Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sinaritler nihayet geldi! (3 Nisan 2012)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Balıkçıların herkesten iyi bildiği üzere bu kış çetin geçti. Bu soğuk kışa, bahara rağmen yüzünü göstermeyen güneşi ve hiç bitmeyen kuzeyli havaları da ekleyince; "sinarit olsam bende gelmezdim" dedirtti. Tabiki bunlar sadece tahmin. Burada gelmekten kasıt balığın oltacının sırtı takımları ile buluşabildiği derinlikle gelmesi. Yoksa balığın çokta uzaklara gittiği yok. Sinarit balığının, orkinos ve lüfer ailesi gibi çok uzun göçler yapmaktan ziyade kıyı ve derin sular arasında mevsimsel kısa mesafeli göçler yaptığını düşünüyorum. JIG avcılığı ile kışın ortasında aynı meranın derin taşlarında (100-200mt) sinarit alan pekçok oltacı var. Sanıyorum bu balık ısı değişimlerinden pek hoşlanmıyor. Bu nedenle koşulların ılımanlaşmasını bekliyor. Şartlar istediği gibi olduğundan kıyı şeridindeki küçük balıkların, ahtapot ve sübyelerin korklu rüyası oluyor.

Ne zamandır rüyamıza giren sinariti arayıp duruyorduk. Dedikoduları çoktan dolaşmaya başlamıştı. Tutanlar tutamayanlara hem hava hem palavra atıyordu "Benimki 3 kilodan fazlaydı. Az kaldı 50'lik misinayı patlatacaktı!" diye. Efsanesi duyulmaya başlayan sinaritlerin gazıyla, meranın taşlık yerlerini daha bir heyecanla yokladık ve nihayet ilk balık 14mt derinliklerden 4 millik sırtı hızımıza ve YOZURI HYDRO SQUIRT sahte kalamara dayanamayıp yakalandı. Çok palavra atmayayım, keyifli ve kısa bir mücadele oldu. Balığın yeri ve huyu belli olunca "Bir tane de Aykut için!" deyip yoklamaya devam ettik. Yarım saatlik sabırdan sonra ikinci sinariti de yakaladık. Sonraki turlarımızda her defasında bir trakonya ve onların iğneden çıkması için harcanan 10'ar dakika, güneşin son ışıklarını dağın arkasına kaçırdı. Işıksız ortamı hiç sevmeyen sinaritin kestiğini anlayınca dönüşe geçtik.

Bu avla birkez daha anladım ki Sinarit güneşli hava, çırpıntılı veya dalgalı deniz şartlarında daha iyi av veriyor. Sanırım bunun nedeni, kullandığımız sahtelerin bu şartlarda balığı kandırabilmesi ve görünür olması. Canlı yemde nasıldır bilmem. Canlı yemle ilgili en büyük sıkıntım, hedef balık türlerinden başka balıkların yemi bitirmesi, avın keyiften çok eziyete dönmesi. Saatlerinizi verdiğiniz sübyelerin daha ilk yarım saatte trakonya ve küçük lagoslar tarafından parçalanması çok can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle av verdiği sürece tembel işi dip sırtısı ve sahte balıklara devam ediyorum. Balıkların da devam etmesi dileği ile herkese rastgelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Nisan 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

çok güzeller hernekadar sizi ugraştırsalarda tebrikler.

4. ficus

ficus Üye

Tebrikler Akın Kaptan,sinaritler çok güzel herzaman rastgelsin.

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Çok güzel bir av olmuş tebrikler Akın bey. Sinaritler gerçekten çok güzel.

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

MAşallah Akın, boş geçmemişsin ve güzel 2 tane almışsın.
    Bu haftasonu bereketli geçmiş Sinarit avları.

7. şileli

şileli Aktif Üye

Emeğine sağlık kaptan daha irilerine rastgele ..

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

sevgili Akın kutlarım,,çok güzel balıklar..
    sinarit hakkında verdiğin bilgiler ve raporun bu avlara gönül verenler için çok faydalı...
    güzel avlarının devamını diliyorum ,,rastgelsin....:):)

9. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Ellerinize saglık tebrik ederim, epeydir yollarını gozledigin balıkları yakaladın nihayet.

Rastgelsin

10. AKIN KAPTAN

Sağolun. Bunlar başlangıç olur inşallah.

11. AKIN KAPTAN

Güzel av oldu. Devamı gelir inşallah.

Sağolun.

Teşekkürler. Bunları kafamda oturtana kadar çok zaman ve emek harcadım Bülent Abi. Ama bu öğrenme süresi oldukça keyifli geçti. Yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olacağını tahmin ediyorum.

Az kalsın bırakacaktım bu işi. İyi oldu.