Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shimano Ultegra Serisi

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
5500 ve 10000 kullanmış biri olarak boğaz için düşünüyorsa kesinlikle 10000 derim. 5500 boğazda hem sizi hem de kendini yorar.

ayvalikli34

Yeni Üye
Adı
Zeki
5500 ve 10000 kullanmış biri olarak boğaz için düşünüyorsa kesinlikle 10000 derim. 5500 boğazda hem sizi hem de kendini yorar.
Emir Bey 10000 liğe şüphe yok zaten. Ona karar verdim. 5500 lüğün boğazda daha çok yoracağı aşikar zaten devrinden dolayı.
Merak ettiğim konu 10000 XSA CI4 le 10000 XSC nin aralarında ki fark. Fakat sanırım kullanan veya bilgisi olan yok bu yeni modelle ilgili. Artık riske girip 10000 XSC'yi alicam bu gidişle 250 TL daha ucuz olduğu için.

Goruslerimi paylasirim...

arkadas

Daimi Üye
Adı
ibrahim
Kılıçbalığı??? Kimbilir??? Belki de bir gün denk gelebilir...

Boğaz'da hiç avlanıyormusunuz bilmiyorum; ancak Istanbul Boğazı'nda donanımı zorlayan balık değil Boğaz'ın koşullarıdır ve mümkün mertebe dayanıklı, sağlam, kuvvetli ve gramaj olarak hafif ekipman tercih etmek gerekir...

Çok tel fırlatan makina, kırılan kamış gördük; görmeye de devam edeceğiz...
-----------------------------------------------------------------
dostum o kiranlar benim gibiler senin gibi tecrubeliler icin alvioda ccooook is yapar günümuz teknolojisi artik al seviyede bile iy olanaklar sunuyor ve suda daha önemli bakik icin ayda ne kadar zaman ayiraliyorsun cogumuzun bu bu guzel zevk icin zaman haric cok seyi var ben 1 milyondan fazla insanin tercih ettigi exage kullaniyorum oda ayda 2-3 ve umarim kilic gelir yasiniz genc ustad ;)

arkadas

Daimi Üye
Adı
ibrahim
XS - ve en sonundaki ( A) harfi standart i
B harfi big büyük
C harfi compact orta büyüklük
S harfide small kücük anlaminda kullaniliyor bilgim kadariyla

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
XSC yi bir kere kullanmıştım. Makine sararken kafa sallıyordu. Sanırım Dyna Balance sistemini koymamışlar. Hatta shimanoya yakıştıramamıştım.

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
-----------------------------------------------------------------
dostum o kiranlar benim gibiler senin gibi tecrubeliler icin alvioda ccooook is yapar günümuz teknolojisi artik al seviyede bile iy olanaklar sunuyor ve suda daha önemli bakik icin ayda ne kadar zaman ayiraliyorsun cogumuzun bu bu guzel zevk icin zaman haric cok seyi var ben 1 milyondan fazla insanin tercih ettigi exage kullaniyorum oda ayda 2-3 ve umarim kilic gelir yasiniz genc ustad ;)

Exage 10000 Boğaz için yeterli bir makina bana göre ama küçük bir eksiği var; klepe mekanizmasında kilit yok ve uygun pozisyona getirilmezse kapanma yapabiliyor, bununla beraber Hyperloop kullanan ve avlanabilen de biliyorum ki aslında bu makina da bazı eksikleri olmasına rağmen yeteri kadar sağlam ve güçlü bir makina; ama bir parça özellik isteniyor ise daha üst modellere bakmakta yarar var...

Kamış konusu daha çetrefilli; ucuz olanlar maalesef ya yorucu oluyorlar; ya da yarı yolda bırakıyorlar...

Kılıçta gözüm yok...:)

arkadas

Daimi Üye
Adı
ibrahim

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
XS - ve en sonundaki ( A) harfi standart i
B harfi big büyük
C harfi compact orta büyüklük
S harfide small kücük anlaminda kullaniliyor bilgim kadariyla
Aslında her boyutun farklı çevrim oranlı 3 tipi olabilir. Shimanonun bazı modelleri böyle. Örnek Aero 4000FA, Sustain vs.

Ben 5500 ü ağırlık ve fiyatı nedeniyle önerdim. Bunun yani 5500 ün düşük çevrim oranlısını aramak gerek. Çevrim oranının düşük olması kola gelen kuvvetin düşmesini sağlar. Fakat aynı uzunlukta misinayı çekmek için de düşük çevrim oranlıda kolu daha çok sayıda çevirmek zorundasınız. Çevrim oranını vitesin tersi olarak olarak düşünün. Ağır yükte, çevrim oranın düşük makinede makaranın daha yavaş dönmesini sağlayarak misinanın daha yavaş dönmesini dolayısı ile kola daha az moment ya da kuvvet uygulamanızı sağlar. Tabii kolun farklı çevrim oranlı makinelerde aynı hızla döndürülmesi durumunda. İşi daha uzun zamanda yaptığınız için daha az güç sarfedersiniz. Güç belli zamanda yapılan işle ilgilidir. Güç yüksekse iş daha kısa sürede yapılır.
Önce kavramları yazmam gerekirdi. İş bir kütlenin yer değiştirilmesi demektir. Güç bu işi yaparken geçen zamanla ilgili.

Shimano'nun bazı modelleri Harf kodlarından sonra feeder, match, spining olarak farklı çevrim oranlarını gösteriyor. Ultrega'da kodlama nasıl yapılmış bilmiyorum. Son harf tasarım yani imalat grubu sırası olabilir. Belki de hızı gösteriyordur.
Sonuçta düşük çevrim oranı olanı seçmek istiyorsanız araştırmak bulmak gerek. Piyasada 5500 ün düşük çevrim oranlı yani misinayı yavaş çekeni yoksa mecburen 10000 tercih edilebilir. Ancak bu kez de ağırlık, yorgunluk nedeni olacak. Ağırlık farkı nedir ben de merak edip şimdi baktım 10000, 5500 den 125 gr. daha fazla.

4.3/1 ve 5.3/1 çevrim oranı farkı var. İşte benim asıl anlatmak istediğim bu. 10000 i neden düşük çevrim oranlı yaptılar?? Çünkü makara çapı büyük.
10000 bir turda 103 mm ip çekerken 5500 ise çevrim oranı büyük olmasına rağmen 105 mm çekiyor. Bu da her iki boyutta da aynı kuvveti uygulamak demek. İkisi de 5S-ARB rulmanlı verim kaybı da aynı.

Bunları şimdi yukarıdakileri yazdıktan sonra bakıp inceledim. Şu anda beni hiç kimse 5500 yorar 10000 yormaz diyerek ikna edemez. Sadece ön yargı. Bence 10000 ağırlık farkı nedeniyle yorar. Çok büyük balık tutacaksanız 20kg ve 15kg gibi drag farkı var. Fakat büyük balık nerede? 15kg drag hangi balığı çekemez?:)

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Emir Bey 10000 liğe şüphe yok zaten. Ona karar verdim. 5500 lüğün boğazda daha çok yoracağı aşikar zaten devrinden dolayı.
Merak ettiğim konu 10000 XSA CI4 le 10000 XSC nin aralarında ki fark. Fakat sanırım kullanan veya bilgisi olan yok bu yeni modelle ilgili. Artık riske girip 10000 XSC'yi alicam bu gidişle 250 TL daha ucuz olduğu için.

Goruslerimi paylasirim...
XSC de daha yeni ve daha üstün teknolojiler kullanılmış. Ben de sanırım onu alırdım. hayırlı olsun.