Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Solid Tip-Tubular Tip

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında ragıp oy tarafından paylaşıldı.

1. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar,

Bir kamış alacağım. Alacağım kamış at-çek için ve iki parça ama alacağım kamışı incelerken karşıma iki farklı uç detayı çıktı. Solid tip uç ve tubular tip uç. Solid tip ucun dolu uç olduğunu, tubular tip ucun da boru gibi olduğunu öğrendim. Fakat ikisinin de avantaj ve dezavantajlarını bilmiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar
    Ragıp Oy

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. furunotr

furunotr Aktif Üye

Benim bildiğim kadarıyla solid tip olanlar daha hassas, tubuler olanlar daha az...

4. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Solid tipin daha hassas olduğunu ben de yeni öğrendim. Bilgi için teşekkür ederim.

5. argus

argus Üye

Ragıp Abi selam, solid tipler bildiğim kadarıyla daha ince yapılabildiği için (içi doldurulmuş olduğundan aynı çapta daha mukavim) daha hassas avlarda derin suda başarılı oluyor. İçi boş olanlar da tabiri caizse kazık gibi oluyorlar, onun da kullanım yeri farklıdır. Yemli avlarda, hafif jiglerde falan solidler ince profillerinden dolayı daha iyi vuruş verebilirler diye akıl yürütüyorum. Saygılar abi.

6. Devrim Balbay

Devrim Balbay Aktif Üye

ben tubular derim +çapraz sargı (tabi aksiyon ve sertlik keyfine göre) olursa ve J aksiyon ve K fuji kılavuz müthiş olur.. avantaj hafiflik olur..? çok mu japon işi oldu.. :D

7. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Kaan bilgilendirme için teşekkür ederim. Aslında kullanacağım kamışın özelliğini sizlere belirtmem gerekiyordu. Kullanacağım kamış LRF ( light rock fishing) avı için kullanacağım bir kamış. Boy 2.20 ve atarı 1.5-7 gram. Çok az atarlı ve ultralight kamış olduğu için solid tip uçta problem yaşarım gibime geliyor. Hem çok az atarlı bir kamış hem de çok hassas bir solid uç, ikisi zor olur tahmin ediyorum.

Tekrar teşekkür ederim.

8. furunotr

furunotr Aktif Üye

Dolgu; yani solid olanlar da çok hafif; sonuçta içini çimento ile doldurmuyorlar bunların... Çapraz sargı ise durumu hayli sertleştirip hassasiyeti önemli ölçüde etkiler; zaten onun için "Solid" tip üretiliyorlar; yani daha hassas olmaları için; aksiyonda yaptığım pratik uygulamalarda ben herhangibir farklılık göremedim...

Sanılanın aksine Avrupa bilhassa surf kamış konusunda Japonlar'dan çok çok daha ileri ve uzman...

9. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Biraz geç bir cevap olacak ama ben de şimdi bu konuyu araştırıyordum :) .

Çıkan sonuç şöyle; Dolgu uçlar biraz daha silikonla kullanım amaçlı. Daha yumuşak olduklarından vuruşlarda balık fazla direnç hissetmiyor ve ilkinde alamasa bile ürkmeden 2. vuruşu yapabiliyor. Ayrıca vuruşları görsel olarak kamış ucundan takip edebiliyorsunuz. Bu tarz kamışlar genelde ekstra hızlı aksiyonlu oluyor.

Tüp uçlar ise biraz daha sert ve normal hızlı aksiyonu var. Bu tarz uçlar daha çok sert plastik sahte ya da mini jig tarzı metal sahteleri kullananlar için tavsiye ediliyorlar. Daha sert yapıda ve daha parabolik olduklarından vuruşları daha net olarak tüm kamışta hissediyorsunuz. (Dolgu uçlarda vuruşlar kamışın uç bölümünü esnetiyor.) Ayrıca tüp uçlarda verdiğiniz aksiyon sahteye daha net yansıyor.

Ben de bu ikilemde kalmıştım ve tüp/tubular uçlu ucuz yollu bir major craft kamışa karar verdim.

alperserttas bunu beğendi.
  10. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Yorumun için teşekkür ederim Emir. Bu geçen zaman içerisinde ben de araştırma yaptım. Çok hafif atarlı kamışlarda solid uçların çok daha hareketli olacağını ve kontrolünün zor olacağını düşündüğümden ben de tubular uca karar verdim ve kamışım yolda. Ben de Major craft kamışa karar kılmıştım. Getireceğim kamış : Major craft Crostage ajing K serisi. Boy 2.20, atarı 0.5-8 gram.
    Tavsiye ederim :) Bu arada Major craft Solpara serisini ingilizler yoğun bir şekilde LRF için kullanıyor.

Selamlar

11. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye