Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sivriburun karagöz için yem tavsiyesi

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında duzensiz tarafından paylaşıldı.

 1. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  levrek maceralarımın arta kalan zamanında çevreyi turluyorum. dün sabahta sürü halinde gördüm bu balıkları, 100 parçalık güzel bir sürü arada yarım kilodan irileride vardı. her sabahta oralarda geziyorlarmış balıkçı arkadaşlar söyledi. önlerine teke sarkıttım bakmadılar, iskele dibindeki midye üstündeki yosunları didikliyorlardı. bu sivriburunları ne şekilde yukarı alabilirim, tecrübesi ve tavsiyesi olan arkadaşlar yardımcı olursam sevinirim.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili Hüseyin kardeşim, bulabilrsen sülünezi tavsiye ederim...:)
   
 4. adnan

  adnan Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  23 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  265
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  istanbul
  boru kurdu tavsiye ederim
   
 5. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.595
  Beğeniler:
  9.534
  Şehir:
  İstanbul
  Hüseyin, Levrek için açtığın başlık aklıma geldi :) Sen ne yapar eder Karagözü'de alırsın :)

  Ama tekeyle alacağını düşünüyorum. Şeytan oltası teke iş yapar bence.
   
 6. şileli

  şileli Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  458
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Balıkların didiklediği yerde muhtemelen kaya kurdu vardır. Bir spatula ile yosunları kazıyıp sende kurtları çıkarabilirsin. Emin ol asla hayır demezler.
   
 7. Emre

  Emre Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  5
  Sülünez Kurt gibi işlevsel yemler tavsiye edilmiş bende bulabilirseniz midyeye de şans verin değim,orta boy veya ufak midyeleri kırın bir kısım kabuğun sökün bir kısım kabuk üstünde kalsın kabuğuyla birlikte takıp dibe yatırın. Dipten yasun kum ve taşların üzeründen vakumlayarak yem yiyen karagözlede bu kırık midyeye rağbet edeceklerdir.
   
 8. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Yukarıdakilere ilaveten ben de yengeç öneriyorum.

  Büyük karagözler için baş parmak büyüklüğünde olan yengeçlerden kullanabilirsiniz.

  Küçükler içinse büyük yengeçleri parçalayarak etini kullanabilirsiniz.

  Bizzat sivriburunlar üzerinde tecrübe edilmiş ve verimli olduğu görülmüştür.
   
 9. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  sülünezi çıkarması işkence, uzun zaman önce verimi düşük olduğundan kullanmayı bırakmıştım. sonucu bildiğimden tekrar deneyeceğimi hiç sanmıyorum, teşekkürler cevap için.


  boru kurdu bulma imkanımda yok, getirtsemde uzun iş, saol öneri için.  mevzubahis baltabaş karagöz olsa sorun değil, sivriburun karagöz söz konusu, bu balıkta tecrübemde yok, araştırdığımda pek bir bilgide yok, işim zor bu sefer. tekeden korkup kaçtılar, midye, yosun kurdu gibi şeyler denicem, olmadı kaya kurdu çıkarıcam, o da olmadı joker yemimi devreye sokucam kum solucanı, o da olmadı zıpkınla gidicem :D


  daha çok yosun yiyor gibiydiler, kaya kurdu ve midye denicem ilk etapta.

  alıntı:

  sivriburun karagöz denizlerimizde karagöz ve sargozdan daha az bulunan bir türdür. sargozdan iki farkı ileriye doğru uzamış çenesi ve vücudunu enine kesen koyu çizgilerin daha belirgin olmasıdır. sivriburunlar yumuşakçalar ve küçük balıklar ile geçinir, kayalık ve yosunluk yerlerde, taş altlarında gezer, yemlenir, ürkek yapılı bir balık olup oltaya da nadir atlar. avında canlı karides, ölü karides, kurt ve midye kullanılabilir. ilk başta oltaya 1-2 kez ufak dokunuşlar yapıp yemin tadına bakar, eğer olta o sırada ani oynatılır veya tasma amaçlı çalınırsa ürker ve yeme atlamaz, ancak çok hafifçe ve yavaşça oltayı bir iki karış kadar süzerseniz kıskanır ve sert kafa darbesiyle yeme atlar. bu olta çekişi 20-25 cm yi 3 saniyede çekecek kadar yavaş olmalıdır. ve balık buna rağmen atlamaz ise 50 cm den fazla geri çekmeden yavaşça olta geri salınmalıdır.

  bu balığın çok az çıktığı yerlerde oltayla sivriburun avı büyük ihtimal şansa olacaktır, bu gibi meralarda zıpkın ile agaşon ve taşaltı her zaman daha iyi sonuç vermektedir.

  kendi tecrübelerime dayanmam gerekirse; silivride kimsenin oltayla alamadığı yerlerde eskiden ciddi boyutta sivriburun vurabiliyordum. balığın bulunduğu yerlerde çok kez olta atmama ve her türlü yemi denememe rağmen oltayla almakta zorlanıyordum. sivriburun oltada genelde mehtaplı gecelerde iyi av verse de gündüz her saat zıpkınla avlanabilir. gezinip yemlendikleri gün doğumu ve batımı zamanları hariç sivriburun karagözleri iri kayaların arasında veya altında bulma şansınız vardır.


  [​IMG]

  yukarıya eklediğim fotoğrafta başka bir siteden bir av raporundan. yer narlı, balıkları midye ile almışlar. 7no siyah iğne ve midye ile denemelere başlıcam.

  teşekkürler öneriler için.
   
 10. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Cevabı bulmuşsunuz.Sivriburunun en güzel yemi Midyedir.Diğer karagözlere oranla birazdaha küçük iğne seçimide verimi artırır.;)
   
 11. Erhan41

  Erhan41 Aktif Üye

  Yaş:
  62
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  343
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  İzmit
  Kışa girerken yağlanma zamanı, deniz anası...