Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Ultegra C14 14000 ile Jig

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Erdembye tarafından paylaşıldı.

1. Erdembye

Erdembye Aktif Üye

Değerli balık dostları;
    Bir konuda görüşlerinize başvurmak istiyorum.
    Örneğin; Shimano Ultegra C14 14000 XTB makine alırsam, http://www.n11.com/shimano-ultegra-ci4-14000xtb-olta-makinesi-P26213157
    Deviri düşük; (4.3:1), ama bu devirde bile, bir turda 103 cm sarıyor.
    Ağırlık olarak 580 gr, 5+1 Rulman
    Drag gücü 20 kg, artı surf için birçok extra özellik, Xship dahil (ne kadarı işe yarıyor, ne kadarı reklam tartışılır)
    Drag gücü, sarım miktarı, kafa büyüklüğü gibi özelliklerde, ortalama bir jig makinesinin özelliklerini karşılıyor.
    Sizlere sormak istediğim, bu makineyi alırsam, jig yapabilir miyim, dikey jig'de veya beklemeli avda nasıl olur, Jig makinelerine göre avantaj ve dezavantajları ne olur?
    Makara-kafa yapısı, veya başka surf makinalarına özgü özellikleri (safkan surf makinesi olmasa da) dezavantaj oluşturur mu?
    Hepsi bir arada, hap makine olamayacağının farkındayım, ama bu kadarlık bir bütçe ile, (deniz kenarında oturmayan amatör avcıyım) ikisini bir arada çıkarabilir miyim? :D
    Değerli görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Güzel makina.

Kullanım süreciniz dahilinde, istediğn avları rahatlıkla yapabilirsin. Ha, spinde biraz değil de bayağı sıkıntı çıkartsa da, Sörf, tekne, beklemeli avlarda işini görür. 2 yedek makarası vardı olarak bilirim ve verdiğiniz linkte 890 lira seviyelerinde gözüksede, 840 lira seviyelerindedir ve elden direkt alma şansınız varsa da, 700-750 liraya elinizde kalır.

Aslında, kullanım aralığınızı göz önünde tutarsak, genel kullanım amaçlı makinalar, biraz daha isabet olacağınıda gözardı etmemekte yarar var.

Erdembye bunu beğendi.
  4. Erdembye

Erdembye Aktif Üye

Tevfik abi yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
    Sürekli at-çek için değil tabi ki de, ama surf ve jigging için tek makineye indirebilirsem bütçeme epey faydası olacaktır.
    Peki bu makinede jig aksiyonu veya iri avlarda kalama, dişli vs.de herhangi bir sıkıntı olur mu?
    Bir de elden direk almak derken, mağazaya gidip almaktan mı bahsediyorsunuz?

5. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Erdem kardeşim, direkt elden derken, dediğiniz gibi canlı canlı satış yerinden görerek, pazarlık ederek almayı kastettim. :D

Şu an sizin konumunuzu çok iyi tasavvur ediyorum. Senelik 1 aylık bir tatil ve deniz kıyısında bu süreyi en güzel şekilde günün şartlarına göre ama tekne, ama kıyıdan beklemeli av yaparak geçirmek. :D Yanılıyor muyum ? :confused: :D

Bahsettiğiniz makina, ana tema olarak surf disiplini. Eh, senede 5-6 gün av sahasında boy gösterecekse, sizi deşarj ederek egonuzu tatmin edecekse fazlasıyla işinizi görecektir. :D

Hastalık bu ya, arkasından mutlaka değişik alternatifli seçenekleriniz gün yüzüne çıkacak ve mutlak olarak da gerçekleşecektir. :D

Nereden biliyorsun dersen ? Kendimden biliyorum ve genel tedavi bu şekildedir. :D

Az alın, öz alın. Kalite olsun ama, bir kez olsun ana prensibimdir. :D Bu nedenle nacizane tavsiyem odur ki, neyi niçin, hangi amaçla aldığınız, almayı düşündüğünüz ürünün diğer alternatiflerine göre + sı -- si nelerdir konusunda kendinizi 2-3 kere sorgulayın. Sonra da nokta atışı ve tam isabet.

Jig amaçlı olarak aşağıda ki linki ayrıca incelemeni önereceğim.

http://www.balikavmarketi.com/jigging-yuk-makineleri-pmk58

Güzellikleri yaşaman dileklerimle.

Erdembye bunu beğendi.
  6. Erdembye

Erdembye Aktif Üye

Tevfik abi tekrar yardımların için teşekkürler.
    Aslında memleket Denizli olunca, kuşadası, bodrum, izmir, antalya vs. hepsi baya yakın mesafeler.
    Şu anda yaptıgımız da senede bir sezon değil, ama ayda 1-2 defa bu bölgelerden birinde değişik disiplinlerle avlanmak. Şu anda bodrumda tekne ve beklemeli av, kuşadasında ise kıyıdan yemli ve at-çek çalışıyoruz.
    İleri bir tarihte ise, tekne ile jig avlarına çıkma niyetindeyiz.
    Değerli yardımlarınız için çok teşekkürler.
    Saygılarımla.

7. MAKCA

MAKCA Yeni Üye

Surf için makina alıp jig yapacağına jig için bir makina alıp surfta kullan.
    Jig makinalarının mili daha kalın oluyor.
    Ben Quantum cabo makinayı her şeyde kullanıyorum.

Erdembye bunu beğendi.
  8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Surf makinelerin milleri uzun olduğundan eğilmeye bükülmeye daha meyillidir bence siz jig yapacaksanız güzel bir jig makine alın.

Erdembye bunu beğendi.
  9. Erdembye

Erdembye Aktif Üye

Az çok sormak istediğim buna benzer birşeydi. Teşekkürler.