Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şok leader

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında cenk tarafından paylaşıldı.

1. cenk

cenk Yeni Üye

Herkese merhaba;
    Sorumu sormadan kısaca bahsedeyim. 4.20 cm surf kamış ve surf makinayla tahminen 100 m civarı atabiliyorum. Omuz üstü savurma tekniğiyle. Ama örgü misinadan sonra şok leader yok, direk fırdöndüye bağlı. Acaba şok leader olması daha fazla uzağa erişim sağlar mı? İşin uzmanı arkadaşların fikirlerini almak istiyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Şok yapmanız mesafeyi arttırmaz! Amaç atış anında kopmayı önlemek için daha kalın ( mukavim ) ip yada misinyla güçlendirmek.

4. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Bir de "FC leader" (fluorocarbon) vardır ki konun alakası olmasa da karıştırmamak gerekir.
    Bu kopmayı engellemekten ziyade sadece sahtenin daha gerçek olmasını sağlamak için balığı da ürkütmemek için görünmez bir misina kullanmaktır. Genellikle ip den sonra kullanılır. Monodan sonra kullanmayı tercih edenler vardır benim gibi. ( spin atçek ve jigging türü avlarda)

5. nuri özçelik

nuri özçelik Aktif Üye

Ve ayrica güvenlik tabiki
    Hatali atislarda misinadan ada düğüm den kopması için.

6. çaylak_01

çaylak_01 Aktif Üye

şok kullanmak mesafeyi etkilemez demeyelim de doğrudan etkilemez diyelim biz ona.şok kullanmanın amacı kopmaları engellemektir ve size biraz daha güç kullanımı olanağı sağlar örneğin 0.25 mm misina ile 100 gr kurşun kullanıyorsanız ve takımı savururken kopma problemi yaşıyorsanız şok kullanarak kurşunun gramajını arttırabilir ve bir miktar daha güçlü savurarak daha ileri mesafelere ulaşabilirsiniz

7. fronto

fronto Üye

Bende ekliyeyim,şok leader kullanacaksan albright special gibi uni knoth gibi özel düğümleri öğrenmelisin şok leader biraz pahalı bir misina ayrıca takım suya inince sadece boşluğunu alacaksın takıldımı genelde şoku kaybedersin.

8. baraküda murat

baraküda murat Yeni Üye

Birde sadece örgü misina (yani ip kullanıldığında ) atışlarda şok olmadığından esnemede olmuyor.Atış yaptığınızda makine kapanması yada kamış ucunun dolanması halinde kamış ucunun kırılma ihtimali çok yüksek oluyor. Boğazda bu olaya çok şahit oldum.

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bu doğru. iyi bir tanım. sadece kurşun gramajını artırarak daha uzun mesafeye ulaşma avantajı yok. bununla beraber, daha ince bir örgü kullanma avantajı getiriyor. bu asıl avantajı. burada söylenildiği gibi şok erimi artırmıyor, erimi artıran şoktan sonraki ince örgü, şok bunu kullanabilmemiz için (kopmadan) gerekli bir mecburiyet sadece.

bununla beraber; bu konunun ayrı bir yeri var ve benden çok daha fazla değişik örgü kullanmış arkadaşlar da marka model bilgilerini paylaştı. incelenirse artık şok kullanmadan da yalnızca örgü ile kopmadan, gerekli ağırlıkta kurşunu savuracak ince örgüler var piyasada. elbet pahalı...

ben berkley whiplash crystal 0.08 ile 185 gr kurşunu defalarca attım. konunun uzmanı arkadaşlar bazı örgüler için kutusunda .08 yazıyor ama ölçersen şu çıkıyor filan diyorlar, benim ölçmek için donanımım yok, yazan .08 ve çekeri 12.3 kg. tüm bu örgüler, şoklar filan piyasaya girmeden önce sardığınız .35 misinanın çekeri kaçtı ki? ancak bu kadar. şu ana kadar denediğim 5 örgü içerisinde en uzak erime ve en çok verime bununla ulaştım.

sonra tekne pervanesi kesti :)

10. çaylak_01

çaylak_01 Aktif Üye

bence misinalarınızı sigortalatmanız lazım bu gibi durumlarda şimdi parasını geri almış olurdunuz :D şaka bir yana da o kadar para ver git tekneye kaptır olacak iş değil ne diyelim geçmiş olsun :)

11. Hamington

Hamington Üye

Kullandığınız kamışın 4,20 olmasından ziyade hangi kamış olduğu ve kaç gr kurşun kullandığınız da çok belirleyici etkenlerdir.

Omuz üstü atış -ki bu Türkiye'deki avcılık için gelenekseldir- tekniği ile eğer ortalama kalitede ya da altındaki bir kamış-misina ya da ip ve kurşun kombinasyonu kullanıyorsanız 100 mt nin gayet tatminkar olduğunu söyleyebiliriz.

Kısacası daha uzak mesafe etkenlerini belirleyen yukarıdaki kıymetli yorumlarda da belirtildiği gibi Leader değil, bahsettiğim kamış, misina, ip, kurşun ve bunların kaldırabileceği atış teknikleridir.