Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sinking ve floating

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında ragıp oy tarafından paylaşıldı.

1. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Herkese merhaba,
    Kandırıcıların özelliklerinden olan floating ve sinking tip kandırıcılar arasında ne tür farklılıklar vardır ? Bunların kullanımları nasıldır ? Dezavantajları ve avantajları nelerdir ?

Bu konularda sizlerden yardım istiyorum.
    Selamlar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

ragıp bey sınkıng batan ,flotıng yuzen sahte anlamına gelir ,damak buyukluğune görede yuzme derinliğini veriri sahtelerdekı açıklamalar,yanı şöyle düşüünün sahte serbest konumda ıken çekılmıyorsa su ustunde kalır flotıng de ama çekıldığı anda damak açısına göre uzerindekı derinlıkte yuzmeye başlar sınkıng ise suda serbest dururken kendi ağırlığı ıle batar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ekim 2010
  4. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Faruk bey, anlamlarını biliyorum teşekkür ederim. Benim öğrenmek istediğim daha detaylı bilgi. Kısacası şöyle açıklayayım. Bir kandırıcının iki modeli var, batan ve yüzen. Bu kandıcıların diğer bütün özellikleri aynı.( Batma derinliği, boyları hatta renkleri). Bu aynı özelliklere sahip iki kandırıcıdan hangisini kullanmalıyım, neden ?

Selamlar

5. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

bu avlağınız durumu ıle doğru orantılı ben şu anda su üstü sahteleri tercih edyorum nedenıde avlandığım bölgelerin takılma riskının fazla olması ve sığı olması batan tıp sahteler genelde tekneden tercih edildir hiç bir ağırlık takmadan dibe ulaşması için yada ağırlıklı kullanılıyosa daha hızlı ınmesi için kıyıdan kullanılan sahtelerde batmayan tercih etmek avantajlıdır takılma rıskını en aza indirir

6. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

Sevgili Faruk usta,aceleden yanlış yazmışsın.Açıklama başta doğru ama kırmızı ile işaretlediğim yerlerdekileri yer değiştirirsen çok güzel olur.

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

Amerikada tatlısularda daha doğrusu göllerde çokça kullanılan sahte ile avalnamada genelde bot ile yapılırsa ,avın niteliğine göre dalan tipler kullanılır.Zira başka herhangi bir ağırlık kullanılmadığı için sahteyi istenilen derinliğe inemsi sağlanıp,sonra aksiyon veriliyor.
    Floating ise genelde kıyıdan ve sığ alanlarda avlar için kullanılıyor.
    Aslında bir de suspending diye anıanları vardır.
    Yani bu üç model çekilmesi durunca su üstüne çıkan, çekilme bırakılınca olduğu derinlikte sabit kalan ve çekilme bırakılınca dibe batan olarak 3 model vardır.
    Av ve avlağa göre seçim yapılır....

8. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

düzelttim iş ortamı telefon çalınca ters yazmışım :):) uyarınız ıçın teşekkürler yoksa herkezın kafası karışacaktı :)

9. runaway

runaway Üye

Aslına bakarsanız sahteler arasındaki fark çekmeyi durdurduğunuzda ne yaptığıyla alakalıdır. Arkadaşların belirttiği gibi sinking sahteler bıraktığınızda yavaşça batan, floating sahteler ise yüzeye doğru çıkan sahtelerdir. Bu noktada avlağınızın derinlik durumu önem kazanmaktadır. Ayrıca floating sahteler çekmeye başladığınızda damak büyüklüğüne göre muhtelif derinliklere dalmaktadır. Sinking sahteler floating sahtelere göre daha ağır olmakla birlikte sığ sular için çok kullanışlı olduğu söylenemez. Hangisinin daha avcı olduğu konusunda bişey söylemek mümkün değildir zira sahtenin avcı olması onun yüzüş kalitesi, hedef balığın avlandığı balıklar ile benzerliği, avcının sahteye vereceği aksiyon gibi özelliklerle daha çok alakalıdır.

10. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Bilgiler için teşekkür ederim. Tatlısu avlarımda tekneden turna balığı için sormuştum. Genellikle turna avında tekneden kaşık kullanmıyorum. Wobler türü kandırıcılar kullanıyorum. Şimdiye kadar kullandığım kandırıcıların hepsi floating' di. İlk defa sinking kandırıcı almaya niyetlendiğim için, bu konuda bilgi edinmem şarttı.

Selamlar

11. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Basri Bey, teşekkür ederim.