Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soğan Sevenler

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında arikatekime tarafından paylaşıldı.

1. arikatekime

arikatekime Üye

Merhaba,
    Balık yerken birçoğumuzun olmazsa olmazlarından biri de soğandır sanırım. Aslında bende soğanı çok severim ancak çiğ soğan malesef mideme dokunduğu için ancak pişirildikten sonra yiyebiliyorum.

Bilirsiniz kebapçılar mangalın üzerinde soğanı sumak ile harmanlayıb bir süre pişirirler. Biz de hanım ile kendimize bunu model olarak aldık. Hanım çupraya bayıldığı için balık çoğunlukla tavada yapılır. Ancak yağ olarak kesinlikle tereyağı kullanırız. Balığın pişmesi bitince yemekteki kişi sayısına göre halka halinde kestiğimiz soğanları isot(pul biber) ile güzelce harmanlayıp balığı pişirdiğimiz tavaya koyarak pembeleşinceye kadar güzelce pişirip istediğimiz kıvama ulaşınca servis tabağına alarak masaya alıyoruz. Bu yakınlarda yapmadığımız için malesef resim koyamıyorum. Ama şuna emin olun tereyağı, balık, soğan ve pul biberin lezzetlerinin karışımı harika oluyor. Eğer denerseniz seveceğinize eminim. Afiyet olsun.

Aslında bu pek tarif gibide olmadı ama idare edin artık..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

İdare etmeye edelimde, sulanan ağzımız için ne yapacağız.Bu saatte dışarı çıkıp Çupra alacak halimizde yok .:p
    Bu seferlik böyle olsun ,birdahakine bizide davet edersin artık Sadık :harika:

Şaka bir yana ,soğan balık ile süper gidiyor. Ben çiğ soğanı tuza basıp balık ile yerim.Bak ağzım tekrar sulandı :D

4. tutarfatih

tutarfatih Aktif Üye

Soğanı sıcak suda 10 dakika kadar bekletirseniz hem acısını almış olursunuz hem de bu bekletme süresini ve su sıcaklığını doğru ayarladığınızda soğanlar ölmez diri kalır lezzetini korur.

5. Volkan

Volkan Daimi Üye

Ben soğanı en çok mangal yaparken kömürde piştiği halini seviyorum. Hem kokmuyor, hem de lokum gibi oluyor.

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

Tepesine yumruğu indirip cücüğünü yemeyi severim.
    Hele balıkla (lüfer), of ki of ..

7. onder

onder Aktif Üye

Ağır tahrik var burada Birol abi:D. Mahkemeye gitsem kazanırım:D. Zaten nerdeyse 2 haftadır doğru düzgün yemek yememişim:). O mükemmel tat geldi de ağzıma içim bir hoş oldu. Sabah sabah.

8. enis59

enis59 Daimi Üye

Sabahta olsan öğle yemeğine çupra olsada yesek :) soğansız balık olmaz ama dediğiniz şekildede denemekte fayda var

9. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Sadık Bey, çipurayı birde fırında deneyin. Bolca soğan doğrayın, sumak, kırmızı biber vs. kullanarak harmanlayın, balığın karın bölgesine de biraz soğan koyun, balığı harmanlanmış soğanların üzerine dizip tepsiyi fırına sürün.

Deneyin pişman olmayacaksınız ;)

10. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Soğan candır :)

11. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Soğan hakikaten olmazsa olmazlardan.
    Heleki kırmızı soğan, birde beyaz tatlı soğan var ben onun hastasıyım.
    İri iri doğrayıp tuzla oğuşturup acısını aldımmı en sıradan soğan bile enfes oluyor.

Dun aksam levrek vardı çiftlik yetistirme nekadar sevmesemde babam almış 4 tane hemen soğanları halka halka ince ince doğradım, biraz sıvı yağ, biraz tuz, karabiber,azıcık sumak, biraz fazlaca yani 8-10 diş bütün sarımsak, domates salçası hepsini tavada halli-hamur eyleyip çokta öldürmeden kavurdum.
    balıkları fileto yaptıktan kılcıklarını sıyırdıktan sonra altını yağlayıp bu harçtan biraz içine serilen borcama balıkları dizdim.Harcın tamamını balıkların üstünü örtecek sekilde yaydım.Dilim dilim limonlarıda üzerine eklediğim borcamı, fırında 45 dakika 300 derecede pisirdim sonrasını anlatmama gerek varmı