Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigara...

Konu, 'Sağlık' kısmında Latif Uğurluçimen tarafından paylaşıldı.

1. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Haziran ayının başında rahatsızlanmıştım. Belirtilerin en çekilmezi nefes almamdaki zorluktu, Gögüs hastalıkları hastanesine gittim. Günde 2 paket içtiğim sigara'yı en kısa zamanda bırakmam söylendi. Kendi başıma; özellikle balık avında 3 pakete çıkarttığım sifarayı bırakmak daha önce başarısız olduğum bir girişimdi. Kendilerinden yardım istedim.

Sağlık bakanlığının bir projesi olduğundan ve katılıp katılmayacağım soruldu, bırakmaya kararlıydım ve kabul ettim. Belki duymuşsunuzdur bir dizi tahlilden sonra belli sorulara cevap veriyorsunuz ve bunlar bir bilgisayar proğramından bakanlığa ulaşıyor. Eğer uygun görülürse ilaç tedavisi başlanıyor. İlaç için herhangi bir ücret ödenmiyor. Bu tedavi proğramı ile 11 gün oldu sigara içmiyorum ve inşAllah bırakacağım. Eğer sizlerden sigara kullanan ve brakmak isteyen varsa hemen, hemen her ilde bir hastanede bu proje yürütülüyor. Bırakmaya kararlı olmak ve başvurmak yeterli.

Adonis bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Umarım başarılı olursunuz.
    En zor olan kısmını atlatmışsınız.
    Kolay gelsin

4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Geçmiş olsun Latif abi umarım en kısa sürede bu zorlu süreci atlatırsın.

5. ryetik

ryetik Aktif Üye

Geçm,ş olsun Latif Bey. Yaptığınız avlardan ne kadar azimli ve inatçı olduğunuzu biliyorum. Bunu başaracağınızdan hiç şüphem yok. Ayrıca böyle bir imkanın olduğunu bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

6. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

İnanın çok sevindim bu kararınıza..

Ömrü hayatımda sigarasız tek bir gün bile geçirmeyen ben geçen sene salon çalışmalarım sırasında niyetlendim bırakmaya, üstelik grip nezle falan da değildim..
    İrademi denemek ve inadına içmemek için 8 gün içmedim mereti..
    burada şunları söylemek istiyorum tüm dostlara;

Tek sıkıntı 17 yaşından beri kullandığım bu illetin el ve dudakta bıraktığı tiryakilik..yoksa hepimiz çok iyi biliriz ki günde içilen onca sigaradan sadece 3 hadi bilemedin 5 tanesi bize keyif verir..
    Diğerleri tamamen alışkanlıktan yakılmıştır ve sırf dudak tiryakiliğindendir..

Şimdi efendim powerade sporcu içecekleri var hani kapak kısmı emzikli olanı, işte onlarla bol bol su tüketilirse dudaklarımızın alışmış olduğu o sigarayı emme alışkanlığını bir hayli frenliyor.
    Ve daha da önemlisi ellerimiz inadına bir şeyler arıyor, yemekten sonra, kitap okurken, çay ya da kahve içerken değil mi...? ve bilhassa pc nin karşısında iseniz :(
    Sağ elim mausta iken sol el otomatiğe bağlamış bir şekilde arıyordu paketi emin olun.. Ben o yüzden bilgisayardan 8 gün uzak kalmayı tercih ettim..
    ve tesbih çok darlandığım iyice sıkıştırdığı zamanlarda elimde tesbihimle antrede gitgel yaptım su-soda içtim günde sadece sabahları çok yordu beni bu lanet bağımlılık..

ve arkadaşlar 8 gün ben bu katilden uzak durdum nasıl olduysa,
    ki ben aktif olarak Yeşilay spor kulübünde lisanslı basketbolcuydum sigara yüzünden atıldım, uzun süre ashiara karate, body building, ve bisiklet sporları yaptım, ve hep derdimki ben spor yapıyorum ciğerlerimi etkilemiyor benim pehhhhh...
    Canıma okumuş şu anda elimde yanıp duran gavur malı...
    O 8 gün boyunca yaşam kalitemdeki değişikliğe inanamadım dostlar..
    yemekler farklı, hava farklı su bile farklıymış..
    Unutmuşum..
    Herşey çok taze kokuyor hele sabahları acı bir tatla uyanmıyordum..
    Ve arkadaş çevremdeki oltacı elemanların yanına gittim 9. gün salonda ağırlık idmanımı yaptıktan sonra.
    Bir anda denize karşı bir sigara tellendirmek geldi içimden, nasıl olsa ben onu alt etmiştim..
    Ve diyordum ki hehehee ben onun yularını elime aldım artık bir yere kıpırdayamaz verin siz bir tek cigara bakiim..
    Bir tane yaktım arkadaştan sanki hava çekiyormuşum gibi ciğerlerime hibir tepki yok, sarmadı 2. yi istedim vermediler yok mok dediler ısrarla 2. sigarayı yaktım ve o anda beynimdeki o uyuşmanın akabinde şalter düştü maalesef..
    Her nekadar 2. sigaradan sonra arkadaşlara ben bunu bıraktım arada gelirim böyle bir tek içer işime bakarım diye konuşsamda 1-ya da 2 saat sonra marketten aldığım paket yarıya inmişti bile :D
    aman siz siz olun tek bir nefes bile çekmeyin ne olur..

Üniversitede iken ev arkadaşımın yaptıgı gibi 1-2 tek sigaranın tütününü küçük plastik su şişesine dökün ve üzerine su doldurunkapatın kapağınıda çok sıkıştıgınız bir anda alıverin bir yudumcuk o zift gibi acı tad zaten size sigaranın vermiş oldugu tadı fazlasıyla verecektir..

Şu anda zıpkınla ava merak saldım ve ekipmanın çoğunuda tamamladım 10 gündürde düzenli olarak serbest dalışlar yapmaya çalışıyorum..
    Yakındır Latif Bey bende artık o kölelikten kurtulanların safına katılacağım..
    Herkese bu yolda şans ve güçlü irade diliyorum..

Not: biraz uzun olduysa affedin bayadır rapor yazmayınca dilim şişmiş zaar :D

bariss1975 bunu beğendi.
  7. onder

onder Aktif Üye

Benim çalıştığım grup da 5 Eylülden itibaren yasaklıyor mesai saatleri içerisinde sigara içmeyi ve bize bütün desteği ücretsiz olarak veriyorlar. Ben bırakalı neredeyse 50 gün oldu. İlacı da Doktorumuzun 90 gün kullanman gerekir uyarsına rağmen iş ve özel hayatımda yaşattığı olumsuzluklar yüzünden bıraktım. Şimdi bir nefes dahi içmekten imtina ediyorum. Çünkü biliyorum o bir nefes bile beni bağlamaya yetecek de artacak bile. Şu an iyi ki bırakmışım diyorum. Çünkü hala çıkan balgam ciğerlerime, en ufak bir kokuyu dahi alabilmem burnuma, sigara içen birisi geldiğinde aldığım kokudan etrafimdaki insanlara, her gün aldığım bir paket ile aile keseme ne kadar zarar verdiğini bana göstermiş oldu. Size de biraz daha sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Çünkü ilk başlarda ben çok zorlandım. Hatta neredeyse ilaçla değil kendim bıraktım sigarayı. Eğer sizde de zorlanma oluyorsa şu an, bir ay sonra, yani sizin için yaklaşık 19 gün sonra hiçbir sıkıntı kalmıyor. Fiziksel belirtiler olmasa ben hiç sigara kullanmamış gibiyim psikolojik açıdan.

8. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Sağlık bakanlığının bu projesi ile sigarayı bırakan tanıdıklarım var. Çoğu bağımlı böyle bir uygulamanın olduğundan habersiz. Her ilde bu uygulama varmış.

3 hafta önce bu yöntem ile baldızım bıraktı ki, çok çok rahat bıraktı. Günde 1 paket içen birisiydi.

Bu uygulamayı dostlarımıza duyurmakta fayda var.

9. MeteorTR

MeteorTR Üye

Allah kimseye başlatmasın başlayanlarında yardımcısı olsun.
    Benim babamda çok içiyor bıraktırmam lazım ama söz dinlemiyor gücüm yetse alıcam elindende cesaret edemiyorum.
    Allah sonumuzu hayır etsin.

10. Şemsipaşalı

Şemsipaşalı Aktif Üye

Evet sigarayı ilaçla bırakmak bir çözüm ama mutlaka arada sırada ilaç kullanırken karaciğer fonksiyon testlerinize mutlaka baktırın ilaç kutusunun içindeki kullanım kağıdına bakarsanız yan etkilerini okuyabilirsiniz.Bu arada size benden bir öneri daha akçiğerlerinizin daha iyi temizlenmesi için espektoran bir şurup alabilirsiniz (asist ) veya pastilide olur yeşil sebzelere ağırlık verin salatada maydonoz yiyebilirsiniz mesela,bol su tüketiniz,

11. BİROL

BİROL Daimi Üye

en zor olan ilk 10 gün atlatılmış,gerisi kolay.
    2.basamak olan ilk ayı atlatınca zaten artık dert olmaktan çıkıyor.
    Ben de 4 yıl kadar önce yılbaşını milat alığ bıraktım. O günden beri hiç aramadım ve içmedim.NE güzel birşeyiş sigarasız hayat....