Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sinarit Nerelerde Bulunur ve Nasıl Avlanır?

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında agnosturk tarafından paylaşıldı.

 1. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  594
  Şehir:
  izmir
  Dip Takımı ile Sinarit Avı

  Denizlerimizde Sinarit avlamak son derece zevkli bir uğraşıdır. Balığın tutuluş şekli, tuttuktan sonraki alımı büyük heyacan içinde geçer. Çok iri boylara ulaşabilen Sinarit için Avlak Yeri seçimi ve olta takım hazırlanması özel itina gerektirir.

  Sinaritler dişli balıklardır ama Levrek veya Lüfer gibi misinaları kesemezler. Oldukça obur olduklarından yemde ayırt etmezler. Ama çokda güçlüdürler. Bu yüzden yapılacak takımlarda ona göre şekillenmelidir.

  [​IMG]

  Bizim Sinarit ile tanışmamız Zıpkıncı arkadaşların vesilesiyle olmuştur. Balık tutmaya başladığımız uzun yıllar boyunca bu balık lütfedipde oltalarımıza gelmedi. Tabi bizimde özellikle Sinarit avlayalım diyede bir çabamız olmadı. Çünkü genelde açıklarda Trança, Granyoz, Karagöz ve Mercan avları yapıyorduk. Fakat birgün bir dostumuz bizi Seferihisar Sığacık limanından Kokar meralarına doğru götürürken yolda Kızıl Burun denilen kayalıkların hemen arkasındaki burun kısmına doğru yol aldık. Gerçekden Balık Avı yapmak ve kafa dinlemek için muazzam yerler. İşte orada ilk defa Sinaritle tanıştık. 20-25 metre dalabilen arkadaşlarımız 2-3 kilo civarında 3-4 adet vurup yanımıza getirdiler. o dakkadan sonra haliyle bu balığa karşı iştahımız arttı. Fakat şunuda söylemek gerek. 20-30 metre dalabilen Zıpkıncılar için sualtında balık vurmak son derece kolay görünüyor. Özellikle kaya altlarında saklanan balıkları rahatlıkla alabiliyorlar. Bunun ne derece etik olduğunu çözebilmiş değilim. 30 metreye dalmak mı marifet yoksa kaya altında gizlenen balığı vurmak mı?. Bunun yorumunu size bırakıyorum. Sonuçda artık Sinarit avlamanın zamanı geldi diyerekten yer yer meralarımızı ve olta takımlarımızı bu balık üzerine yoğunlaştırdık.

  [​IMG]

  Sinarit balığını yakından tanımak gerekirse, tam bir taş balığı olduğunu söyleyebiliriz. Beslenme, Barınma ve üreme işlerini her zaman yüksek kaya diplerinde yaparlar. Tabi kayalıklar demişken gittiğiniz kıyı önlerindekiler değil. Burada mesafeler 18-20 metre derinliklerden başlar. Çünkü Sinaritler sığ suları sevmezler. Derinlik arttıkça balığın büyüklüğüde o oranda artar. Örneğin 20-25 metrelerde 3-4 kilo olurken, 50-60 metrelerde 8-9 kilolara çıkabilir. Hatta bundan daha derin yerlerde 15 kiloya varan sinaritler yakalanmıştır. Buna en güzel örnek resimlerinide paylaştığım kuzenim Gökmen'in özel kerterizlerinde yakaladığı 14 kiloluk Sinarit. Bize özel olarak rica ettiğinden o kerterizlerin nereleri olduğunu söyleyemiyoruz ama gerçekden mevsimi geldiğinde özellikle Sinarit ve Granyoz avlarının çok bereketli geçtiğini biliyoruz. Tabi bizimde bildiğimiz birçok mera var. Bunları Avlak Yerleri bölümümüzde haritalı olarak bulabilirsiniz. Mesela ilk akla gelen deminde bahsettiğimiz Kızıl Burun. Görmek İçin Tıklayın... Kasım ve Aralık ayları bu bölgede hatrı sayılır balıklar yakalanıyor. Ama kıyıdan varmak oldukça zor. Bu yüzden genelde ya Sığacık yada Demircili koyundan gidilebiliyor. Yakında o bölgeye gidip video çekim yapıcaz. O zaman sizde daha ayrıntılı şekilde görebileceksiniz.

  Kısacacı Sinarit avlamak istiyorsanız kayaların kıyıdan 20-25 metre derinliğe inen bölgelerinde veya açıkdaki taşlıklardan oluşan adacık diplerinde bu balığı bulabilirsiniz.

  Sinarit Avı için Olta Takımı

  Sinaritler dişli balıklardır ama Levrek veya Lüfer gibi misinaları kesemezler. Oldukça obur olduklarından yemde ayırt etmezler. Ama çokda güçlüdürler. Bu yüzden yapılacak takımlarda ona göre şekillenmelidir. Konunun başında derinlik arttıkça balığın boyununda o oranda arttığını söylemiştik. Bu nedenle size 2 farklı olta takımı tarif edicez. Biri nispeten sığ olan, diğeride derin suda yapılacak avlar için. Aşağıda şemayı çizdiğimizden burada basit olarak anlatalım.

  [​IMG]

  Sığ Suda Sinarit Avlamak İçin; 0,40mm bedene, 1255 kalite 5/0 - 6/0 no iğne bağlıyoruz. Kurşun akıntının durumuna göre 100-150 gr olmalı. Birde oltanın gam yapmaması için 1 no Fırdöndü kullanıyoruz.

  Derin Suda Sinarit Avlamak İçin; Burada beden misinası daha kalın olması gerekir. Bu yüzden 60-70mm kullanmamız yeterli. İğne olarak yine 1255 kalitenin bu sefer 9/0 olanını kullanıyoruz. Kurşun ise bu sefer 200-300 gr arası olacak. Ayrıca takımlarda Kolçak kullanmak gerektiğinide söylemek gerek.

  Bu özellikle materyalleri kullanıp yukarda şemasını çizdiğimiz grafiklerdeki gibi takımınızı donatmalısınız. Eğer sahte ile Sinarit avı yapmak isterseniz sağ tarafta görmüş olduğunuz Rapala iyi bir seçim olabilir.

  Takımımızı hazırladıktan sonra artık yem seçimimizi yapabiliriz. Buna göre şimdi size nasıl yemler seçip, iğneye nasıl monte edeceğinizi detaylı şekilde anlatmak istiyoruz.

  Sinarit İçin Yem Seçimi

  Bu balıkların çok güçlü diş yapıları olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden kabuklu yiyecekleri çok rahat yiyebildikleri gibi yumuşak yemlere de asla hayır demezler. Ama siz avın bereketini artırmak bakımından olta atacağınız meranın doğal besinlerini bilip ona göre avlanırsanız mutlaka pozitif sonuçlar alırsınız. Ayrıca bu balığın parlaklığa karşı verdiği önem kaşıkla yapılan avlarada zemin hazırlamıştır. Ama biz sahtelerle değilde doğan yemlerle devam edelim.


  Sinarit hırçın bir balık olmasının yanında aslında hantal bir canlıdır. Öyle balık peşinde falan koşmaz. Daha ziyade yem olduğunu düşündüğü yerlerin kaya altlarına gizlenip ani bir hareketle yemini kapar. Bu açıdan Granyöz ile de benzerlik gösterir. Yani kısaca kullanacağınız yem ile balığı kıskandırmak çok önemlidir. Bu nedenle dipde yemi sürütme işlemi yoğun olarak kullanılır. Böylece devamlı hareketli olan yeme balığın hamleside o ölçüde sert olur. Tam bu esnada yapılan iyi bir Tasmalama balığın yakalanması için yeterli gelir. Burada size yem olarak Kaya balığı kullanmanızı öneriyoruz. Buna bazıları Kum Balığı, bazılarıda sarı Kovyoz der. Bu balıkları av sırasında canlı tutabilirseniz %100 başarılı olma şansınız var. Eğer bu balıkları bulamamışsanız iri Karides, iri Mamun, Hani Balığı, Gelin Balığı, İlarya, Yavru Zargana ve İstavrit'de kulanabilirsiniz. Ama dediğmiz gibi canlı olmaları şart. Birde iğneye düzgün takılmaları gerekli. Çünkü iğneye takıldıkdan sonra yemlerin uzun süre canlı kalması zordur. Bu nedenle eğer Akyem kullanacaksak iğneyi çenenin altından sokup üst çeneden çıkarmamız gerekir. Diğer bir yolda iğnenin kuyruk altından sokulup hayati organlara zarar vermeden anus bölgesinden dışarı çıkarmakla sağlanır. Böylece yem belli bir süre canlı kalabilir.

  Bazı durumlarda iğneye takılan Akyemlerin yarısı kopmuş şekilde geri geldiği görülür. Burda ya balık iğneyi görmüş yada yeme arkadan saldırmıştır. Bu gibi durumlarda hemen oltamıza Hırsız İğne monte etmeliyiz. Ama bunu hemen değil, balığa bir kaç balık yedirdikdn sonra yapmalıyız. Böylece Sinarit herhangi bir tehlike görmeyecek ve sizde bereketli bir ava imza atacaksınız. Hırsız İğne hakkında sitede detaylı bilgiler vermiş olsakda yinede hatırlatalım. Ana iğneden nispeten küçük olan ve yemin içinde gizlenen iğneye verilen isimdir. Genelde Levrek, Lüfer ve Uskumru avlarında sıkça kullanılır. Ama son yıllarda Sinarit avlarında da sıkça bu teknik kullanılıyor.

  Son olarak Sinarit avlama niyetindeyseniz yanınızda bolca yedek takım getirmeniz gerektiğinide hatırlatalım. Çünkü meranız kayalık, taşlık olduğundan her ne kadar tek iğne ve ya şamandıra kullansanızda bu takımı taktırmayacağınız anlamına gelmesin. Hele birde acemiyseniz bu son kaçınılmaz olacaktır.

  Recai Dönmez
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Nisan 2015
  NRT75, Elixer, Mesut1903 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.844
  Beğeniler:
  1.271
  Paylaşım için teşekkürler ama bir düzeltme yapmama izin verin lütfen. Levrek balığı misina kesebilecek dişlere daha doğrusu bildiğimiz anlamda dişlere sahip balık değildir.
   
  Mesut1903 ve sedatsabotic bunu beğendi.
 4. Sırtıkara

  Sırtıkara Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul/Bodrum
  Bir ufak düzeltmede benden olsun,sinarit misinayı kesebilecek dişlere sahiptir ve zıpkınla avı en zor balıklardan biridir...Zıpkınla avı taş altından ziyade agaşonla yapılır...Taş altı sinarit bulmak büyük şanstır...
   
  Mesut1903 ve sedatsabotic bunu beğendi.
 5. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  594
  Şehir:
  izmir
  düzeltmeler için teşekkürler. Ama seferihisardaki zıpknlı arkadaşlar gelende sinariti taş altında saklanırken vurduklarını söylüyorlar. Bende o bakımdan bu şekil yazdım. Birde Sinaritin dişleri birbirinden ayrık olduğundan olta kesemez diye biliyorum.
   
  sedatsabotic bunu beğendi.
 6. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.844
  Beğeniler:
  1.271
  Elbette lüfer gibi kesemez ama kestiği zaman keser... Dişli balıktır neden kesemesin ki... Zıpkınla avcılığını bilemiyorum, yorum yapamam.
   
  sedatsabotic ve agnosturk bunu beğendi.
 7. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  594
  Şehir:
  izmir
  Doğru bir tespit ustam teşekkürler. Misinayı yan solungaçları ile kesiyor...
   
  sedatsabotic bunu beğendi.
 8. mustafa başlı

  mustafa başlı Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  12 Şubat 2015
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  114
  Şehir:
  İstanbul
  Marmara da sinarit avlayan varmı daha doğrusu istanbulda avlandıgını pek dduymadımda
   
  sedatsabotic bunu beğendi.
 9. agnosturk

  agnosturk Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  594
  Şehir:
  izmir
  çok ender bulunur marmarada sinarit. ben sadece bir kere şahit olmuştum tutulduğuna...
   
  mustafa başlı ve sedatsabotic bunu beğendi.
 10. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.844
  Beğeniler:
  1.271
  Marmara dan kastınız İstanbul ve civarı ise son 40 senedir muhtemelen nesli tükenmiştir. Ama daha öncesinde gayet bol ve bereketli bir avı varmış. En sevdiği yem ise gelincik balığıymış...
   
  Elixer ve mustafa başlı bunu beğendi.
 11. Sırtıkara

  Sırtıkara Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul/Bodrum
  Son yıllarda marmara enteresan gelişmelere şahit oluyor,özellikle mudanya taraflarında 2-3kg civarı sinarit ve tekirdağ civarı iri çipura balıkları alınmaya başladı...Ustalar bunu imralı adasının çevresindeki 5 millik koruma alanına bağlıyorlar...İmralı adası marmaradaki yatak balıkları açısından çok önemli bir bölgeye sahip...