Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sinarit avlarım hakkında, nasıl avlanır ve kullandığım takımlar. 24 Mart 2011 Sivrice

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Bu sisteme bırakma derler, canlı balığı genelde iskorpiti iğneye takarsınız, yan taraftan derisinin yınından iğneyi sokup galzamasında çıkartırsınız balık o şekilde ölmez yaşar, bu balığı bir tekne veya botla götürür 300 metre ileriye denizin derinleşmeye başladığu yere taşlık ve otluk olan yere bırakır ve oltanın ucunu sahile getirirsiniz, 5 metre kalama bıraktıktan sonra misinayı bir sopaya bağlar ve kuma gömersiniz, sabah 10.00 dan öğleden somra 16.00 kadar bekler bu arada sopa yere düşmüş ve kalamadan eksilmişse o zaman sinariti çekerek kıyıya alırsınız. Bu ava bırakma denir, arkadaşta canlı balığı üç metre ileriye bırakarak aynı şekilde levrek alabilir ama sinarit biraz daha açıklarda olur, ama gene de belli olmaz deniz bu olabilirde, sevgiler hoşça kalın.:))))))

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Levreka

Levreka Aktif Üye

Teşekkürler Orhan abi. Bilmeyince kafamda canlandıramadım. Normal yem takar gibi fırlatılıyor diye düşünmüştüm. :) Şimdi çok komik geldi düşündüğüm şey... :D:D

4. Tolga Özcan

Tolga Özcan Yeni Üye

Merhaba Orhan Bey,

Paylaşımınız için teşekkürler Orhan Bey. Ben de Ramazan bayramı ve öncesindeki hafta Ahmetçe Altı'ndaki yerimize geleceğim. Römorktaki 5.5m teknemi suya indirince hava müsade ederse Tavşan Adası (Bozcaada) ve Müsellim-Sivrice bölgelerinde balık avı planlıyorum.

Siz de müsait olursanız geldiğimde tanışmaktan memnun olurum.

Ben de yıllardır Saroz, Çanakkale Boğazı, Bozcaada, Gökçeada, Edremit Körfezi bölgelerinde balığa çıkıyorum. Cep telefon numaram 0533 326 07 40.

Saygılarımla,
    Searay-5.jpg

5. Tolga Özcan

Tolga Özcan Yeni Üye

Merhaba Orhan Bey,

Denize yaklaşma zamanım azaldıkça heyecanım artıyor. Bu sebeple, tekrar mesajlarımı kontrol etmek ve paylaşımlarda bulunmak için forum'umuzu ziyaret ettim.

Bu güne kadarki sinarit avlarımda şöyle bir öngörüm oluştu:

Artık, sahte balık ile sırti avlarımda hep Sinarit palazı alıyorum. Eskiden (1982-1986) yıllarında, Saroz Körfezi Kabatepe Limanı batısındaki kum tepeleri açığında sarı göbekli sahtelerle 3-5 saat sırti avlarımızda en az 8-10 Sinarit alabiliyorduk. Bu sahteler yaklaşık 8-9 cm boylarında idi. ve 3-5 av sonrası en az bir sinarit sahteyi ısırıp ikiye bölerdi. Bu sebeple aynı renkte 3-5 sahte yanımızda yedek bulundururduk. Son avlarımda Saros Körfezine gitmek nasip olmadı ama; Çanakkale Boğazı Şehitler Abidesi önlerinde, Bozcaada Tavşan Adası çevresinde, Edremit Körfezi Sivrice-Müsellim Boğazı civarı hariç her yerinde çok değişik sahtelerle saatlerce gezerek sarı göbekli sahtelerle sadece Sinarit palazları alabildim. Edremit Körfezinde kırmızı bonibon çubuklu uzun oltalar ile yakalayabildim. Ama körfezde İskorpit bırakmaları (tekniği çok özel) ile 2-4-6 kg'lık Sinaritler alındığına şahit oldum.

Sonuçta şu kanıya vardım: Artık balığın eskisi gibi bol olmadığını hepimiz biliyoruz; mevcut tecrübem ile, büyük Sinarit için sahte balıkarın iş yapmayacağı kanısına ulaşmıştım. Ama, acaba yanlış bölgede mi geziyorum?

Sizin paylaşımlarınız bana heyecan verdi. Tanışmaktan ve paylaşımda bulunmaktan gurur duyarım.

Saygılarımla,

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2013
  6. alganiresidence

alganiresidence Aktif Üye

Orhan abicim aranıza yeni katıldım balık sevdam daha çok yeni izmirde oturuyorum yazılarınızı büyük bir keyifle ve heyecanla okuyorum size rahatsızlık vermez ise müsait olduğunuz bir gün ziyaretinize gelip sırtı ile sinarit avını birebir sizden öğrenmek istiyorum ....
    Saygılarımla...