Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Silikon sahte için yardım edermisiniz?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında BALIKCI 1 tarafından paylaşıldı.

1. BALIKCI 1

BALIKCI 1 Üye

Arkadaşlar kıyıdan atçek tekniği ile avlanıyorum maket balık yerine birazda silikon sahteyle şansımı denemek istiyorum silikon için bayağı geç kaldığım doğru ama maketlerle tutunca silikona merak sarmamıştım.Şimdi bulanık suda hangi renk berrak suda hangi renk kullanmam gerek acaba, elimde raglou marka şeffaf simli 12 cm, kırmızı simli ve mavi simli 9 cm lik sahteler var
    Eksik olan bir renk yada boyut varmı birde ben erim mesafesi için 3-4 gr'lık zeytin kurşun kullanarak kuyruk kısmını hırsızlı yapmak istiyorum tabiki bu benim fikrim. Fırdöndü kullanacakmıyım eğer kullancaksam ne kadar sonra bedene bağlamam gerek silikonu oluşturduğum misinamıda beden nisinasından (0,28)yapsam olurmu. Şimdi bu durumda eksiğim veya başka yapmam gereken bir durum varmıdır

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Raglou yerine savager sandel tavsiye ederim.

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Silikonlar yerine ve zamanına göre kullanılmalı dense de her zaman sert sahtelere göre benim daha fazla verim aldığım yemler oldu.

Ragot kemik ya da bej renkli ve simlisi diğer tüm renklere göre berrak suda, beyaz/sırtı kırmızı bulanık suda daha uygun. Yeşil ve mavilerden biz sonuç alamadık. En iyi sonucu da 10.5cm ile aldık. 12.5 ile bize hiç balık gelmedi. 10.5 ile 0.5-2.5 kg levrekler aldık. 8.5 cm ile de tutan arkadaşım var.

Bunları kıyıdan atacak olursanız, kutu içerisinde farklı ağırlıklarda ortası delik konik kurşunu kullanabilirsiniz. Kullanılması sbirodan daha rahat. Captain marka kutu içerisinde 5 ayrı kütlede(ağırlıklarını tartmadım) en büyüğünden 2 bir küçüğü 3 adet diğerlerinden 5 er adet olanın toplam fiyatı 3TL. Ben misinaya plastik stoper konik kurşun ve ragot bağlayarak kıyıdan kullandım.

Ayrıca Furkan'ın söylediği gibi Savager Sandeel 23gr ve yerine göre 42gr ragloudan daha verimli silikonlar. Ancak derinlik az ise çekme hızı düştüğünde burun dibe sürtebiliyor. En az 1.2 metre derinlikten sonrası veya takılma riski olmayan yerlerde sandeel uygun yem.

Ayrıca yine Savagear'in cannibali de mutlaka denenmesi gereken silikon. Aynı anda defalarca ragot ile test ettik. Bu da süper avcı silikon. Sırtıda 8cm cannibal için Eagle Claw L092-G 3/0, 10cm cannibal için 4/0 iğne uygun. Bu iğnelerin palasında kurşun bulunduğundan iğne ucunu silikonun sırtından çıkardığınızda ağırlık merkezi karında kaldığından hızlı yüzdürmede dahi düzgün yüzmeyi sağlıyor.
    Kıyıdan atacaksanız 12-15gramlık jighead ile ağırlık ve düzgün yüzme sorunu çözülmüş olur.
    Ben cannibal 8 cm beyaz ve kırmızı ile levrek yakaladım. Diğer renkleri almama rağmen henüz kullanamadım. 10 cm ise geçen hafta ithal edildiğinden sadece alıp iğnelerini taktım, bunları da kullanmadım.

Ayrıca misinaya sert sahte gibi, klips veya rapala düğümü ile bağlayabileceğiniz Berkley Powerbait sandeel 12cm 20 gr siyah, beyaz ve pembe renkli (maviyi bilerek yazmadım) kullabilirsiniz.

Benim sonuç alamadığım fakat övülen bir silikon daha var, Eddystone. Bu markanın Powerbait benzeri Probass 14gr 15cm, Sea bass 11.5cm 7gr silikonlarını alıp kullandım, kullandığım kısa süre içerisinde sonuç alamadım. Bu kötü olduğunu göstermez. Bu markanın görünüşü ragottan daha kaliteli Eel modeli var. Bunu alıp kullanmadım.

Yazdıklarımdan anlayacağınız gibi oldukça fazla silikon denemem oldu. Nedeni de sert sahte ile bir yılda sadece 2 levrek yakalayabildim. Hatta silikondan çok daha fazla sert sahte salladım. Artık silikon ve gerçek balık dışında nadiren uğraşacağım.

Erkam59 bunu beğendi.
  5. rapalacikral

rapalacikral Aktif Üye

slikon yazın en iyi çalışan yemdir.
    Furkanın yazdığı marka modelde 1 numaradır.

6. BALIKCI 1

BALIKCI 1 Üye

Arkadaşlar teşekkür ederim sağolun nasipse buhafta sonu hava sevindirici olacak inş. deneyecem bakalım birde gitmeden sizin şu savager markadanda bir atayım çantama dursun illaki bir gün işe yarar olmadı hemen değiştir savager ve hoooopppp gol ne güzel olur valla hadi bakalım nasip.Hepinize rastgele.

7. darthvader61

darthvader61 Aktif Üye

Gece süt beyaz, gündüz de mavi beyaz yeterli olur. Kancalarda atışlardan dolayı dönme-kayma olursa kancalara ip sararak bu sıkıntıyıda aşabilirsiniz.

8. gecebalıkçısı

gecebalıkçısı Yeni Üye

kırmızı kafa veya maymun kafa jiglerle daha başarılı olursun .gece kullanacaksan fosforlu kuyruğu jiğ kafaya tak levreği kap derim yeterki şanşın olsun.yşil maymunkafa ve silikon kuyrukla 6.5 kg levrek çektik.

9. BALIKCI 1

BALIKCI 1 Üye

Arkadaşlar geç kalmanın verdiği utançla yazıyorum kusuruma bakmayın verdiğiniz bilgiler ışığında mart 1 de geçen cuma meraya gitmek için plan yaptım cuma sabahı windguru'dan akşam poyraz olacağı bilgisini aldım, içim çoştu resmen ne zamandır balığa gidemiyorum hevesimi alacaktım sonunda neyse akşam oldu işten çıktım ama hava bir türlü poyraz yapmıyor hatta bırak poyrazı püf demiyor belki o taraf esiyordur diyerek umudumu yitirmeden eve gittim hava biraz dönmüştü bu iş tamam dedikten sonra yola çıktım arabam olmadığı için otobüsle gidecektim ve aktarmalı olacaktı seyehatim neyse bindik arbaya gidiyorum gözüm ağaçlarda yolun ortasına geldik aktarma yerine, bakıyorum etrafa ağaçlara arkadaş yok birşey çıldıracağım bir taraftan hırs yaptım dönemiyorumda belki hava döner diyerek gittik ama nafile meraya vardım gözlerim yerinden fırlayacaktı beynimden aşağı kaynar sular döküldü sanki, meramı sağ olsun belediyenin park bahçeler sorumlusu efeler bozmuş hava yetmezmiş gibi birde köpek kovaladı gerçi aldı cevabını ama yanımdaki havluyla burnuna patlatınca köpeğin çıkardığı ses vicdanımı sızlattı neyse dedik döndük işimize bırak rüzgarı dalga bile yok kuşun tüğünü bıraksan olduğu gibi yere düşer 1 santim bile kaymaz anlayın yani durumu ne olacak bir kaç deneme ardından belki mırmır olur diye iki kasnak dip takımı yapıp salladım ama mağmafi yok yok yok abi tık yok bu arada sardalya mazmozu da döküldü denize ona rağmen yok yani eeee son otobüsüde kaçırınca hadi biraz uyuyayımda sabah suyuna atarım dedim ama nafile sabahta aynı sadece açık havada deniz kıyısı biraz uyku ile biraz deniz kokusu ve bir tutam deniz yosunu ile eve dönüş yaptım (pazar günüde şansıma hava patladı ki ne patlama tam istediğim gibi ama bu seferde ben gidemedim :mad: )bu arada cemreler düşerken balık nazlanır derlerdi belki bu naz ondandır diyerek kendime de moral vermedim değil hani.Arkadaşlar inşaalah bir dahaki sefere verdiğiniz bilgilerle ve bir kaç denemem olacak olumlu olursa yada çalışma ihtimali olacak olursa sizinle de paylaşırım.Hepinize teşekkür ederim rastgele