Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şişme Bot Ve Kullanım Problemim.

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında lmustafal tarafından paylaşıldı.

1. lmustafal

lmustafal Yeni Üye

Merhaba dostlar. Aranıza yeni katıldım. Herkese selamlar.

Geçen ay 3 metre bir tiger bot aldım. 2.5 hp ( hidea ) motor ve takım taklavatı ile birlikte.

Botumun liman kaydını yaptırdım, ismini verdim ve gerekli her işlemi yaptırdım. Ancak kullanım olarak biraz zorlandım ve önerilerinizi bekliyorum.

Botu 2 kere dayım ile kullandım ve baktım ki evden arabaya taşıma, arabadan indirme, şişirme, indirme, bindirme, yıkama, tekrardan bindirme ve eve taşıma aşamaları beni aşırı yoruyor. Ben de botu şişik halde bir marinaya yada balıkçı barınağına bağlayım dedim.

Balıkçı barınakları ve limanlarla konuştum, barınakların hepsinde karaya bağlamada çalınma ihtimali çok yüksek, denize de bağlayınca dibi yosun tutma gibi bir çok etkene mağruz kalıp kullanımı imkansızlaştırıyor. Ayrıca kara bağlamada denize indirme imkanı yok gibi, barınakların indirme, bindirme yerleri yetersiz ve bot oradan inemez.

Marina ile konuştuğumda ise evime yakın olan ayda 100 TL, evime uzak olan ise ayda 22 TL fiyat biçiyor ( kara bağlama için ).

Yol masrafları vs derken uzaktaki ile yakındaki yine başa baş geliyor. Ayrıca marinalarda da çalınma, bıçaklanma ihtimali her zaman düşük olsa da var.

Port bagaj kullanımı benim için pek uygun değil, çünkü arabanın üzerinde de olsa çalınma ve bıçaklanma ihtimali yine çok.

Romörk kullanımı için ise ruhsat ve romörk gerekiyor, bunlar da ruhsata işlenme masrafları ile birlikte çok pahalı. Onun yerine marinaya bağlamak daha mantıklı gibi, ayrıca yine mahallede çalınma ve bıçaklanıp delinme ihtimali var.

Botta sigorta yok tabi, ben bu botu kullanmak istiyorum. Deniz sevdalısıyım ve fikirlerinizi bekliyorum.

Şuanda kullandığım yöntem, üstte bahsettiğim gibi, şişir, indir, bindir, temizle, katla, topla, eve taşı, evden çıkar gibi aşırı yorucu bir yöntem. Ayrıca tek başıma bunu halletmem çok çok zor oluyor.

Bana bir çözüm bulun abilerim, kardeşlerim lütfen.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. suleymancirit

suleymancirit Aktif Üye

Ben ŞİŞİR kismina fikir vereyim. 220 volt ile çalişan kompresör satin al. Ayrica Oto çakmak uygun voltaji karşilayan bir İNVERTER satin al. Sisirme yi 220 volt ile 2 dk da yap, sisirme külfetini çiz. Diğerleri için de pek çozum yok gibi. Bari 2.40 falan alsaydin fazla ağir olmazdi.Allah güc kuvvet versin.

4. lmustafal

lmustafal Yeni Üye

Teşekkürler Süleyman abi, ancak şişirme kısmı benim için en kolay kısım. Keşke ben de 2.5-2.4 alsaydım diye kendimi yırtıyorum. 3 metre gerçekten taşıması aşırı zor.

Şöyle bir fikir de var bu arada ne dersin?

Anneannemin evi bize çok yakın ve apartmanlarında kapalı bir garaj var, buraya botu şişik halde üzerine branda örtüp koysam, arabaya da port bagaj yaptırıp denize çıkmak istediğimde garajdan botu arabanın üstüne alıp çıksam ne olur?

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Botu sat,fiber al ve marinada yer ayarla.En uygunu,teknesi olan arkadaş edin ya da arkadaşlarını tekne edinmeye ikna et.

6. lmustafal

lmustafal Yeni Üye

Ne yazık ki arkadaşlarım da genç ve mali durumları ancak bot almaya yeter. :) Ben de sanırım fiber bot alamam artık..

7. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Tek cozum o bottan acilen kurtulmak motor dursun.
    2.40 alsanda ayni eziyet.

Gecenlerde bir arkadas yayinladi Kutlay marine marka 2.80 fiber
    tekne var 1.000 Tl ve 80 kg. iki kisi rahatlikla ters cevirip arac
    ustune koyabiliyormus firma ile gorustum.

Senin motor onu deli gibi kosturur.

Bide tasima tekerlegi taktin mi tamam gibi

Yada birakirsin marina da.

8. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Botu yarim şişik olarak üstüne branda oörtüp ustu kapali garajda muhafaza etmek en pratik çözüm bence
    Botu sürekli katla aç yaparsan cabuk deforme olur yarim şişik durmasi en sagliklisi

lmustafal bunu beğendi.
  9. lmustafal

lmustafal Yeni Üye

Daha bugün bu tekerlekten aldım. Bu ikisini sağlamca monte etmeyi düşünüyorum..

Ananemin garajında tutacağım botu. Ancak bir soru size. Size bu tekerlekler ile yolda bot gider mi? Arabanın arkasına bağlasam botun önünü? Yada üste mi bağlamalı? Tekerleği takacağım bu akşam.

10. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Bu tekerleği bota baglayip arabayla çekmeye kalkan 3-4 kisi gördüm
    Tekerleğin ortasındaki rulman kisa surede isiniyor ve etrafındaki plastik eriyor sonuç olarak teker firlayip gidiyor
    Bunu bota sabit değil gerektiğinde cikarip ters takabilecek şekilde takman lazim
    Bu tekerler oldukça pratiktir botun on tarafından el ile tutup botu tasirsiniz

11. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Ali nin dedigi gibi arabayla cekemezsin bu tekerlek ile bunlar suruklemek icin
    uygun. Botu satmiyorsun galiba, o zaman en mantiklisi botu yarim sisik
    halde tutup arabanin uzerine koymak. Yada bagaja girecek sekile gelinceye
    kadar gene havasini yarim indirmek.

Ama illada cekme yapmak istiyorsan bir arkadasim sanayi de paslanmazdan
    scooter tekerlegi ile benzer bir aparat yapmisti kendisine o arabayla cekiyor
    ama cok agir gidebiliyor. Agir olmadigi icin devrilme tehlikesi olusuyormus
    dedigine gore.