Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sivrice seni çok seviyorum, Barakuda ve Melanurlar. 11 Haziran Cumartesi 2011 Sivrice

Adı
Orhan Küçükbiçmen
Sevgili arkadaşlarım emekliliğimi balık tutarak geçirdiğim bu güzel Sivrice'yi çok seviyorum, Denizini, balıklarını ve buradaki dostlarımı yerli olsun İstanbul'lu olsun hepsi güzel insanlar, işte onun için burada olmaktan çok mutluyum ve Sivrice'ye her zaman bana verdikleri güzellikler için çok minnettarım ve müteşekkirim.:)
Bugün de güzel Sivrice'min bereketli denizi gene bana güzel balıklar verdi, Melanurlar sürü halinde dolaşırken tesadüfen rapalaya takılıyorlar, ben esasında melanur avına çıkmadım, benim kendimi hazırladığım avım barakuda idi zira sevgili Selçuk kardeşim dün beraberinde gelen arkadaşları ve Conta kaptan ile çıktıkları balık avında barakuda aldılar, demekki meralarımızda barakuda var düşüncesi ile planımı öyle yaptım, takımımı denize bıraktım, üzerinde mavi renkli tobimaru var, 10.5 cm, ön beden 035 asso, aradan çok fazla bir zaman geçmeden bir melanur aldım, sonra bir melanur daha, doşaşmaya devam ediyorum ve nihayet beklediğim oldu ve bu sefer gelen barakuda idi, sonra belki bir tane daha alırım düşüncesi ile biraz daha dolaştım ama nafile, başka balık alamadım.
Bu akşam hanımla birlikte melanuru hafif tava yaptık çok güzel oldu, ne diyelim darısı sizlere olsun, Sivrice'den selamlar, sevgiler, hoşçakalın.:):):)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Orhan Abi.
Hedef av yanında sürpriziyle gelmiş.
Melanurun tadını bir türlü sevemedim ama yoklukta iş görür işte.
Her zaman rastgelsin

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tebrikler Orhan Ustam afiyet olsun kısa günün bereketi olmuş rastgele:)

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Ne güzel olmuş orhan usta, melanurlar sürpriz yapmış, Herzaman rastgelsin...:)

Adı
Orhan Küçükbiçmen
Tebrikler Orhan Abi.
Hedef av yanında sürpriziyle gelmiş.
Melanurun tadını bir türlü sevemedim ama yoklukta iş görür işte.
Her zaman rastgelsin
Şeref kardeşim,her zaman olduğu gibi benim için çok değerli olan tebriklerin için sonsuz teşekkürler,:) Melanurlar zaten sırtı çekerken rapalaya takılarak gelen balıklar, eğer melanur avlanmak isteniyorsa, teknenin arkasından kulak temizleyen pamuklu çuklardandan kullanacaksın, içersinden 020 bir misinayı geçireceksin, ucuna ufak bir uzun pala istavrit iğnesi bağlayacaksın, teknenin arkasında 15 metreden çok yavaş çekeceksin, arada sırada teknenin arkasında ekmek kırıntıları bırakırsan daha verimli bir av yapabili,rsin, bu Ayvalık usulü nelanur avı, bilgi olarak yazdım belki faydalanacak kardeşlerimiz olabilir, dediğin gibi meht edilecek bir balık değil ama çok ağır ateşte çok yavaş olarak çok az zeytinyağı koyarak pişirirsen tuzunu soğanını limonunuda beraber atarsan değişik bir lezzet oluşuyor, sevgiler, hoşçakal.:):):)

Adı
Orhan Küçükbiçmen
Tebrikler Orhan Ustam afiyet olsun kısa günün bereketi olmuş rastgele:)
Teşekkürler Selahattin kardeşim, ilk geldiğim günden beri Sivrice'de günlerim balık tutarak geçiyor, daha ziyade tekne ile denize çıkınca sırtı avı yapmadığım hiç bir günü hatırlamıyorum, bu uzun bir zamanda sırtı avında çok yol katetdim, evvelden denizlerimizde çok balık vardı, her sırtı avına çıktığım zaman çeşitli bir çok balıkla dönerdim, Torik, sinarit, barakuda, akyalar, o zamanlar böyle balıkçılık siteleri yoktu, o avları fotoğraflayıp raporlamak lazımmış,:) ama artık eskisi gibi değil balık yakalamak çok zorlaştı eğer gerçekten Sivrice meralarını iyi bilmiyorsan boşu boşuna benzin harcarsın, benimde bu konuda çok büyük bir avantajım var, meramız fazla geniş olmamakla beraber, genelde büyük balıkların sığındıkları sığlıklarla çok zengin balık yataklarının ve balık sürülerinin uğrak yeri haline geliyor, ama bu taşları bu yolları öğrenmem 10 küsür senemi aldı , onun için ben artık Sivriceli balıkçı dede oldum.:):):)senelerden beri tekne ile balık avının üzerine çok düştüm, çok yoğunlaştım, tabi sadece üç çeşit av üzerinde çok bilgi ve tecrübelerim oluştu,Sırtı avı, çapari avı ve yemli olta ile mercan avı, bugünlerde denizlerimiz çok bereketli, ama hergün aynı balık avını yazmak banada sıkıcı geliyor, raporları izleyen sizleri de fazla sıkmak istemediğim için yazmıyorum, bu günlerde çok bereketli mercan avları yapıyoruz, o kadar çok mercan taşları biliyoruzki, tabi bu arada Conta kaptanında 65 senelik balıkçılık tecrübesinide söylemeden geçemeyeceğim, ondan çok değişik bilgiler ve tecrübeler görüyorum ve öğrenmeye devam ediyorum, velhasıl akşamlık nevalemiz deniz ana tarafından bizlere her zaman veriliyor, sizlere de bol balıklı güzel avlar diliyoruz, bu arada sizlerle böyle balık sohbetleri yapmak bana ayrı bir huzur, ayrı bir mutluluk veriyor, sevgiler, hoşçakal.:):):)

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Tebrikler Orhan abi.Güzel balıklar kısmetin daim olsun.

...eğer melanur avlanmak isteniyorsa, teknenin arkasından kulak temizleyen pamuklu çuklardandan kullanacaksın, içersinden 020 bir misinayı geçireceksin, ucuna ufak bir uzun pala istavrit iğnesi bağlayacaksın, teknenin arkasında 15 metreden çok yavaş çekeceksin, arada sırada teknenin arkasında ekmek kırıntıları bırakırsan daha verimli bir av yapabili,rsin, bu Ayvalık usulü nelanur avı, bilgi olarak yazdım belki faydalanacak kardeşlerimiz olabilir, dediğin gibi meht edilecek bir balık değil ama çok ağır ateşte çok yavaş olarak çok az zeytinyağı koyarak pişirirsen tuzunu soğanını limonunuda beraber atarsan değişik bir lezzet oluşuyor,
Ben melanur'u severim.Fakat yakalaması beni hep uğraştırmıştır.Bu yöntemi mutlaka deneyeceğim.

Adı
Orhan Küçükbiçmen
Ne güzel olmuş orhan usta, melanurlar sürpriz yapmış, Herzaman rastgelsin...:)
Teşekkürler Oktay kardeşim, denizimizde melanur bolluğu var, eğer oynak varsa rapalaya hemen sarıyor, bu arada barakudada başladı, mercanlar av vermeye devam ediyor, birazda taşları bilirsen fangrilerde geliyor, sevgiler, hoşçakal.:):):)

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Bugünlükte kısmet bu imiş diyelim.Deniz ana ne verirse rızkımıza kabulümüzdür.
Daha iyilerinin eli kulağındadır elbet...