Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sıfır 4 zamanlı 15 hp suzuki motor hakkında

Konu, 'Tekne ve Motor Bakımı' kısmında bariskunch tarafından paylaşıldı.

1. bariskunch

bariskunch Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar.2012 Ekim ayında sıfır,suzuki marka 15 hp deniz motoru aldım.Ancak suya indirmek nasip olmadı.Artık nisan veya mayıs ayına kaldı.Motora yağ veya benzin koymadım hiç.Motor şu anda balkonda yatıyor.Ancak balkon pimapenle kaplı.Yani dışarısı kadar soğuk değil.Motoru evin içine almam gerekir mi.Soğuk hava hiç kullanılmamış olan motoruma zarar verebilir mi?Şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

Hiçbirşey olmaz merak etme ..Hayırlı olsun..

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

aramıza hoşgeldin barış usta hiç birşey olmaz kullanılmadan önce rafda uzuuuun süre dursada sıfır olarak kalır ancak kullandıktan sonra rafa alacaksanız yapması gerekilen işlemler var motorunuz hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileği ile :D

5. bariskunch

bariskunch Yeni Üye

Çok teşekkürler.

6. bariskunch

bariskunch Yeni Üye

Çok teşekkür ederim.Kullandıktan sonra yapmam gerekenleri de o zaman sorarım buradan:)

7. karabalikci

karabalikci Yeni Üye

selamlar ben Ahmet Emekliyim.Balık Tutmaya bende herzaman bir ilgi vardı.belkide bu deniz kenarında buyumem etkilenmiş olmamdan kaynaklanabilir.İstanbul'dan Zodiac 360 bot ve Fuji marka 4 zamanlı uzun şaft 15hp bir motor aldım.henüz bot ve motorum gelmedi herhalde bot yarın motorda cumartesi gunu gelicek.Şuan Kargoda, motoru bota takıp çalıştırma konusunda acemiyim birçok soru var.internette bu konuda pratik bilgiler bulamadım.bu konuda bazı sorularım var.cevaplarsanız çok sevinirim.internette 2 gundur dolaşıyorum.bazı şeyler kafamda az cok oluştu şimdi sorularıma geciyorum.benim istediğim bu konuda teknik bilgilerden ziyade pratik bilgiler.
    1-bot ve motorun resimlerini incelediğimde motorun bota takıldığı yerde motorun sıkıştırılarak monte edildiğini gordum.bu botla giderken motorun denize dusmesi gibi bir tehlike oluştururmu?
    2-motoru poşetten çıkardığımızda benzin ve yağını nasıl koyucaz?yağ tek bir yeremi iki yeremi koncak?kullanmadan once yapılcak baska bişiy varmı?
    3-kıçta motor 60kg civarı bu botla giderken botun arka kısmının denize batması ön tarafın kalkması gibi bir tehlike oluştururmu?botun on tarafına ağırlık koymam gerekirmi?
    4-yukarda değindiğim ağırlıklar ve motor gucuyle bot plane olayına gecermi?botu kullanırken dalga yonune nasıl dikkat edicez yani dalganın ustune doğrumu gidicem ?
    5-benim bulunduğum yerde bağlama yeri yok.bu yuzden botu ve motoru kullancağım zaman çıkarmayı ve aynı gun toplamayı dusunuyorum bu durumda bota ve motora topladığım zaman yapacağım bakımlar varmı? ertesi gun tekrar kullanabilirim bu arada

saygıdeğer forum üyeleri şimdilik aklıma gelenler bunlar
    ilginiz için şimdiden teşekkur ederim.

8. murat48

murat48 Aktif Üye

Öncelikle arkadaşların formunun içinde soru yerine, bence keşke başka konu açsaydınız. :)

1- Botta bilmiyorum , ama fiber teknelerde tekneye sabit bir halka var. İlave önlem olarak motoru ordaki halkaya bağlayabilirsiniz.
    2-Motorunuz ile birlikte kullanma klavuzu gelmesi gerekir. Gerekli açıklamalar orada vardır. Kaldı ki bildiğim kadarı ile ilk olarak motorun çalışmasını yetkili servis yapmalıdır.
    3- Tek kişi avlanacak iseniz ön tarafta da bir ağırlık olması, veya bir kişi daha olması iyi olur. Bana göre motor çok güçlü ve bot ise motora göre küçük ve hafif.
    4- Plane çok kolay geçer, bence dalgaya dik gitmekten ise çapraz almaya gayret edin.
    5-Bot uzun süre kullanılmayacaksa tatlı su ile yıkayıp ve muhafaza edecek yeriniz var ise havası biraz indirilip bekletilebilir , ama uzun süre motorunuzu kullanmayacak iseniz temiz su içinde 2-3 dk. kadar çalıştırıp, içindeki denizin tuzlu suyundan arındırmanızda fayda var. Bir kaç gün sonra tekrar kullanacaksanız 5. maddeye gerek yok. (diye düşünüyorum)
    Benim bildiklerim bunlarla sınırlı, detaylı bilgiyi kullanan arkadaşlar ve servis doğru olarak size sunacaktır.
    Tatlı telaş ve merakınızı anlıyorum, hayırlı olsun, bol avlar dilerim.

9. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Selamlar,
    Deniz tecrübesi olan biriyle botu ve motoru suya indirmenizi tavsiye ediyorum.
    Bu tecrübeli arkadaştan alacağınız bir haftalık bir acemi denizcilik kursu yeterli olur sanırım.

10. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

3,60 bota neden 15 hp motor aldınız yeni başlayan olarak size fazla değilmi ?

11. karabalikci

karabalikci Yeni Üye

fazla değil aslında,forumda gördüğüm kadarıyla küçük motorla başlayıp okadar çok kişi yetmeyip bir büyüğünü almış çok kişi var.