Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurallar Sıcak Fırsatlar ve İkinci El Kuralları (YENİ) 2016

Konu, 'Sıcak Fırsatlar ve İkinci El' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Değerli Üyelerimiz;

  Forumumuz takdir edersiniz ki, gerek katılımıyla, gerek aktif üye sayısıyla balıkçılıkla ilgili platformların başında gelmektedir.

  Kalabalık nüfus haliyle bazı konularda kuralların esnetilmesi, bazı durumlar da ise katılaştırılması suretiyle, genel anlamda; kuralların çoğunluğa göre değişimini de beraberinde getirmektedir.

  Çok sıkıntı yaşanmadıkça müdahale edilmesini yönetim olarak doğru bulmasak da, bazı durumlarda yeni veya farklı kurallar eklenmesi de kaçınılmaz olmaktadır.

  İkinci El ve Sıcak Fırsatlar Bölümümüze Olan İlgi malumunuzdur. Facebook ve diğer platformlardaki denetim yetersizliği giderek artan bir talep ile bu foruma dönüş olarak yansımaktadır. Takdir edersiniz ki hiçbir beklentimiz ve çıkarımız olmadan yönetim olarak sizlerin güvenliğini ve maddi birikimlerinizi koruyucu önlemler ve yaptırımlar ile sağlamaya çalışmaktayız.

  Ancak bazı kurallar subjektif görüş isteyen ve bazen bizim bile görüş ayrılığına düşebildiğimiz şekilde sonuçlara sebebiyet vermekte.. Birimizin ak dediğine diğerimiz kara diyebiliyor bu da özellikle bu hassas satış konularında önemli bir problem olmaktadır.

  Bu sebeple İkinci El Bölümü'ne Satış İlanı Açmayla İlgili Koşulları Yönetim olarak gözden geçirip ortak bir kararla bazı kuralları kesin ve net bir hale getirmiş bulunmaktayız. Bu vesileyle de artık konusu silinen veya onaylandıktan sonra tekrar silinen veya hiç açılmayan üyelerimizin itirazlarının minimuma inmesini amaçladık..

  Aşağıda Sunacağımız Kurallarımız Ortak Kararla Belirlenmiş Olup, Anlayış Göstereceğinize Olan İnancımız Tam olmakla birlikte, İkinci El Bölümünde bundan sonra daha da güvenli ve daha keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacağını umuyoruz:)

  1 ) Burada yazılan kuralların tamamı, bu bölümde konu açan ve konuları takip eden tüm üyeler tarafından okunmuş, anlaşılmış ve kabul edilmiş sayılır. Kuralların gereğini yerine getirmeyen üyeler ve konulara yönetim tarafından gerekli görülen yaptırımlar uygulanır. Mevcut kuralları güncelleme (ekleme-çıkarma) hakkı forum yönetiminde saklıdır. Her zaman kurallara ek olarak insiyatif kullanma hakkı da yönetimde saklıdır.

  2 ) Balık Sevdam Forumu bu satışlardan hiçbir şekilde çıkar elde etmeyeceği gibi, alan ve satan kişiler arasında çıkabilecek olası uyuşmazlıklardan da sorumlu değildir. Alışveriş-takas v.b sonucunda doğabilecek sorunlar alıcı ve satıcıyı ilgilendirmektedir.

  3 ) İlanlar fiyat içermek zorundadır. Takas dahi olsa Ürünün ederi mutlaka yazılmalıdır aksi takdirde ilan yayına alınmayacaktır..

  4 ) Ürün Fiyatı Belirlenirken Türkiye piyasa fiyatlarının MİNİMUM %30 altında belirlenmelidir.. Ülkemizde bulunmayan ürünlerde de aynı kural yurtdışı fiyatları üzerinden geçerlidir. Bu Kural Özellikle İkinci El Bölümünde Sergilenecek Sıfır Ürünler için de geçerlidir.Satılmak istenen ürün sıfır bile olsa İkinci El Olarak Değerlendirilecek ve belirlenmiş ikinci el indirim oranına tekabul edecek bir fiyat konulması zorunludur..
  Bu Kural Gold Üyelik Sahibi Olanları da Kapsamaktadır. İstediğiniz Fiyatlardan Satış İmkanı için Market Bölümü Açılmıştır.

  5 ) Ürünün güncel fotoğrafı satış ilanına mutlaka eklenmelidir. ''Fotoğraf sonradan eklenecek'' şeklinde açıklamalar kabul edilmeyecektir.

  6 ) Satılan ürün belli bir stoğun yada miktarın satışına yönelik olmamalı, devamlılık, miktar olarak pazar niteliği taşımamalıdır.
  Stoklu ve Devamlılık Arzeden Ürünler ''Market'' Bölümünden Satılmak Zorundadır.
  ''Market Bölümü'' ne İlan Açabilmek için Gold Üye Olmalısınız.


  7 ) Güncel, nokta, vb anlamsız kelimelerle ve gereksiz sohbetlerle konularını yukarı çıkartanlar uyarılacak, devamında konuları kilitlenecektir..

  8 ) Açık arttırma yasaktır. Ayrıca "Fiyatını siz belirleyin, vs." gibi yönlendirmeler de yasaktır. Telefon Yazılıp bana buradan ulaşın aramızda hallederiz şeklinde satış da yasaktır. Tüm satış süreci şeffaf ve tüm üyelerin gözü önünde gerçekleşmelidir.

  9 ) Sahte üyeliklerle ya da yeni açılmış, henüz güven sağlamamış, yeterince tanınmamış üyeliklerle açılacak ilan başlıkları yönetim tarafından incelenerek düzenlenebilir, kilitlenebilir, silinebilir. Bu konuda insiyatif tamamen Moderatorlere aittir. İlanınız silinmişse bu başlıktaki kurallardan enaz bir tanesine uygun değildir demektir. İkinci El Bölümünde İlan Açacak Üye Minimum 2 ay önce üye olmuş olmalı, Tanışma Konusu açmış olunmalı, ayrıca İsim, Soyisim, Bulunduğu il gibi temel bilgileri profilinde eksiksiz ve doğru şekilde bulunmalıdır. 100 Mesaj Sayısı Kuralı Şimdilik Kaldırılmıştır.

  10 ) Malzemenin son durumu hakkında (arıza,eskime..vs) gerçekçi bilgiler yazılmalıdır. Satılık ürüne ait fatura, garanti, kutu, içerik vs. gibi bilgileri ilanınızda mutlaka belirtiniz. Bu konular alıcının soracağı bilgiler olduğundan çok önemlidir.

  11 ) İlanda gereksiz yorum, fiyata müdahale, almayacak olmasına rağmen laf atma gibi girişimler ilan sahibinin şikayeti doğrultusunda açılan ilanda silinebilir. Burada ilan sahibinin yaklaşımı çok önemlidir. Polemik yaparak laf yetiştirmeye çalışmak yerine şikayet etmeniz en kolay yöntemdir. Polemiğe giren üyelerin de mesajları silinmektedir, ilanları kilitlenebilmektedir. Aynı şekilde polemik yaratan konu sahibi olmayan üyelerin de yapılacak ikazın ardından devamı halinde üyelikleri silinecektir.. Üyelerimizden Beklediğimiz Eylem ''Şikayet Butonu''nu Kullanmalarıdır.

  12 ) Eğer ilanınızda "fiyat indirimi veya artışı", "hediye ürün" ya da herhangi bir değişiklik varsa elbette bunları belirterek güncellemelerden diğer üyeleri haberdar etmeye devam edebilirsiniz.


  _____________________________________________________

  Not:
  Zaman zaman Sıcak Fırsatlar Bölümünde yazılan yüksek fiyatları üzülerek görmekteyiz. Sıcak Kelimesini Laf Olsun diye yazmadık. Gerçekten Sıcak Olmayan Ürünlerin Bu bölümde Satılmasını İstemiyoruz. Ancak İstediğiniz Fiyata Satma Hakkını da tamamen engellememek adına ''Market Bölümü''nü Sizlerin Kullanımına Açmış Bulunmaktayız. Bu Vesile ile yaşanan tartışmaların da sonlanacağını ümit ederek keyifli Forumlar Diliyoruz.

  Unutulmasın ki, Sıcak ve Uygun Fiyatlı satışlar tamamen site üyelerimizin menfaati içindir. Kuralları ihlal ettiğini düşündüğünüz ilanlara rastlamanız halinde, ki hatalı olarak onaylanmış da olabilir, lütfen ŞİKAYET BUTONU'nu kullanmaktan kaçınmayalım.

  Keyifli Forumlar Dileriz.

  Yönetim
   
  Son düzenleme: 3 Ocak 2016
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Arkadaşlar pazartesi gününden itibaren yeni kurallara göre uygulamalarımız başlayacaktır. Herkesin göz atmasını rica ederiz :) Keyifli forumlar dilerim :)
   
 4. rapala17

  rapala17 Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  3 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  363
  Beğeniler:
  89
  Çok teşekkürler. Aydınlatıcı ve güzel bir bilgilendirme olmuş.herkese hayırlı forumlar.
   
  Hamdi ve Selahattin bunu beğendi.
 5. eylmz

  eylmz Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.815
  Beğeniler:
  1.451
  Şehir:
  AVCI-LAR
  Yeni kurallar birçok sorunu ortadan kaldıracak gibi görünüyor
  Hayırlı olsun
   
  Hamdi ve Selahattin bunu beğendi.
 6. Erol 61

  Erol 61 Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2015
  Mesajlar:
  2.830
  Beğeniler:
  2.081
  Şehir:
  İstanbul
  4 madde çok iyi olmuş hatta yüzde30 deyil yüzde40 olmalı bence sonuçta sıcak fırsat adı ve paylaşım formu burası
   
  murattp, Fatalbooz, Ensar49 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 7. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Minimumu zorunlu olmak üzere, isteyen %50 de altına satabilir tabi ki bundan memnun oluruz :)
   
  Fatalbooz, Ali Ş. ve besto17 bunu beğendi.
 8. spinseabass

  spinseabass Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Aralık 2013
  Mesajlar:
  408
  Beğeniler:
  129
  Şehir:
  Türkiye
  Şuan satışta olanlar için geçerli midir? Yoksa pazartesiden itibaren yeni açılacak satışlar için mi geçerli olacak?
   
 9. besto17

  besto17 Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  3 Nisan 2013
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  68
  Şehir:
  Çanakkale
  Çok teşekkürler,yeni kurallar pek çok sorunu ve anlaşmazlığın çözülmesinde faydalı olacaktır.Herkese hayırlı,uğurlu olsun diyelim.:)
   
  Selahattin bunu beğendi.
 10. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Kurallar yayınlanmadan açılmış olan ilanlar için şuanda geçerli olmamakla birlikte yarından itibaren, şikayet alan konular olduğunda mudahale etmeye başlayacağız.
   
 11. spinseabass

  spinseabass Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Aralık 2013
  Mesajlar:
  408
  Beğeniler:
  129
  Şehir:
  Türkiye
  Teşekkür ederim.
   
  Selahattin bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.