Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Ultegra Serisi

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ayvalikli34 tarafından paylaşıldı.

1. ayvalikli34

ayvalikli34 Yeni Üye

Herkese selamlar;

Forumumuzun tecrübeli ve bu makineler hakkında deneyimli arkadaşlarımızın, abilerimizin yardımına ihtiyacım var.

Shimano Ultegra 10000 XSA CI4 ve
    Shimano Ultegra 10000 XSC arasında ki fark tam olarak nedir?

Boğazda yemli avlarda ve rapala avında kullanıcam, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

İlk önce fiyat farkı var. XSA CI4 daha hafif ve rotor malzeme mukavemeti daha yüksek.
    Ancak XSC de hafifletilmiş yeni model olduğundan aralarındaki ağırlık farkı az olmalı.

Ancak 10000 yerine 5500 hem fiyatı hem ağrılığı nedeniyle tercih edilmeli ve boğaz için her bakımdan yeterinden fazladır. Mukavemet daha iyi olsun derseniz 5500 CI 14 ü 10000 den daha uygun fiyata alabilirsiniz. En az 100gr daha hafif olabilir bakıp inceleyin. Misina kapasitesi de boğaz için yeterli olacaktır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Aralık 2013
  4. ayvalikli34

ayvalikli34 Yeni Üye

Bülent Bey merhaba; yormayan bir makine düşündüğüm için devir olarak 4.8 i geçmek istemiyorum. Bu makineler tam benim istediğim makineler, ikisinden birini alıcam ama karar veremedim. Aralarinda hemen hemen 250 TL fiyat farki var, değer mi acaba cı 4 u almaya diyorum. Bu farka sebep olan farklılık sadece cı4 ün mukavemet olarak daha guclu olması mı? Ikisine de yük bindiğinde çok fark oluşur mu acaba? Ya da başka ne gibi farklar vardır aralarında?
    Tesekkur ederim...

5. arkadas

arkadas Aktif Üye

sanki bogazda kilic baligimi var ki devasa mukavamet gerektiren makinaya ihtiyac olsun ati üstü levrek cupra falan fiyti uygun olani al

6. furunotr

furunotr Aktif Üye

Kılıçbalığı??? Kimbilir??? Belki de bir gün denk gelebilir...

Boğaz'da hiç avlanıyormusunuz bilmiyorum; ancak Istanbul Boğazı'nda donanımı zorlayan balık değil Boğaz'ın koşullarıdır ve mümkün mertebe dayanıklı, sağlam, kuvvetli ve gramaj olarak hafif ekipman tercih etmek gerekir...

Çok tel fırlatan makina, kırılan kamış gördük; görmeye de devam edeceğiz...

casasera bunu beğendi.
  7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Önerdiğim daha küçük olan 5500 ün özelliklerine baktım.
    Bir ay önce ben de CI 4 olmayan başka bir model ultrega 5500 aldım henüz kullanmadım.:)
    SHIMANO ULTEGRA CI4 5500 XTA
    Ağırlık 495 gr. Bu boğaz gibi yerlerde surfle sık atıp çekerken çok önemli. Çünkü surfün genel kullanımındaki gibi yemli olta atıp beklemiyorsun, Ve bu makineler yüksek verimli olduklarından kullanıcıyı yormazlar. İnsanı yoran faktörlerden biri ekipmanın ağırlığı diğeri de makinenin veriminin düşük olması.
    Çevrim oranı 5.3/1 olup fazla gibi gözükse de makinenin verimi nedeniyle yormaz.
    Verim kısaca; elde ettiğine göre harcadığının oranı demek.
    0.35 misinadan 290 metre sarabiliyormuşsun.
    SHIMANO ULTEGRA CI4 5500 XTA - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri

Bir de bu var 505gram olup diğerinden CI 4 e göre 10 gram ağır ki bu farkın hiçbir önemi yok. ve boğaz için yeterli özelliklerde. 200 TL daha ucuz.

Shimanonun super bir misinası var şimdi. Sorunsuz ve sağlam ancak mavi.
    OKYN TECHNIUM SURF 035M 300M - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri

Makinenin yedek makarası da var. Ona da istersen ip sarabilirsin.

Benim aldığımı sitede bulamadım o da 5500 5 rulmanlı 510gramdı. Modeli neydi unuttum. Makine İstanbulda. İnce çizgiden Hamdi beyi vaya Selçuk'u arayıp onlardan da bilgi al. Bence 10000 yerine 5500 15kg drag ile istediğin her türlü özelliğe sahiptir. 10-15 gün sonra Shimano Türkiyede. Arızalı parçayı 10 günde getirip tamir edemezlerse yeni ürün ve Powerpro ip hediye edecekler duyduğuma göre. Böylece kaliteli bir ürünün servis sorunu da çözülmüş oluyor.

Sonuç olarak seçtiğin marka Shiamano ve model Ultrega çok memnun kalacağın özelliklerde ve orta fiyat aralığında. Boyut ve malzeme farkı elbette ki senin kararın olacak. Ben senin sorun nedeniyle yardımcı olmak için düşündüklerimi yazdım. Bu arada bolca da reklam yaptık:D
    Hamdi reklamdan hoşlanmaz ve utanır.

8. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

5500 modeli beni çok çok yormuştu..hatta balıktan soğutmuştu
    10000lik daha ideal devir bakımından.
    bence

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

10000 nin çapı büyük olduğu için çevrim oranı küçük olsa da çektiği misina boyu önemli. Aslında önemli olan belirli bir yükü aynı hızla çekerken kola verilecek moment.
    Bunu hesaplamak veya en iyisi ölçmek gerek.
    Ben deneyip sonucu yazmadım, sadece düşündüklerimi yazıyorum.
    En doğrusu her ikisini de kullananların yanıtlaması.

10. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Haklısın Bülent Bey, zaten ağırlık yönünden 10000lik benim tamamen ilgi alanımın dışında kalan bir makine..Sonuçta bütün gün elde avlanıyoruz olta takımıyla..
    İkisini birden kullanıp tecrübe eden arkadaş varsa yardımcı olacaktır görüşüyle.

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

10000 lik modelini öneririm. Boğazda surf makinede 4.3 devri kesinlikle geçmeyin derim. Hatta mümkünse 3.9 geçilmemeli.