Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SİLİKON SAHTELERİ KORUMA AMAÇLI YAĞLANMASI-BAKIMI

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında norsmen tarafından paylaşıldı.

1. norsmen

norsmen Üye

Forum üyesi olan ve olmayan tüm hobidaş larıma selamlar..Rastgel sin......
    Sıcak ve kuru havalar, balıkcılıkta kullandıgımız silikon malzemeleri-ufak LRF ekipmanlarını sertleştirebiliyor..bu tür malzemeleri ambalajlarında koruyamıyorsak ne tür bir yağla muhafaza edebiliriz..ilk aklıma gelen vazelin le korumak..ama bunu hic denemediğim icin zarar vermesinden korkarım..bu konudaki bilği paylaşimlarınızı bekliyorum....saygılarımla.....

Fatalbooz bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bilmediğim bir konu hakkında yazmaya başlamamın nedeni kimse yanıtlamamış.
    Bilip de konuyu görmemiş olanlar için en azından konu yukarı çıkar.
    Silisyum bağları yaşamımızın her yanına girmiş malzemelerdir.
    Demirin tüm alaşımlarında bulunan bu element tüm elektronik ürünlerden güneş enerjisinden elektrik üretimine kadar kullanılan insan yapımı formları yanında
    doğal biçimlerinden yanardağ camları ilk insanların kesici alet yapımında kullandıkları malzemedir.
    Kullandığımız kamışların bazılarının misina kılavuzları dahi SiC dediğimiz silisyum karbürün sinterlenmiş hali.

Bizim kullandığımız silikon sahteler silisyum kauçuklar grubuna mı giriyor onu da bilmiyorum, öyle olabileceğini sanıyorum.
    Ben de korumak ve feromon kazandırmak için iki ayrı amaçlı çeşitli denemeler yaptım. Çünkü bunların bir kısmı yağlı ambalajlarda korunarak pazarlanıyor.
    Denediğim yağlarda özellikle balık yağı içerisinde bekletmede olumlu sonuçlar alamadım. İlk başta renkleri bozuldu koyulaştı.
    Yeterli araştırma ve deneme yapmış değilim.

Kauçuk silikonlar konusunu bilen bir kimyacıya danışmak gerek. Tabii önce bizim kullandığımız ürünlerin tam malzemelerini saptamak gerek.
    Kullandığımız silikon sahtelerin hepsi aynı malzemeden oluşmuyor, önce bunu bilin.
    Aslında bu malzemeler konusunda tam bilgi sahibi olup denemeler yapmalıyız.

Fatalbooz ve norsmen bunu beğendi.
  4. norsmen

norsmen Üye

Yanıtlayıp , zaman ayırdıgınız için teşekkürler..Daha gecen yıl almış olduğum sahteler elestikıyetini kaybetti..Antal yada yaşayan bir arkadaşim da aynı sorundan şikayetçi..özellikle LRF kurtcuk silikonlardan..birde deniz suyundan kaynaklanan tahribat var..ben her av dönüşü sahtelerimi tatlı suda yıkayıp sonra da metal aksamını ince sprey yaglıyorum.bu sayede igne ve halkalar uzun ömürlü oluyor..meslegi geregi kimya sektöründe calışan forum üyemiz belki mesajı görür ve bu soruya belki bir yanıt buluruz..HOROZBİNA tekrar teşekkürler..Rast gelsin....

Fatalbooz bunu beğendi.