuz diğer iki makine ise de bende var. Sustain de Exence de Malezya üretimi.

Sustain'i hiç kullanmadım ambalajında duruyor ancak makarasını kontrol ettim, ip sardım görünürde bir sorun yok.

Exence 3000 küçük ve çok hafif bir makine olmasına rağmen 10kg lık drag kuvvetiyle güzel makine. Düşük devri ve küçük makara çapıyla kolu hızlı çevirenler için levrek avında mükemmel. 7.3 kglık levreği bu makinayla hiçbir takılma, kilitlenme olmadan rahatlıkla çektim.

Bunca kalite prosodürleri ve uygulamalarına rağmen arada gözden kaçmış iki makina da bana mı rast geldi bilmiyorum fakat satış sonrası hizmeti hala hiç olmayan bir marka bu Shimano Türkiye.

Yine de teşekkür etmem lazım, beni son zamanlarda iki Daiwa kamış sahibi yaptılar.
Çünkü hala servislerinde, ne zaman verdiğimi unuttuğum biri Technium 2 kamışım var.

Bu yazıyı onları tanıyan biri onlara iletebilirse sevinirim. Çünkü telefonlarını dahi açmıyorlar.

Değerli Bülent ağabeyim, bu yazını kendin, kocaman harflerle açtığın ayrı bir konuda sunsaymışsın keşke hepimize diye geçiriyorum içimden sürekli. Sen, tanıdığım en gönlü bol, en kocaman yürekli adamsın. Bir başkası senin yaşadığın sıkıntıları yaşasa Tüketici Hakları Mahkemesine, hatta İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar giderdi. Üslubunu bozmayıp, kimseyi kırmadan nasıl da yazmışsın sorunlarını...

Bahse konu dev firmanın birçok üst segment ürünlerini kullanıyorsun. Birçok spincinin beğenmediği, yada benim öyle gözlemlediğim onlarca Shimano marka rapalan var ve verim alamamana rağmen hala yenilerini ediniyorsun. Hem de oldukça hatrı sayılır ücretlerle. Bir o kadarını etrafındakilere sürekli hediye ediyorsun.

Bu kadar sorunu yaşadığını gören, seni tanımayan birisi ister istemez acaba kullanıcı hatası mı diye düşünebilir. Sen malına da gözün gibi bakıyorsun. Zincirdeki hemen her halkada en kaliteli ürünleri kullanıyorsun. Tüm bunlara rağmen bu sıkıntıları yaşıyor olman ve durumun bu hale gelmiş olması oldukça üzücü ve böylesine büyük bir firmaya benim hiç yakıştıramadığım şeyler bunlar.

Yakın geçmişte Koray arkadaşımızın gözlemleri ve konunun peşini bırakmamasıyla çözülen problemi kapsayan şu konuyu yeniden gündeme getirmek isterim: https://www.baliksevdam.com/forum/y...e-2500-fd-deki-misina-sarim-sorunu-12003.html . Bu konunun akıbeti gösterdi ki, dev firmalar da hata yaparmış ki çalışanları insan ve hata insana mahsustur. Uzun bir süreçte sonuçlanmış olsa da bu hata Shimano markası tarafından kabul edilmiş ve gereği yapılmıştır. Bu da böylesine dev bir firmaya yakışacak en isabetli ve olması gereken eylemdi zaten.

Lakin senin fazlasıyla sergilediğin hoşgörün, kısık sesin, konuyu irdeleyip uzatmayışın ve sadece birkaç yerde böyle konu aralarında bunlardan bahsedişin, sorunlarını çözmüyor, çözmeyecek gibi de görünüyor. Sadece konu aralarında yaşadığın bu dev sıkıntılarından bahsedişinin neredeyse tek sebebi de bir başka kardeşinin bu sıkıntılara maruz kalmamasını sağlamaktan başka birşey değil.

Tekrar ediyorum: Bu dev sıkıntılarını ''Shimano'' çözmeli, hem de telafisi ne ise onunla, gereken özürle, Shimano'ya yakışacak biçimde ve ivedilikle. Açılmayan telefonlar, tamir edilmeden gönderilmiş ürünlere yansımış enteresan faturalarla senin gibi değerli bir ağabeylerini kaybetmeleri Shimano Türkiye'nin kıymetli çalışanlarına yakışmaz.

Severek kullandığım ürünlerini elime her alışımda senin yaşadığın bu sıkıntılar geliyor gözümün önüne, akabinde bizlerden yardım isteyen ne kadar arkadaşımıza ve sevdiklerimize bu ürünleri tavsiyeler ettiğimiz geliyor. Balıksevdam ülkenin en büyük amatör balıkçılık platformu ve bu forumun yapı taşlarından biri olan sen değerli ağabeyimizin sorununun bir an önce çözülmesi için çok rica ediyorum ''Shimano Türkiye'' yetkililerinden; Allah aşkına artık duyun, görün bunları, çözülemiyorsa bu problemler de bunu biran önce açıkça dile getirin lütfen. Bizler de bilelim ve ona göre tedbirlerimizi alalım artık. Saygılarımla...

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Tekrar ediyorum: Bu dev sıkıntılarını ''Shimano'' çözmeli, hem de telafisi ne ise onunla, gereken özürle, Shimano'ya yakışacak biçimde ve ivedilikle. Açılmayan telefonlar, tamir edilmeden gönderilmiş ürünlere yansımış enteresan faturalarla senin gibi değerli bir ağabeylerini kaybetmeleri Shimano Türkiye'nin kıymetli çalışanlarına yakışmaz.

Ben Japonlarla çalıştım. 11 kez Japonya'ya gittim. Orada tv veya bu tür ürünler için onarım pek yoktur. Bozulunca garanti süresi içinde hemen yenisi verilir, garanti süresi dışında ise kullanıcı ürünü atar yenisini alır.
Otomobil, takım tezgahı gibi ağır ve pahalı ürünlerde onarım mecburen var.

Ancak arıza durumunda her ülkeye gerekli önemi vermezler. Adamı süründürürler. Pazarı veya ülkeyi önemli olarak görürlerse ilgilenirler.

Bizim ülke onlar için birçok konuda önemsiz pazar. Ayrıca buradaki Shimano da garip bir yer. Telefonu açan yok. Açtıklarında da ilgili kişiye bağlanmak daha büyük sorun.

Benim kafamda çalışanlarıyla çok sorunlu bir yer. Henüz santral meselesi dahi çözülmemiş bir firmada diğer bölümler nasıl düşünemiyorum.
Bu miktarda satışı olan ve ilk tercih edilen ürünleri olan bir kuruluş bu durumdaysa ve orası benim olsaydı tüm çalışanları işten atardım.

Ancak Japonları da kendime göre tanıdığımdan orada çalışanlara hak vermekteyim. Japonlar işlerine gelmediğinde anlamamış gibi yaparlar. Karşılarındaki kişiye saygı kültürlerinde önemli olduğundan, insanın yüzüne karşı ilgilenmediklerini belli etmezler.

Bu sorunların çözülmesi için Türkiye'yi önemli pazar olarak görmeleri gerekir.
Bize göre inanılmaz para harcayarak burada kendi firmalarını kuran tanıdığım başka Japon firmaları dahi uzun süre hala Türkiye'yi önemsemedi. Çok küçük bir Avrupa ülkesini bizden daha çok önemserler.

sayitusta

Daimi Üye
Adı
Mehmet koçak
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Al bir Shimano VANQUISH 4000-XG olayı bitir yok o muydu vah bu muydu 1000 tl fiyat aralaığında sustain - stradic - rarenium - biomaster üç aşağı beş yukarı aynı makina ..Tabi biomasterin japon versiyonu var onnu bilmem ama ona vereceğin parayı VANQUISH ver...

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Bu sorunların çözülmesi için Türkiye'yi önemli pazar olarak görmeleri gerekir.
Bize göre inanılmaz para harcayarak burada kendi firmalarını kuran tanıdığım başka Japon firmaları dahi uzun süre hala Türkiye'yi önemsemedi. Çok küçük bir Avrupa ülkesini bizden daha çok önemserler.
Buradaki sorun sanayi bakanlığının veya ilgili olan bakanlık hangisiyse onun hiç bir şeye aldırmamasıdır.
Devlet devlet olsa, koyduğu kanunun kuralın uygulanıp uygulanmadığını denetler, gerekli yaptırımları yapar ki kimse ama hiç kimse sorumluluklarını yerine getirmemekten kaçınmasın.