Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizlerin ihbarları gerekli.

Konu, 'Jandarma ve Sahil Güvenlik İhbar Hatları' kısmında vetburak tarafından paylaşıldı.

1. vetburak

vetburak Üye

Merhabalar, yasadışı , usülsüz , kaçak ; tırıvırı kullanmaktan, boy ve limit aşımlarına kadar, av sezonu olmayan balıktan, hileli (iç sularda canlı yem kullanılmasına) ,kireç ve dinamiti yada kimyasalları unnutmuyorum tabiikide bütün yasadışı, usulsüz, kaçak avları lütfen şikayet edelim.Bizler şikayet etmedikçe yetkilliler harekete geçemiyorlar.
    Sürekli usulsüz avlanılan avlağı genelde avcıların geliş zamanlarını ve yerlerini içeren bir yazıyla BİMER ' e iletiniz ki gereken daha sağlam bir şekilde yapılsın.
    Gece saat 1 de eve geldim 50bin adet yavru sazan balığı bıraktık bazı bölgelere.Yorgunluktan ölüyorum ama deydi işin açıkçası. Ben okadar eziyeti aç gözlü insanlar için çekmedim. İlerde çoçuğuma balığın ne olduğunu öğretmek için çektim. Lütfen sizde balıkların ne olduğunu çocuklarınıza, torunlarınıza öğretmek istiyorsanız ihbardan çekinmeyin.Saygılar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel bir iş yapmışsınız..
    Bu haber sanki tv de de verildi, ya da alt yazı geçti eğer yanılıyorsam..

Şikayet konusunda hepimiz gerekeni yapsak bile ilgili ve yetkililer bizimle aynı duyarlılığı göstermiyorlar ne yazık ki...

çamlıbahçedenahmet bunu beğendi.
  4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Keşke Rutin kontroller olsa, sadece şikayeti beklemeseler.

çamlıbahçedenahmet bunu beğendi.
  5. vetburak

vetburak Üye

Duyarlılık konusu yetkilinin tamamen o andaki vicdanına kalmış aldığı maaşı haketme meselesi olarak görüyorum ben bunu.
    Şikayet şu yüzden gerekli ; mülki amirin izni olmadan kontrole bile çıkılamıyor. Mülki amir durduk yere çıkın bir kontrole de demiyor.O nedenle yasa dışı avın olduğunu gördüğümüzde yada av malzemesinin satışını kaymakamlık , ilçe tarım müdürlükleri , jandarma polise kendi ismimizi vererek(merak etmeyin isim saklı tutuluyor.Artık öyle şikayetçiyi bulmak kolay değil.)Şikayette bulunalım.En etkili yöntemlerden biri Başbakanlık iletişim merkezi BİMER.
    Örnek olarak ; hafta sonları ......... iline bağlı ....... ilçedeki .......... balık avlağına çok sayıda bilinçsiz avcı gelmekte ve '' 3/2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ TEBLİĞNO:2012/66 '' göre uygunsuz çevreyi rahatsız edici şekilde avlanmaktadır gibisinden azz bir edebiyat az birazda resmiyet koyduk bu kontolün rutin olması için 3-4 haftada bir tekrar gönderdiğimizde bakın bir sorun kalacak mı?İnanın şikayet gelmeden bazı mercilerin eli kolu bağlı oluyor.
    Su alanlarının balıklandırılması Türkiye'nin dört bir yanında yapıldı.O haberlere çıkan ben değilimdir kesin :D öyle olsa el sallardım selam gönderirdim balıksevdalılarına :D

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Şikayet konusunda ben her zaman üstüme düşen görevi yerine getiriyorum.
    Geçtiğimiz lüfer sezonunda da şikayet başvuru numaralarımı ve yapılanları (ya da yapılmayanları) bir konu içinde paylaşmıştım.

Verdiğin rakam gördüğüm/duyduğum haberdeki rakama (48,000) yakın olunca belki o organizasyonun içindesinizdir diye düşündüm...

7. vetburak

vetburak Üye

Organisazyonun küçük bir ucundan tuttuk tabiiki, dediğim gibi Türkiye'nin hemen hemen her yerinde daha önceden belirlenmiş alanlara gönderildi ,aslında büyük bir organizasyon fakat eksiklikleri elbette var.Bana göre uygun yere uygun balık cinsinin gönderilmiyor olması büyük bir eksikliktir.

Denetimler konusunda vicdanım son derece rahat. Yetki alanım dışında ise ihbarda bulunuyorum yetki alanımda ise gördüğümde gerekeni yapıyorum tek sorunum yeteri kadar ihbar gelmediğinden denetime çıkamayıp yakalayamadıklarımızın olmasıdır.Bu arada söz uçar yazı kalır genelde yazılı yapacağınız başvurulardan daha kesin ve keskin sonuçlar alınabilmektedir.

Kendi adıma şunuda söyleyebilirim ki yeter ki ihbar gelsin gece gündüz tatil bayram sıcak soğuk dinlemem işimi yaparım.Bizler bize düşen görevleri yaptıkca hem vatandaş olsun hem yetkili olsun, yarınlarımız daha güzel olacaktır. Saygılar

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

emeğiniz ve genüllülüğünüz için teşekkür ederim yurdum da o kadar çok su ürünleri mühendisi varken hala denizcilik ile veya su ürünleri ile tam olarak ilgili bir bakanlık olmamasına şaşıyorum bunu daha önce de bir çok kez dile getirdim bende üzerine düşeni yapanlardanım her ihbar telefonumda artık ismimle hitap ediyorlar bana sahil güvenlikle bir bağlantımız oldu :D ancak ne yazık ki hiç ceza alan görmedim ( duymadım ) hala

9. vetburak

vetburak Üye

Kanunların esnekliğindende yararlanıp sıyrıldıkları oluyorlar. 30 ton balıkğa el konulup adamın aynı balığı devletten 1800 tl veripte (toplamına) geri aldığını bilirim.Cezalar caydırıcı değil, zaten ilk amaç ceza kesmek değil vatandaşı bilinçlendirmek, ceza sonra gelir (iki saniye sonra :D) )

10. vetburak

vetburak Üye

Böyle bir konuyu üst başlığa taşımak için her hafta güncellememim mahsuru olmaz umarım değerli balıksevdam üyeleri

11. Sarızeybek

Sarızeybek Üye

:harika::harika::harika:

Selam
    Yaptığınız iş gerçekten çok önemli ve gerçekten oldukça kutsal bu yüzden ellerinize kollarınıza emeklerinize sağlık...
    İhbar etsenizde çoğu kez kale alınmıyor,Biz bıkmadık aramaktan ama onlar aranmaktan bıktılar.
    Olurda kale alınmaz ise BİMER ( Başbakanlık inceleme merkezi) yazılı başvuru yapıp ihbarın yapıldığı yer,tarih, bunları belirtin anında yasal takip başlatıyor başbakanlık yeterki neşteri vuracağımız yeri bilelim..
    Sevgi ve saygı dileklerimle