Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Yasei Red vs. Beastmaster CX ?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Guru tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Guru

Guru Üye

bir süredir forumu dışardan takip ediyorum. bu süre içerisinde at-çek ile ilgili az çok bilgi edindim. bundan sonraki sportif avcılığımı çoğunlukla at-çek yaparak sürdüreceğim. hedef balik ise tahmin edilebileceği üzere levrek.. yeteri kadar sahtem var ve çoğunlukla 7-30 gr. aralığında. lazım olan iyi bir spin kamış ve bu kamışa en uygun makine. aklımda iki kamış netleşti ama makine konusunda bir fikir edinemedim. bu aşama esirgemediğiniz her mesaj her tavsiye benim için altın değerinde lütfen heyecanımı mazur görün :eek:

düşündüğüm kamışlardan ilki Shimano'nun Yasei Red Sea Bass modeli.
    uzunluk:2.40m
    kapali uz:123cm
    ağirlik:156 gr.
    parça:2+2 tips
    atar:7-35 g
    aksiyon medium
    materyal: xt40
    fiyatı 150lira civarı

ikinci model yine shimano'nun beastmaster cx sea bass modeli
    uzunluk: 2.40
    kapalı uz: 123cm
    ağırlık: 164 gr.
    parca sayisi: 2
    atar: 7-35 gr.
    aksiyon medium (M)
    materyal: XT60+Biofibre
    fiyatı 180 lira civarı

hafiflik olarak yasei ağırlık basıyor(gerçi 8 gr fark var) kalite olarak da beastmaster.. fiyatlarda pek uçurum yok. acaba bu kamışlardan kullananınız var mı? siz olsanız hangisini tercih ederdiniz ve hangi makine ile kombine ederdiniz?
    makine olarak shimano tercihimdir. takıma ayıracağım toplam bütçe 500 lira civarında..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

İki kamışın da boyu kısa, 2.70 ve atarı biraz daha yüksek kamış seçmenizi öneririm.
    Bunu önerebilirim.

4. seawolf41

seawolf41 Yeni Üye

Shimano Yasei Red Seabass 2.70 10-50gr kamışı, shimano nexave 4000 FC ve shimano exage 3000 SFC makina ile kullanıyorum. Exage - Yasei ikilisi mükemmel uyumlu. 10 gramın altındaki sahteler için 5-25 / 7-21 / 7-28 gr kamış düşünmelisiniz bence. Yada 10 gram altındaki sahteleri kurşun ayak ile kullanabilirsiniz. Kamış fiyat/Kalite olarak bana göre çok iyi. Özellikle Exage makina ise harika. Ama tabiki çok daha iyileri var. Bütçe meselesi....

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kamışlara dokunup alma şansın varsa öncelikle alışverişini öyle yapmanda fayda var.

Kamış boyunu ise gideceğin avlakların durumuna göre seçmelisin.
    Kumsal ve suyun içinden avlanmak için 2,10-2,40m - mendirek, kayalık vb yüksek yerlerden avlanmak için de 2,70-3,0m arasındaki kamışlar daha faydalı olacaktır.

Hafiflik önemli faktör bence de. Bu nedenle makina seçiminde stradic CI4 2500 - 4000 serisinden seçebilirsin.

6. Guru

Guru Üye

mersinde yaşıyorum buradaki av marketleri genelde muhtelif ürünler satıyorlar malesef internetten almak zorundayım öğle elime alıp inceleme şansım yok :( mersinde belirlediğim avlakların bir kısmı denize sıfır; bir kısmı ise denizden 1-2 metre yüksekliğe sahip iskele ve kayalık yerler. benim boyum 180cm aslında dediğiniz gibi 2,70 ila 3,30 arası kamışlarla ilgilenmeliyim ancak başlangıçta ortalama bir kamış almak zorundayım. alacağım bu kamışla yeteri pratiği edindikten sonra daha uzun ya da daha kısa kamışlar edinebilirim.

stradic makinayı ilgi listeme ekledim. peki önerebileceğiniz kamış var mı? kombine olarak makina-kamış önerisi de olabilir. acele etmiyorum iyice araştırıp öğle karar verecegım.

7. Guru

Guru Üye

Uluç bey öncelikli hedefim levrek bu yüzden çok iri sahteler kullanmayacağım. sahtelerin ortalama ağırlıkları 13gr civarı.. 7-35 atarlı kamışlar daha uygun olmaz mı sizce?

bir de bu kamışlar medium sertlikte. medium-heavy olsa daha iyi mi olurdu?

8. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

2.40 a hiç bulaşmadan direkt 2.70 almalısın bence. Acemiliğimi atayım diye kamış alınmaz. Boşa para. Sonra evde bir kösede kamış biriktirmeye başlarsın benim gibi :)

Beastmaster sea bassın 270inin atarı yüksek istediğin performansı alamazsın. Bir de sapları bana kısa gelmişti. Uluç'un tavsiyesi güzel.

9. Guru

Guru Üye

başlangıç olarak 500 lira ayırdım takımina... aslında okuma salina sea spin filan alsam makina ile 300 liraya gelir hatta bence okuma salina pek çok shimano kamıştan bile kalitelidir ama gel gelelim japonlara karşı da bir zafiyetim var es geçemiyorum işte :)

10. Guru

Guru Üye

Uluç beyin tavsiye ettiği kamış shimano'nun freshwater olarak kategorize ettiği kamışlardandır. bu kamışlar akdeniz tuzuna dirençsiz kalır zamanla deforme olur. bunun yerine nexave cx game type'ın tercih edilmesi daha uygun olur diye düşünuyorum.

11. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Her balıktan sonra kamışınızı çeşme suyu altında yıkarsanız kesinlikle kamışınız tuzdan zarar görmez.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.