Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizce Hangi Makine?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında umitdulger tarafından paylaşıldı.

1. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Daiwa Regal 3000 5ia - Shimano Catana 2500 FC ve Shimano Nexave 2500 FC bütçem dahilinde bu 3 model arasında kaldım arkadaşlar, hepsinin yedek kafası var bildiğim kadarı ile, Daiwa'nın Drag Gücü 8.8 kg olarak verilmiş, Shimano'lar ise 3 kg, Shimano'lar ağırlık olarak 65 gram daha hafif... Şimdi gelelim kullanım alanlarıma, öncelikle LRF ve Spin'de kullanacağım, bunun yanında içlerinden yedek kafasına örgü misina sararak tekneden çapari avı yapmama olanak verecek bir model varsa tercih sebebi olabilir :) Aslında aklımda Daiwa vardı ama forumdaki bir konuda bazı sıkıntıları olduğunu okumuştum, aklımda kalan atış sonrasında sarma telini manuel olarak kapatmazsak bir süre sonra sıkıntı çıkartıyormuş, gerçi kol çevirerek sarma teli kapatmışlığım yok zaten, ben manuelciyim o sorun değil benim için, bu makinelerin başka eksi yönleri var mı birbirlerine göre?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rotasiz Kaptan

Rotasiz Kaptan Aktif Üye

spin ve lrf avında hafif makina herzaman avantajdır. 65 gr. az gibi gözüküyo ama 2-3 saat atçek yaptığın zaman 65 gr.ın nekadar farkettirdiğini anlarsın. diğer taraftan drag olayınada fazla takılma ve nexave'yi al derim. tabi bu benim görüş ve terciğim.

4. KalamA

KalamA Daimi Üye

Söz konusu av disiplini ağırlıklı olarak LRF olacak ise 1000'lik veya 2500'lük bir makine tercih etmen yerinde olacaktır. Nexave ile Exage arasında pek bir fiyat farkı yok aslında. Aradaki kalite farkı için o fiyat farkı göze alınabilir diye düşünüyorum ve Exage öneriyorum. Kullanılan malzeme kalitesi küçükten büyüğe; Catana, Nexave, Exage, Aernos şeklinde seyrediyor. Bugün 1 kez kullanılmış bir Aernos 2500 forumun Sıcak Fırsatlar köşesinde kargo dahil 140 TL'ye yeni sahibini buldu. 1 adet eski model sıfır Aernos 1000 100TL'ye alıcısını bekliyor. Bütçen dahilinde Sıcak Fırsatlar'ı da takip edebilirsin. Daiwa'ların 3000'lik modelleri büyüklük ve ağırlık olarak neredeyse Shimano'nun 4000'likleriyle eşdeğer. Lrf'de zaten çok fazla drag güçlerine ihtiyaç yok. 3 kg.'lık drag gücüyle de 13 kg.'lık levrek, doğru kalama ayarı ve teknikle layığıyla tutulabilir. Yalnız işin içine tekneden çapari avı girince işler değişir ve en az 4000'lik bir makine gerekir diye düşünüyorum. 1 makineden maalesef birçok dalda iyi ve sağlıklı olmasını bekleyemiyoruz. Bu yüzdendir ki farklı farklı disiplinler için farklı takımlara oldukça hatrı sayılır paralar harcıyoruz. Bence o disiplinin gerektirdiği özelliklerde ekipman seçmelisin ki alacağın keyifle doğru orantılı olsun Allah gönlüne göre versin, şimdiden hayırlı olsun...

İsottevfik ve sabora bunu beğendi.
  5. MRwhite

MRwhite Aktif Üye

her üç makineyi de görmüş test etmiş biri olarak söylüyorum.

tercihim nexave'den yana olurdu.

en hafifi ve ip misinaya en uygun olanıdır.

daiwa baya ağır spin için sadece bir avda kullandım ve ip misinada sorun yaratabilir.

zaten catana nexave kıyasında nexave döver.

6. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Kullanım amacına uygun boyda bir Exage al, keyfine bak.

KalamA bunu beğendi.
  7. arkadas

arkadas Aktif Üye

8. NACİ.BABA

NACİ.BABA Üye

Bende araştırma içindeyim fakat şunu söyleyeyim nexave arkadaşımda var kapanıyor atışta o yüzden bende spin ve çaparide kullanmak için daıwa Regal 4000 düşünüyorum,catana içinde iyi diyorlar bakalım hayırlısı.

9. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Catana yedek kafası grafit olması ve bilya sayısı vs nedeniyle (fiyat farkının az olmasından ötürü) tercih edilmemeli.

Nexave tercih edilebilr. Ortalama güzel bir makinadır. Kullanan genelde memnundur.

Exage daha önce nexavenin üç fiyatlıydı. Şuan fiyatı oldukça indi. Bence aradaki fiyat farkı bu kadar azken exage alınır.

Daiwa regali yemli avlarda öneririm. Drag gücünün spin avında hiçbir etkisi yoktur. Drag büyük oranda tekne avlarında önem kazanır. Spinde daiwanın mutlaka daha hafif makinalar çıkartması gerekli. 60 gr ağırlık birçok kişiye önemsiz gelebilir lakin kullananlar çok iyi bilir ki, bilekle yapılan aksiyonlarda hem aksiyonu güzel yapma hemde yorulmadan yapabilme açısından fahiş bir farktır.

Birçok nexave kullandım. 1000likden 6000 liğe kadar. Böyle bir sorunum olmadı. Kapanma sorunu olan başka başka makinalarımda oldu. Ancak hepsi baskı nedeniyle (genellikle çanta içinde bağajda vs.) misina yayını açıp kapatan düzeneğin eğilmesi veya bazende bu yayın tuzlu su teması neticesinde fonksiyon kaybı yüzünden olmuştur.