Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sinagritler artık çok kolay (Vertikal Jigging )

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Değerli Üyeler
    Devamlı bir kg ve üstü kurşun ağırlıkla, 6 senedir yaşadığım bölgede uskumru ve kolyoz çapari avcılığı yaptığım malum. Üstelik bana eski kaymakamımızın taktığı çubukcu ünvanından da anlaşılacağı üzere, bu avlarımda herzaman kamış ve makara ile avlanmaktayım.

Devamlı çaldırsam da bir türlü vazgeçemediğim dıştan takma motor tercihim, böylesine avlarda manevra kabiliyetinin yüksekliği, çevikliği ve devamlı apikoda kalarak, tespit ettiğim balık sürülerinin etrafında illaki birkaçı oltama taklılıncaya kadar, ilkönceleri dar, müteakiben genişleyen daireler şeklinde dolaşmamı temine dayalıdır.

Kanaatimce bu durum bana büyük avantaj sağlamakta, kısır sayılan günlerde dahi, hiç olmazsa birkaç kg. uskumru veya kolyozla dönebilmeme imkan vermektedir.

Elbette kendimin bağladığı çoklu iğneli, sim ve floş renkleri balığın derinliğine göre özenle seçilmiş, genelde herkesin kullandığından hayli ince misinaya bağlanmış çaparilerim, aldığım müspet neticelerin sebepleridir.

Çapari avlarımdan bahsetmemin sebebi, hayli derin sularda, kimi zaman 50 adedin üzerinde balığı birden yapıştırıp, böylesine yüklü ağırlığı yukarı almamdaki alışkanlığı belirtmek içindir.
    Gerçi hamleleri ve verilen aksiyonları çapari avcılığımdan daha sert ve sürekli olsada, vertical jigging av tarzı, benzer şekilde yapageldiğim bir av şekline benzemiştir tahminen 4 aydır.

Elbette jig avcılığında, hele de hedef illaki dip balığıysa, deniz dibi kayalık yükseltilerin tespiti en mühim adım olmaktadır.

GPS ile anında kaydedilmesi gereken bu yükseltilerden birkaçı av esnasında muhakkak sırasıyla yoklanmalıdır.
    Yoksa çabalar boşa çıkacak veya tesadüften ileri gidemeyecektir.

Zamanı bol olan avcının, bu iş için yapılmış mazmoz sepetleri veya eriyen mazmoz filelerini devreye sokması, neredeyse müspet av sonuçlarının kesine yakın olmasını sağlayan diğer bir adımdır.

Dıştan takma motorun diğer bir avantajı ise, sessizliğinin yanı sıra, kerterizden,kerterize daha kısa zamanda varılmasını sağlayan hızıdır.

4 ay gibi kısa bir süredir denememe rağmen, jig avcılığında çok önemli neticeler almamın sebepleri, işte yukarıda değindiğim noktalara dayanmaktadır.

Kısaca özetlersek şu şekilde sıralayabiliriz.

1)Bu şekil avın yorucu ve yıpratıcı olduğu malümdür. Ancak devamlı ağır kurşunla ve üstelik makara ve kamışla avlanmaya alışmış bir avcı için bu durum hiç te yorucu gelmemektedir.

2)Bir yörenin devamlı avcısı olmak, bölgedeki yükseltilerin iyi bilinmesini sağlamaktadır.

3)FF ve GPS cihazları olmazsa olmazlardır. Avcı bunların dilinden çok iyi anlamalıdır.

4)Dıştan takma motor, kerterizler arasında daha hızla gezilebilmesini sağlamakta, ayrıca sessizliği (4 zamanlı) uzun süreli avlarda dayanıklılığı arttırmaktadır.

5)Norveç tipi yaygın ve oturaklı bir fiber tekne, hem av alanın genişliği, hem de sair yapıdaki teknelere nazaran dalgalardan asgari etkilenilmesini sağlamanın yanısıra, kullanılacak tek veya çift fırtına çapaları sayesinde de daha yavaş kerteriz üzerinde akacaktır.

6)Fırtına çapaları kullanılmadan dahi, böyle yapıda teknelerde, dipte büyük balık tespit edildiğinde yapılacak dairesel manevralarla balık üstünde, dikine kalabilmede (apiko) avantaja sahiptir.

7)İddialı ve çalışkan bir avcı mazmozlamayı yeterince uygularsa illaki faydasını görecektir.

8)Avcının kulaktan dolma bilgilerle edindiği jigler yerine, bilinçli, derinliğe göre seçilmiş, kaliteli, aksiyonu mükemmel jigleri seçebilmesi çok mühimdir. Yoksa pazar jig mezarlığına dönmek üzeredir.

9)Kullanılacak makara ve kamışlar yüksek kaliteli olmalıdır. Bu sizin zevkinizdir. Zevk için para harcanır. Yoksa sırf bu yüzden kaybedeceğiniz bir trofe arkasından hayli üzülürsünüz.

10)İhtimamla, emek vererek elde edeceğiniz kerterizlerinizi başkalarıyla paylaşmamanız lazımdır.

İşte bu noktaları titizlikle uygulayacak bir avcı için artık bir trofe sinagrit yakalamak kolaylaşacaktır.

Ancak kerterizlerinizde avı abartmayınız. O kerterizi son balığına kadar hırpalamaya çalışmayınız. Onu arada dinlendiriniz, yenileri peşinde koşunuz.

Şu noktayı kafanızdan çıkarmayınız, kerterizde kalan birkaç güzel balık, o kerterizin yeni ziyaretcilerle kısa zamanda daha zeginleşmesinde baş etkendir.
    Ziyaretciler, oradakilerini görürler ve o bölgeyi daha kolay benimserler ve zenginleştirirler.

İlişikte geçenlerde, artık hemen gidip alıverdiğim ve yetindiğim güzel bir trofe sinagritin resimlerini sunuyorum.

Sevgi ve saygımla kalınız.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Mayıs 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Vedat abi, fotoğraftaki sinağrit çok güzel. Tam sana yakışır, usta işi bir balık. :)

Yazdıklarını keyifle okudum. Jig avcılığına gelecek olursak, tekne sahibi olmama rağmen, hiç denemedim, hiç tecrübem yok. Ama bu tarz avcılık, beni oldukça ürkütmeye başladı. Bugün, ufak tefek eksikliklerimi gidermek için av marketlerini dolaştım. Herkeste bir jig merakı almış başını gidiyor, inanılmaz bir ilgi var. Kamışları, makinası, misinası, sahtesi derken, en ucuzu 200-250.TL. ye donatılacak takımları millet kapış kapış alıyor. Satıcıların haliyle keyfi yerinde. Ama bu iş bana göre şimdilerde tam bir çılgınlık, toplu bir histeri haline geldi. Herkes, kolay yoldan taş balıklarını avlamak peşinde, jig avcılığından mucizevi bir şey diye bahsedenler dahi var. Bugün, alışveriş yaptığım dükkana bir anne baba geldi, oğulları Jig takımı istemiş, nedir ki bu diye bakınıyorlar. Durum bu raddeye geldi anlayacağın.

Kanımca, bir süre sonra bu histeri dinecek, yavaş yavaş da hızını kaybedecek. Zira biz her şeyi çok hızlı tüketen bir toplumuz. Çoğu amatör balıkçı, ayrıntısını anlattığınız yöntemleri sabırla ve bilinçle uygulamayıp, bir sürü para yatırdığı takımdan iki sallama hareketi ile mucize bekleyecek. Olmayınca, o allı pullu takımlar, dolaplarda, kilerlerde paslanmaya, çürümeye bırakılacak. Bunları öngörmeme rağmen, yine de bu tarz avcılık, taş balıklarının geleceği konusunda beni oldukça endişenlendiriyor.

Zira güzel ülkemizin denizleri zaten ticari balıkçılar tarafından, konulan kural ve sınırlamalara uymak şöyle dursun yasak olan yöntemleri de kullanmak sureti ile tarumar ediliyor. Ağlarını taktırıp, zarara uğrayacaklarını bildikleri ve bu nedenle yanaşmadıkları taşlık, kayalık meralara bir de bu profesyoneller bu jig yoluyla el atarsa, bu hayvanlara nefes alacak mekan kalmayacak. Deyim yerinde ise memleketimin son kaleleri de fetih edilecek. Buna bir de bu meraların hırslı amatörler tarafından işgal edilme olasılığını katarsak, çok değil 5-6 yıl sonra durum ne olur bilemiyorum.

Belki abarttım, belki endişelerim yersiz ama yine de şu an için denizlerimizin malum durumunu da dikkate aldığımda bu jig avcılığı beni korkutuyor. Umarım, kuruntu yapıyorumdur, umarım endişelerim boşa çıkar.

4. raj

raj Yeni Üye

Usta sinarit çok yakışıklı çok şanslısınız böyle bir bölgede bulunmaktan Bizim burada en iyi
    avimız levrek ve lüfer

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Verdiğin bilgiler için teşekkürler Vedat Abicim.

6. agartan

Endişelerine yürekten katılıyorum Çağatay.

Hergün çeşitli kanallardan jigle yakalandığı söylenen çeşitli trofe boy balıklarla ilgili haber ve mailler gelmekte.

Bu durum birçok kişinin iştahını kabartsa da senin de yazdığın gibi çoğu başarısız olacak, takımlara verdikleri paralar boşa gitmiş olacaktır.

Bu av disiplininde başarılı olmak için kendi teknenizin ve diğer donanımlarınızın olması, bu işe emek vermek, cm cm denizi tarayıp meraları bulmak, ıslanmak ve yorulmak lazımdır. Bu imkan çoğu hevesli de yoktur, olmayacaktır.

Herkes biliyor ki birçok tekne sahibi teknelerini yılın 9-10 ayında karada ters olarak yatıırmakta, tatil için ayırabildiği geri kalan zamanın bir bölümünde denize indirerek balık avlamaya çalışmakta. Bunlar korkulacak olanlar değil.

Asıl korkulacak olanlar, gerekli tüm donanımlara sahip, bu işi hırs haline getirmiş, dur durak ve limit bilmeyen, gözü doymayan avcılardır. Bunlardan vardır, tahminim o ki sayıları az da değildir. Onları genelde bu forumlarda görmeyiz. Olur da gelirlerse sadece avlarının fotoğraflarını paylaşıp bilgi vermez tiplerdir.

Bir diğer amaçları buralardan kerteriz öğrenmek, bilmediği teknik ve taktikleri öğrenmektir. Kötüler öğrenecek diye iyilerden bilgi saklamak ta anlamsızdır.

Vedat Abimin de dediği gibi bu paylaşımlarda kerteriz bilgisi, hele hele koordinat vermemek lazımdır.

Asıl görev bu işi iyi yapan, ülkemizde bu tarzın öncüleri olmuş ustalara düşmektedir.

En önemli konulardan biri de yeter deyip fazlayı salmayı öğrenmek, kaçan balığın ardından hayıflanmamak...

7. coppers

coppers Üye

Konunun anlattıgınız kadar vahim olduğunu sanmıyorum.Bu avcılık Avrupada japonyada cok cok uzun yıllardır yapılmaktadır.o kadar vahim olsa oralarda bir kısıtlama getirilirdi mutlaka.Öyle bir hava oluştuki eline bir jig takımı alıp giden hemen 3-5 parca trofeyi alıp gelicek hemen sanki.raporlarda anlatıldığı kadar cok kolay bir olay değil denemeden yorum yapmak pek dogru değil.ben 3 sene önce ugraşmam ragmen olumlu sonuç alamadım bu benim yaşadığım bir tecrübe.Yine bu olayda en buyuk balıkları balık malzemeleri satıcıları yakalayacak bir cok kimse buyuk bir hevesle aldığı jig takımlarını evdeki koleksiyona dahil edecek.her balık avcılığında olduğu gibi bu işte tecrübeli gerekli malzeme ve donanıma sahip ustalardan raporlar göreceğiz.

8. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Belki de en önemli konulardan biri de bu işi sportif olarak yakala bırak şeklinde yapabilmek. Yurtdışında yaygın bir şekilde gördüğümüz gibi.

9. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Ben, vahim bir tablo çizmek ya da felaket tellallığı yapmak istememiştim. Ama korkarım ki yazdıklarımdan dolayı böyle bir algılama olmuş. Amacım, sadece bu konudaki endişelerimden bahsetmekti.

Şeref bey, durumu gayet güzel anlatmış. Her kelimesine de imzamı atarım. Sağlıcakla kalın. :)

10. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Dostlar, Çağatay Bey'in burada yazdıklarına katılmamak mümkün değil....

Gel gör ki bu doymak bilmeyen deli gönül acaba bende yapabilirmiyim...Ya da bana da denk gelirmi ümidiyle bu işe bayağı bir para aktarmaya başladı...

Nitekim, ben de bu hafta içinde gönlümde olmama ama bütçe açısından aslında hiçççç aklımda olmamasına rağmen :pdayanamadım bir adet Jig avcılığı amaçlı kamış aldım...Mubarek bayağı da pahalı bir şey....:eek:Eh bir kaç adette Jig amaçlı yapay malzemeden...;)

Haaaa, benim yörmeden bu amaçlı avcılık yapıldığında balık yapar mı....?:rolleyes:Veya bu amaca uygun yörede mi yaşıyorum...?:rolleyes:Hele hele becerebilrimiyim...?:DOnu hiç bilemiyorum...:confused:

Zira korkunç bir sabır ve efor isteyen bir stil bu....Bomboş sularda ha bre kürek sallamak da var...

Ya da , hem Marmara'nın hem de Ege'nin tüm karekteristik özelliklerini yansıtan Çanakkale yöremizde yaşayan bu değerli üstadlarımız gibi harikalarda yaşayabilmek de var...

Haydi hayırlısı bakalım...:p

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Mayıs 2010
  11. agartan

O bir seviye meselesi Birol.
    Çok doymuş olmak lazım.
    Bizim daha çook çıkacak basamakalarımız var.
    Ancak ondan sonra.